Microsoft musi zapłacić 25 milionów dolarów za unikanie podatków w Nowej Zelandii

Microsoft musi zapłacić 25 milionów dolarów za unikanie podatków w Nowej Zelandii

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:00
02.12.2019
555 wyświetleń

Microsoft, jak praktycznie każdy wielki gigant technologiczny, korzysta z tak zwanej optymalizacji podatkowej. Gdyby nie takie działania, to jego majątek pomniejszyłby się znacznie na rzecz obciążeń podatkowych w każdym z krajów, w których Microsoft funkcjonuje. Można taką postawę chwalić, wskazując na zaradność w unikaniu pazernych rządowych łap. Można też krytykować, zauważając tu pewną niesprawiedliwość - wszak przeciętnego Kowalskiego po prostu nie stać, by podatków unikać.

Rządy wielu krajów starają się walczyć z takimi praktykami i Microsoft właśnie mocno oberwał w tej kwestii z powodu swojej działalności w Nowej Zelandii. W efekcie śledztwa, które wzięło pod lupę działania Microsoftu, wyszło na jaw, że jest on winien miejscowemu Urzędowi Skarbowemu winien sporą sumę pieniędzy. W ramach ugody Microsoft będzie musiał zapłacić 25 milionów dolarów. To naprawdę bolesny cios, ale podejrzewam, że gigant zdołał odpowiednio się przygotować na taką ewentualność.

Dokładne szczegóły nieprawidłowości, jakie wykryto w działalności Microsoftu, nie zostały ujawnione, ale wszystko z reguły sprowadzą do zaniżania zysków, by zapłacić niższy podatek. Gigant z Redmond święty nie jest, ale absolutnie nie dziwi mnie chęć maksymalizacji zysków, nawet przy wykorzystaniu takich nie do końca czystych zagrywek. Takie są już realia brutalnego kapitalizmu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-tax-settlement/

Polecamy również w kategorii Microsoft