Microsoft Pluton nowym standardem w 2022 roku? To był tydzień z Microsoft 201

Microsoft Pluton nowym standardem w 2022 roku? To był tydzień z Microsoft 201

 CentrumXP
CentrumXP
10:00
08.01.2022
2033 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W pierwszym w tym roku odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się nowościami ze świata Windows 11, Microsoft Edge, Exchange Server oraz sprzętu — wspólnych zapowiedzi Microsoftu z AMD, Intelem i Qualcommem przy okazji targów CES 202. Zapraszamy do sprawdzenia naszego podsumowania!

Pierwsze laptopy z chipem Microsoft Pluton ukażą się w tym roku

Nieco ponad rok temu Microsoft zaprezentował nową wizję bezpieczeństwa Windows. We współpracy z AMD, Intel i Qualcomm Technologies gigant zapowiedział procesor bezpieczeństwa Microsoft Pluton. To technologia chroniąca chip-to-cloud, rozwinięta w Xbox i Azure Sphere, która wkrótce zwiększy bezpieczeństwo także PC z Windows. W tym tygodniu zostały pokazane pierwsze takie urządzenia.

Microsoft Pluton

Pluton może być skonfigurowany na 3 sposoby: jako TPM, jako procesor bezpieczeństwa w scenariuszach bez TPM lub pozostać wyłączony (jeśli tak wybierze OEM). Oznacza to, że na urządzeniach Lenovo ThinkPad Z13 i Z16, gdy Pluton jest skonfigurowany jako TPM 2.0 dla Windows 11, pomaga on chronić uwierzytelnianie Windows Hello, izolując je od atakujących. Chroni też wtedy klucze szyfrowania i dane.

Aplikacja Pogoda dopasowuje się do stylu Windows 11

MSN Pogoda otrzymała aktualizację do wersji 4.53.33420.0 — do pobrania z Microsoft Store przez Insiderów w Dev Channel. Według oficjalnej listy zmian do aplikacji trafiły dwie główne zmiany: nowy design i nowa funkcja w menu Start.

Aplikacja Pogoda

Pogoda została odświeżona wizualnie i wykorzystuje teraz nowy styl graficzny dopasowany do interfejsu Windows 11. Przyciski zyskały zaokrąglone krawędzie, fonty stały się większe i pogrubione, a przyciski kontrolek na stronie ustawień zostały uaktualnione. Oprócz tego, gdy przypniemy dodatkowe lokalizacje w menu Start, korespondujące nazwy miast będą wyświetlane, aby ułatwić identyfikację, który link do aplikacji Pogoda odnosi się do którego miasta.

Microsoft eksperymentuje z widokiem Alt + Tab i nie tylko

Po przerwie świąteczno-noworocznej Microsoft wypuścił pierwszą w tym roku kompilację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel. Build 22526 wprowadza eksperymenty z widokiem Alt + Tab i indeksowaniem, poszerzoną obsługę Apple AirPods, zmianę związaną z Credential Guard i trochę poprawek.

Ekran Alt + Tab w Windows 11

Jeśli chodzi o widok ALT + TAB, Microsoft eksperymentuje z jego wyświetlaniem w oknie zamiast na pełnym ekranie. Zmiana jest testowana z niektórymi Insiderami. Gigant eksperymentuje również z indeksowaniem większej liczby lokalizacji plików, dzięki czemu wyszukiwanie istotnych plików w Eksploratorze przebiega szybciej. W tej kompilacji dodano też wsparcie dla szerokopasmowej mowy podczas korzystania z produktów Apple AirPods (AirPods, AirPods Pro i AirPods Max). Poprawia to jakość dźwięku podczas połączeń głosowych.

Microsoft Edge 97 wydany w Stable Channel

Po ponad miesiącu w Beta Channel, wczoraj w kanale wersji stabilnej (Stable Channel) została wydana wersja Edge 97. Wśród najważniejszych aktualizacji funkcji wymienić warto:

  • Użycie bieżącego profilu, by logować się w witrynach, gdy na urządzeniu zalogowanych jest wiele kont służbowych lub szkolnych.
  • Wsparcie dla Microsoft Endpoint Data Loss Prevention (DLP) na macOS.
  • Automatyczny HTTPS (w domenach, które najpewniej wspierają ten bezpieczniejszy protokół lub dla wszystkich domen).
  • Blokowanie WebSQL w zewnętrznych kontekstach.
  • Otwieranie plików PDF podpisanych cyfrowo.
  • Cytowanie w Microsoft Edge.
  • Control Flow Guard (CFG).

Więcej szczegółów oraz linki do list zmian z wydań w Dev Channel znajdziecie w naszym artykule.

Kolejność podniesienia ręki na spotkaniu Teams

Na większych spotkaniach poszczególnym uczestnikom może być trudno włączyć się w dyskusję, gdy mają coś do powiedzenia. Funkcja podniesienia ręki pozwala każdemu użytkownikowi zasygnalizować, że chce zabrać głos. Tyle że kiedy więcej osób się na to zdecyduje, ktoś musi samodzielnie zadbać o kolejność przyznawania głosu. Teraz się to zmienia.

Kolejność podniesionych rąk w Teams

Automatyczne kolejkowanie podniesionych rąk to problem z głowy dla organizatora czy moderatora spotkania. Nie musi on już odnotowywać w pamięci kolejności zgłaszających się ani udzielać im głosu według subiektywnych kryteriów. W tym czasie zamiast organizacją może zająć się merytoryczną częścią spotkania. Oznacza to zatem większą sprawiedliwość, szczególnie wtedy, gdy kolejność zgłoszeń jest istotna.

Przeciąganie na pasek zadań Windows 11 możliwe dzięki aplikacji

Windows 11 nadal jest pozbawiony wielu funkcjonalnych rozwiązań, bez których trudno wyobrazić sobie życie. Najbardziej oberwało się chyba paskowi zadań, na który m.in. nie można przeciągać plików, aby otworzyć je w aplikacjach albo przypiąć do paska. Powstała jednak aplikacja, która to umożliwia.


Zachowanie paska zadań z włączonym "Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix)"

Sposób działania programu Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix) polega na tym, że wykrywa, czy aktualnie naciskamy lewy albo prawy przycisk myszy, i określa, nad którą ikoną na pasku zadań znajduje się wskaźnik myszy. Jeśli kursor pozostaje w tym samym obszarze przez określoną liczbę milisekund, symuluje on hotkey Win+T i klawisze strzałek, aby przywrócić pożądane okno.

Pierwsze noworoczne problemy z Exchange Server

Nowy Rok 2022 przywitał administratorów odpowiedzialnych za Exchange Server błędem, w którym oprogramowanie nie mogło prawidłowo przejść na nową datę i w ramach tego — również przetwarzać wiadomości e-mail. Problem okrzyknięty "YK22" spowodowany był błędem w sprawdzaniu daty przez silnik antywirusowy Exchange Server. W efekcie maile pozostawały w stanie zawieszenia (kolejkowania przy przenoszeniu). Techniczna analiza wskazuje na powód w postaci użytej przez Microsoft zmiennej int32 dla określenia daty z nową wartością "2.201.010.001", która przekracza maksymalną wartość "long" int wynoszącą "2.147.483.647".

Exchange Serve

Problemem tym objęte zostały wersje Exchange Server 2013, 2016 i 2019. Na szczęście oficjalna poprawka już nadeszła. Administratorzy muszą zmienić zasadę wykonywania skryptów PowerShell, uruchamiając "Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy RemoteSigned", a następnie użyć skryptu dostępnego do pobrania z serwera Microsoftu. Skrypt ten resetuje wersję silnika skanowania, co ostatecznie rozwiązuje problem z datą.

Microsoft i Qualcomm współpracują nad sprzętem dla metaverse

Gigant z Redmond we współpracy z Qualcommem ogłosił plany stworzenia niestandardowych chipów AR, które umożliwią powstanie nowej fali energooszczędnych, lekkich okularów AR do zapewnienia bogatych i immersyjnych doświadczeń. Zamierzają też zintegrować oprogramowanie, takie jak Microsoft Mesh i Snapdragon Spaces™ XR Developer Platform.

HoloLens - Metaverse

Producenci zobowiązali się dostarczyć "najbezpieczny i najbardziej wszechstronny zestaw możliwości do obsługi metaverse'ów, które łączą fizyczne i cyfrowe światy, ostatecznie dostarczając wspólne poczucie obecności na różnych urządzeniach". Wiele wskazuje na to, że może być mowa o HoloLens 3, który przyjmie właśnie postać "okularów", a nie "gogli". Kompaktowy design, większe możliwości obliczeniowe, poprawa komfortu i skierowanie oferty do konsumentów mają być najważniejszymi osiągnięciami tej platformy. Prace nad nią zostały już właściwie potwierdzone.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia naszych dwóch darmowych webinarów, które udostępniliśmy ostatnio na YouTube:

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP