Microsoft patentuje nową metodę śledzenia ruchów gałek ocznych

Microsoft patentuje nową metodę śledzenia ruchów gałek ocznych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/12/2016, 8:11 PM

Liczba odsłon: 2270

Wzrok odgrywa w HoloLens kluczową rolę, ale nawigacja z jego udziałem odbywa się w sposób inny, niż można się spodziewać. Urządzenie po prostu rejestruje pozycję głowy i na tej podstawie sprawdza, w którym kierunku patrzymy. Microsoft opatentował nową technologię, która znacznie dokładniej śledzi ruchy oczu, a ponadto jest niedroga i dyskretna.

Jak więc do tej pory wyglądała nawigacja przy pomocy wzroku w HoloLens? "HoloLens wykorzystuje pozycję i kierunek głowy użytkownika, a nie jego oczu, by zdeterminować wektor patrzenia. Można myśleć o tym wektorze jak o wskaźniku laserowym, wychodzącym dokładnie spomiędzy oczu użytkownika. Gdy użytkownik rozgląda się po pokoju, aplikacja może przecinać ten promień, zarówno poprzez własne hologramy, jak też i przez siatkę mappingu przestrzennego, by ustalić, na jaki wirtualny lub rzeczywisty obiekt patrzy użytkownik" - czytamy w dokumentacji HoloLens. Gdy użytkownik spojrzy w kierunku niezależnym od promienia *wychodzącego* na wprost głowy, system może skierować uwagę na nie ten obiekt, na który patrzą oczy. Nowy patent w portfolio Microsoftu diametralnie to odmienia.

Systemy sterowania wzrokiem działają zwykle z wykorzystaniem kamer skierowanych na oczy i rejestrujących zmiany ich położenia. Jest to problematyczne z co najmniej kilku powodów - złożoności systemu kamer, kosztów, wysokiego zapotrzebowania na energię i widoczności. Nowy patent Microsoftu pod nazwą CAPACITIVE SENSORS FOR DETERMINING EYE GAZE DIRECTION ma owe problemy zniwelować. Zakłada on wprowadzenie matrycy przezroczystych czujników na soczewkach okularów, które mogą przybrać postać bardzo cienkiej siatki przewodów lub polimerowej płaszczyzny przewodzącej, zamontowanej w oprawkach inteligentnych okularów. Taki zestaw będzie brał poprawkę na odległość czujników od oka i zwracał uwagę na kształt rogówki, dokładnie podążając za ruchem gałek ocznych. Technologia uchodzi za bardzo szybką i pozbawioną opóźnień (niska latencja), co pozwala jej śledzić nawet bardzo szybkie ruchy oczu (REM).

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w ramach jakiego produktu Microsoft zamierza wprowadzić nową technologię na rynek. Z drugiej strony to już dobra okazja, by snuć nieśmiałe wizje HoloLens 2... Pełną treść patentu wraz z grafikami poglądowymi znaleźć można na stronie WIPO Patentscope.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia