Microsoft i Nokia ogłaszają nowe partnerstwo strategiczne. Chcą dokonać rewolucji

Microsoft i Nokia ogłaszają nowe partnerstwo strategiczne. Chcą dokonać rewolucji

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:42
05.11.2019
2490 wyświetleń

Wydawałoby się, że po przejęciu mobilnego biznesu Nokii przez Microsoft, a następnie doprowadzeniu go do ruiny drogi gigantów już się nie skrzyżują. A tu niespodzianka! Obie firmy ogłaszają nawiązanie nowego partnerstwa. Newsa o takim tytule spodziewalibyśmy się napisać raczej w 2013, a nie 2019 roku, ale to nie żart. Jest to informacja jak najbardziej aktualna, dosłownie z ostatniej chwili. Na czym konkretnie będzie polegała współpraca nowych/starych partnerów? O tym poniżej.

Współpraca obu gigantów ma na celu przyspieszenie cyfrowej transformacji i adaptacji Przemysłu 4.0 wśród dostawców usług komunikacyjnych i przedsiębiorstw. Ale co to jest ten Przemysł 4.0? Nazywany jest on też "Industry 4.0", niewidzialną rewolucją lub czwartą rewolucją przemysłową. Pojęcie to określa upowszechnienie nowych technologii, takich jak pojazdy autonomiczne, robotyka, druk 3D, nowe materiały, diagnostyka genomowa i inżynieria biologiczna, Internet Rzeczy, Blockchain czy rozproszone modele biznesowe. Ogromną rolę odgrywają również sztuczna inteligencja, chmura, wirtualni asystenci oraz demokratyzacja danych i podejmowania decyzji. Tak pokrótce przedstawia się krajobraz technologiczny Przemysłu 4.0. Które z tych składników wykorzystają Nokia i Microsoft?

Obie firmy do przyspieszenia transformacji i adaptacji Industry 4.0 użyją chmury, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu Rzeczy (IoT). Partnerstwo to wykorzysta rozwiązania chmurowe Microsoftu i doświadczenie Nokii w obsłudze sieci o znaczeniu krytycznym, aby wspomagać firmy i dostawców CSP w przekształcaniu ich biznesów. Jeśli chodzi o konkretne technologie, Nokia w komunikacie prasowym wymienia Azure, Azure IoT, Azure AI i rozwiązania machine learningowe Microsoftu oraz gotowe na LTE/5G prywatne rozwiązania bezprzewodowe, IP, SD-WAN i IoT dostarczane przez Nokię. Pierwszym globalnym dostawcą usług komunikacyjnych, który zaoferuje klientom zintegrowane rozwiązania Microsoft Azure i Nokia SD-WAN, będzie BT.

Ponowne połączenie sił obu gigantów zapowiada się obiecująco. Na razie dysponujemy jedynie oficjalnym oświadczeniem — w końcu to dopiero początek nowego partnerstwa. Spodziewamy się jednak, że będzie ono bardziej udane niż to, które obejmowało markę Lumia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.nokia.com/about-us/news/releases/2019/11/05/microsoft-and-nokia-collaborate-to-accelerate-digital-transformation-and-industry-40-for-communications-service-providers-and-enterprises/

Polecamy również w kategorii Nokia