Microsoft ogłasza Azure Space oraz partnerstwo ze SpaceX Starlink i SES

Microsoft ogłasza Azure Space oraz partnerstwo ze SpaceX Starlink i SES

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/20/2020, 5:58 PM

Liczba odsłon: 2512

Microsoft stawia kolejny wielki krok w rozwoju swojej chmury obliczeniowej: zabiera ją w kosmos. Azure — za sprawą Azure Space — został wybrany jako platforma i ekosystemem na potrzeby misji społeczności kosmicznej. Azure Space sprawi również, że łączność i kosmiczna platforma obliczeniowa staną się bardziej dostępne w różnych branżach, takich jak rolnictwo, energetyka, telekomunikacja i administracja. Prócz ogłoszenia nowej platformy Microsoft poinformował też o nawiązaniu partnerstw ze SpaceX Starling i SES, a także o współpracy z kilkoma organizacjami, która pozwoliła dostosować Azure pod kątem misji kosmicznych.

Aktualna infrastruktura Microsoftu obejmuje ponad 160 tys. mil (257 459 km) światłowodów podmorskich, naziemnych i metropolitalnych, zapewniając miliardom ludzi na całym świecie połączenie z jego usługami. Wielu klientów pracuje jednak w odległych, trudnych warunkach i trudno im nadążyć za zwiększonym zapotrzebowaniem na dostęp do danych i przepustowość. Dziś firma ogłosiła nawiązanie partnerstw, które zapewnią nowe możliwości sieciowe w ramach ekosystemu Azure Space. Aby sprostać rosnącym potrzebom sieciowym na świecie, potrzebny jest dobrze prosperujący ekosystem dostawców satelitarnych. Cieszymy się, że możemy współpracować z liderami branży, aby szybciej udostępniać te możliwości naszym klientom — wyjaśnia Tom Keane, CVP Azure Global w Microsoft. Chodzi tu konkretnie o dwa główne partnerstwa:

  • SpaceX Starlink: zapewni ono szybkie, szerokopasmowe łącze satelitarne o małych opóźnieniach dla nowego Azure Modular Datacenter (MDC).
  • SES: istniejące partnerstwo Azure Orbital z SES zostanie rozszerzone, aby wspierać konstelację O3b MEO w ramach O3B Medium Earth Orbit (MEO). Rozszerzy to łączność między chmurowymi regionami centrów danych i urządzeniami końcowymi w chmurze.

Łączność satelitarna oparta będzie na podejściu wieloorbitowym, wielopasmowym, we współpracy z wieloma dostawcami i oczywiście skupione na chmurze, aby dostarczyć kompleksowe rozwiązania łączności satelitarnej spełniające potrzeby klientów. Wśród nowych możliwości zarówno dla organizacji z sektora publicznego, jak i prywatnego, Microsoft wymienia wysoce wydajne prowadzenie obliczeń, machine learning czy analizę danych. Nowo ogłoszone partnerstwa w zakresie łączności rozszerzają też możliwości oferowane przez ogłoszoną niedawno usługę stacji naziemnej Azure Orbital i istniejące partnerstwa dostawców satelitarnych ExpressRoute z SES, Intelsat i ViaSat, które pomogą w przenoszeniu danych klientów z satelitów geosynchronicznych (GEO) bezpośrednio na platformę Azure.

Azure Space

Wraz z podnoszeniem dostępności możliwości satelitarnych i misji kosmicznych Microsoft rozwija niezawodne, powtarzalne technologie cyfrowe, które pomogą społeczności kosmicznej działać szybciej i zgodnie z zasadami Mission Assurance. Pierwszą z nich stanowi Azure Orbital Emulator, który umożliwi komercyjnym i rządowym agencjom kosmicznym rozwój tysięcy połączonych konstelacji satelitarnych, które wymagają precyzyjnego planowania i wyrafinowanych protokołów formatowania opartych na AI. Azure Orbital Emulator to środowisko emulatora, które obsługuje potężne symulacje konstelacji satelitów z oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala to deweloperom satelitów emulować i trenować algorytmy AI oraz sieci jeszcze przed uruchomieniem pierwszego satelity. Azure potrafi emulować całą sieć satelitów, w tym złożone generowanie sceny w czasie rzeczywistym z użyciem zebranych wcześniej obrazów satelitarnych do bezpośredniego przetworzenia przez wirtualizowany i rzeczywisty sprzęt satelitarny — tłumaczy szef Azure Global. Warto dodać, że usługa jest już używana przez klientów w ramach Azure Government.

Z wymienionych tu technologii (a także kilku innych, np. HoloLens 2) korzysta już kilku partnerów Azure, udoskonalając swoje własne rozwiązania. Są to: The U.S Defense and Innovation Unit (DIU), Lockheed Martin (główny konstruktor Oriona), Airbus, Seequent i Land O’Lakes.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia