Microsoft buduje centrum danych Azure w Polsce. To był tydzień z Microsoft 116

Microsoft buduje centrum danych Azure w Polsce. To był tydzień z Microsoft 116

 CentrumXP
CentrumXP
14:20
08.05.2020
1569 wyświetleń

Drodzy Czytelnicy i Widzowie! Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft. W ostatnich dniach sporo się działo zarówno w Polsce, gdzie Microsoft ogłosił plan budowy centrum danych Azure, jak i w świecie Surface, z którego wypłynęło kilka gorących zapowiedzi sprzętowych. Na koniec mamy dla Was najświeższe informacje o premierze aktualizacji Windows 10 May 2020 Update. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Microsoft buduje centrum danych Azure w Polsce

Na specjalnym wydarzeniu live Microsoft ogłosił, że kolejnym regionem, w którym powstanie centrum danych usługi Microsoft Azure, jest właśnie Polska. Plan inwestycyjny firmy opiewa na 1 miliard dolarów, a jego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.

Centrum danych Azure w Polsce

Region data center w Polsce będzie częścią globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej Microsoftu. Ma on zapewnić przedsiębiorcom, firmom, instytucjom publicznym i startupom dostęp do bezpiecznych usług klasy enterprise. Centrum danych Azure powstanie w Warszawie. Koszt budowy wyniesie bagatela 1 miliard dolarów i zostanie w pełni pokryty przez Microsoft. Otwarcie i oddanie zasobów użytkownikom planowane jest po 2 latach od rozpoczęcia budowy. Budowa centrum danych jest realizowana wspólnie z polską firmą Chmura Krajowa.

Dostępne lokalnie będą wszystkie usługi — Microsoft 365, Office 365, Dynamics 365, Power Platform, jak i Azure. Region data center spełni wymogi RODO oraz będzie zgodny z wymogami przechowywania danych w Polsce.

Gorące zapowiedzi urządzeń Surface

W tym tygodniu Microsoft zaprezentował całą gamę nowych urządzeń, wliczając w to Surface Go 2, Surface Book 3, Surface Headphones 2, Surface Earbuds, Surface Dock 2 i USB-C Travel Hub, a także nowe zestawy klawiatura + mysz. Zacznijmy od najmocniejszego laptopa w historii tej marki, czyli trzeciej generacji Surface Book.

Surface Book 3 jest najpotężniejszym laptopem wydanym do tej pory przez Microsoft. Producent zapewnia o 50% wyższej wydajności niż w Surface Book 2 i mocnej baterii zapewniającej 17,5 godziny pracy na jednym ładowaniu. Notebook występuje w dwóch wariantach: 13,5-calowym i 15-calowym. Oba wyposażone są w ekran dotykowy PixelSense Display z wysokim DPI, gładki i precyzyjny trackpad, wygodną klawiaturę, kamerę 1080p do połączeń wideo i potężną moc obliczeniową procesorów Intel Core 10 generacji. Wymagający użytkownicy będą mogli wybrać konfiguracje z maksymalnie 32 GB RAM i 2 TB dyskiem SSD — najszybszym, jaki kiedykolwiek oferował Microsoft.

Dla osób, które kochają gry, Surface Book 3 w wersji 15-calowej z grafiką NVDIA GeForce GTX zapewnia wystarczająco dużo mocy, by móc płynnie grać w rozdzielczości 1080p i 60 fps. Klienci komercyjni i instytucje akademickie docenią natomiast grafikę NVIDIA Quadro RTX 3000. W sumie laptop oferuje 6 GB pamięci graficznej GDDR6. Ciekawostką jest, że powyższe wideo zostało wyrenderowane właśnie na Surface Book 3. Urządzenie jest już dostępne w przedsprzedaży dla klientów z Polski. Ceny zaczynają się od 7999 zł, a datę wydania zaplanowano na 5 czerwca.

Kolejna zapowiedź to Surface Go 2. Utrzymuje on ten sam cienki, lekki design, ale oferuje teraz większy, 10,5-calowy ekran, mocniejszą baterię i model z większą o 64% wydajnością w porównaniu z oryginalnymi opcjami Intel Core M 8 generacji. Wśród nowości znajdziemy też Studio Mics — rozwiązanie z dwoma mikrofonami od Microsoft, które poprawia jakość głosu i pomaga zredukować hałas w tle podczas połączeń i czatów wideo w Microsoft Teams, a także przednią kamerę 5 MP, która zapewni ostrość obrazu nawet przy słabszym oświetleniu. Dodano również nową aplikację Aparat do obsługi tylnej kamery, aby ułatwić skanowanie dokumentów i tablic. Urządzenie wyposażono w porty USB-C i audio jack. Surface Go 2 jest już dostępny w przedsprzedaży dla klientów z Polski. Ceny zaczynają się od 1999 zł, a datę wydania zaplanowano na 12 maja.

Microsoft wyszedł też z nowymi propozycjami z segmentu audio. Słuchawki nauszne Surface Headphones 2 zostały zaprojektowane tak, by osiadały komfortowo na naszych uszach i otaczały je spektakularną jakością dźwięku, wliczając w to 13 poziomów kontroli hałasu otoczenia. W drugiej generacji Microsoft poprawił jakość dźwięku i żywotność baterii, która zapewnić ma do 20 godzin czystego dźwięku. Aktywna redukcja hałasu regulowana jest poprzez intuicyjne powierzchnie dotykowe słuchawek i dostrojona tak, by blokować lub wzmacniać głosy ludzi. Surface Headphones 2 w cenie 1199 zł będą do kupienia od 6 czerwca.

Kolejne wspomniane urządzenie to słuchawki douszne Surface Earbuds. Zostały one pokazane już na jesiennej konferencji Surface, jednak później ich premierę przełożono na wiosnę tego roku. Surface Earbuds to bezprzewodowe słuchawki douszne o wysokim komforcie i stabilności, które można nosić wygodnie przez cały dzień, nie obawiając się również o baterię, która może trzymać aż dobę. Każda słuchawka posiada kierunkowe mikrofony zorientowane na głos użytkownika. Każda z nich posiada też sensory dotykowe obsługujące gesty przesuwania i stukania. Surface Earbuds są już dostępne w przedsprzedaży w cenie 999,99 zł. Data premiery w Polsce to 12 maja.

Pozostałe zapowiedzi Microsoftu z tego tygodnia to: stacja dokująca Surface Dock 2, podróżny hub USB Microsoft USB-C Travel Hub oraz zestawy klawiatura + mysz Microsoft Ergonomic Desktop i Microsoft Bluetooth Desktop.

May 2020 Update już tak blisko! Kiedy premiera?

Według wcześniejszych danych ogólna dostępność wiosennej aktualizacji miała nastąpić 12 maja. Microsoft postanowił jednak poprawić kilka błędów i ogłosić inną kompilację jako kandydata na RTM. Według nieoficjalnych danych wszystkie daty zostały przesunięte — dostępności kodu dla producentów OEM na 5 maja, dostępności dla deweloperów na 12 maja, a ogólnej dostępności na 28 maja. Microsoft nie odniósł się do tego wprost, niemniej jednak potwierdził to w inny sposób.

Microsoft zaktualizował harmonogram dostarczania sterowników, w którym jako "Feature Update" zaznaczył dni 26-28 maja. Udostępnianie majowej aktualizacji Windows 10 ma więc rozpocząć się któregoś z tych dni.

Na tym kończymy przegląd wydarzeń z minionego tygodnia. Dzięki, że byliście z nami. Trzymajcie się i do zobaczenia następnym razem!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP