Microsoft inwestuje w komputer kwantowy zbudowany z tych samych części, co laptop czy smartfon

Microsoft inwestuje w komputer kwantowy zbudowany z tych samych części, co laptop czy smartfon

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/7/2020, 5:35 PM

Liczba odsłon: 1922

Microsoft od wielu lat pracuje na polu komputerów kwantowych, tworząc zarówno fizyczne urządzenie, jak i jego emulatory, dedykowany język programowania i usługi. W zeszłym roku padła na przykład zapowiedź Azure Quantum, otwartego ekosystemu kwantowego z holistycznym podejściem. Gigant powołał też Quantum Network, globalną społeczność pracującą nad rozwojem tej dziedziny. Można rzec, że wysiłki firmy są mocno zdywersyfikowane, a ostatnia inwestycja tym bardziej to potwierdza.

Microsoft poprzez swoje ramię inwestycyjne M12 zainwestował w PsiQuantum, startup, którego celem jest zbudowanie pierwszego na świecie "użytecznego" komputera kwantowego z konwencjonalnych podzespołów krzemowych, które przetwarzają dane z użyciem pojedynczych fotonów i elektroniki. Oznacza to, że każdy komponent tego komputera kwantowego będzie złożony z części powstałych w tych samych fabrykach i zjeżdżających z tych samych linii produkcyjnych, co nasze laptopy, desktopy albo smartfony. PsiQuantum posiada zespół ponad 100 inżynierów z doświadczeniem we wszystkich aspektach produkcji chipów krzemowych oraz wykorzystującej korekcję błędów komputeryzacji kwantowej.

Warto odnotować, że podejście PsiQuantum różni się od wysiłków Microsoftu na polu kubitów kwantowych (podejście Microsoftu umożliwia korekcję błędów sprzętu poprzez topologiczną ochronę przed szumem lokalnym). PsiQuantum i Microsoft posiadają różne zestawy wyzwań inżynieryjnych do zaadresowania swoimi odmiennymi podejściami, jednak firmy te współdzielą wizję skalowalnego, tolerującego błędy komputera kwantowego.
— Samir Kumar, Microsoft M12

PsiQuantum zamierza stworzyć komputer kwantowy z przynajmniej 1 milionem fizycznych kubitów, używając jedynie procesów wytwórczych, które mogą być zaimplementowane w tych samych placówkach, które produkują nasze laptopy czy telefony. Ostatnie osiągnięcia w produkcji półprzewodników oraz fotonice krzemowej umożliwiają zastosowanie nowych metod do budowy kubitów w ten sposób. Jeśli natomiast chodzi o podejście Microsoftu, możecie się z nim dokładnie zapoznać w naszym artykule: Historia komputera kwantowego Microsoftu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia