Menu kategorii
 • Microsoft Ignite 2017 - dziś premiera Windows Server 1709

  Microsoft Ignite 2017 - dziś premiera Windows Server 1709

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:16
  25.09.2017
  2410 wyświetleń

  O tym, że Microsoft wypuści nową wersję Windows Server na konferencji Ignite 2017, pisaliśmy już przed miesiącem. Microsoft słowa dotrzymał i oddał do użytku aktualizację 1709. Jest to pierwsza wersja Windows Server 2016 wydana w modelu Semi-annual Channel.

  Windows Server jest oferowany w dwóch cyklach wydawniczych do wyboru. Pierwszy z nich to Long-Term Servicing Channel (LTSC), który zapewnia 5 lat wsparcia podstawowego i drugie tyle wsparcia rozszerzonego. Użytkownik ma opcję upgrade'u do kolejnego wydania LTSC co 2-3 lata, tak jak miało to miejsce w ciągu ostatnich 20 lat. Druga opcja to Semi-annual Channel, gdzie nowe wersje pojawiają się co sześć miesięcy, a wsparcie trwa przez 18 miesięcy. Właśnie w niej zadebiutował dziś Windows Server 2016 version 1709. Najnowsza aktualizacja systemu wprowadza szereg usprawnień, w tym zaktualizowany obraz kontenera Server Core, poprzez który klienci mogą niemalże bezwysiłkowo przenosić istniejące aplikacje do kontenerów. Obraz ten stał się ponadto o 60% mniejszy, z kolei obraz kontenera Nano Server zmniejszono aż o 80% (z 390 MB do 80 MB).

  Windows Server 2017

  Windows Server otrzymał natywne wsparcie dla kontenerów linuksowych, przez co użytkownicy mogą liczyć na więcej elastyczności. By deweloperzy zyskali pewność, że aplikacje na Linuksa można wprowadzić na Windows Server, Microsoft w proces ten wprowadza Windows Subsystem for Linux. Ostatnią z wartych odnotowania nowości jest nowe doświadczenie zarządzania Windows Server poprzez platformę przeglądarkową. Jest to opisywany już przez nas wcześniej Project Honolulu, znajdujący się obecnie w fazie technical preview. Jak głosi opis narzędzia, "Project Honolulu jest elastyczną, lekką, opartą na przeglądarce i implementowaną lokalnie platformą oraz rozwiązaniem dla scenariuszów zarządzania Windows Server - rozwiązywania problemów, konfiguracji i utrzymywania". Pozwala ono zastąpić wiele odrębnych narzędzi konfiguracyjnych jednym, zunifikowanym interfejsem graficznym.

  Windows Server 2016 version 1709 jest ogólnodostępny już dzisiaj, aczkolwiek na platformę Microsoft Azure trafi dopiero w październiku. Klienci z Software Assurance w swoich licencjach Windows Server lub MSDN będą mogli pobrać go za pośrednictwem Volume Licensing Service Center (VLSC) w połowie przyszłego miesiąca.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-launches-windows-server-version-1709

  Polecamy również w kategorii Windows Server 2016