Microsoft będzie współtworzył standardy dla Internetu Przedmiotów

Microsoft będzie współtworzył standardy dla Internetu Przedmiotów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/19/2016, 10:54 PM

Liczba odsłon: 4148

Microsoft, Intel, Qualcomm, Samsung, Cisco, General Electric, Electrolux i inni partnerzy połączyli siły, by tworzyć przyszłe standardy dla Internetu Przedmiotów (Internet of Things). Wspólne przedsięwzięcie nosi nazwę Open Connectivity Foundation (OCF). Jest to obecnie największa na świecie grupa standaryzująca IoT. Jej celem jest przyspieszenie innowacji przemysłowych w tym segmencie i opracowanie otwartych specyfikacji i protokołów, które połączą urządzenia w bezpieczny i bezproblemowy sposób.

Internet Przedmiotów to kategoria wciąż nowa, tym niemniej wielcy producenci wiążą z nią spore nadzieje. Zaangażowane w OCF firmy stworzą sposoby interakcji między ich urządzeniami. "Niezależnie od producenta, systemu operacyjnego, chipsetu i [metody] przenoszenia danych - urządzenia zgodne ze specyfikacjami OCF będą po prostu współpracować" - twierdzi Microsoft. Firma jest jednym z najprężniej działających założycieli OCF, bowiem wierzy w wizję i potencjał tworzonego standardu. Czym w zasadzie miałby wyróżniać się ów standard na tle istniejących protokołów? Chodzi o kompatybilność. Konkurujące ze sobą standardy i zamknięte protokoły niektórych firm spowolniły procesy innowacji i adaptacji IoT. Ujednolicony standard ma zażegnać te problemy. Microsoft porównuje Open Connectivity Foundation z W3C, które zarządza standardami WWW, oraz z IEEE, które wyznacza standardy konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych, w tym standardów dla urządzeń i formatów komputerowych.

"Standaryzacja pomaga w skupieniu uwagi przemysłu i tworzy możliwości poprzez uzgodniony zestaw protokołów, które popychają przemysły i świat do przodu" - pisze Microsoft. Podobnego zdania jest Qualcomm, który uważa, że fragmentaryzacja jest wrogiem IoT. "To dlatego pracujemy z podobnie myślącymi firmami, by inwestować w przyszłość IoT. Naszym celem jest dalsza walka z fragmentaryzacją i urzeczywisnienie naszej wspólnej wizji, co przyniesie korzyści tym, którzy używają usług i produktów IoT - konsumentom w ich domach i samochodach, firmom na budowach i magistratom, pragnącym tworzyć mądre miasta, które lepiej służą mieszkańcom".

Urządzenia z Windows 10 będą natywnie współpracować ze standardem OCF. Dzięki temu można będzie łatwiej odkrywać, komunikować się oraz zarządzać wieloma urządzeniami IoT w domu, pracy i nie tylko. Standardy OCF będą też w pełni kompatybilne z 200 milionami urządzeń z Windows 10, "zaprojektowanymi dla AllSeen". Podczas gdy urządzenia IoT będzie napędzać Windows 10, rekomendowaną przez Microsoft platformą do ich obsługi jest Azure IoT. Już dziś wiele urządzeń IoT działa pod kontrolą Windows i Azure, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, sprawności, programowalności, a także dostęp do Cortany i narzędzi analitycznych w chmurze. Microsoft ogłosił, że niebawem Windows 10 zostanie wyposażony w API, które ułatwią deweloperom integrację z kompatybilnymi urządzeniami OCF.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia