Microsoft Edge z poprawioną płynnością przewijania

Microsoft Edge z poprawioną płynnością przewijania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:18
08.12.2017
0 komentarzy
1298 wyświetleń

Większość stron internetowych nie mieści się na ekranie, dlatego ważne jest, by przeglądarka zapewniała płynne przewijanie. W niektórych wersjach przeglądarek zdarza się jednak, że nawet na potężnych komputerach strony podczas przewijania zacinają się lub przeskakują. Ten nieprzyjemny efekt zwie się Scroll Jank i w najnowszej aktualizacji Edge został pokonany.

Aktualizacja doświadczenia przewijania ma nadejść w najbliższej kompilacji Insider Preview, która zawierać ma także aktualizacje dla silnika EdgeHTML 17. Występujące do tej pory przycinki Microsoft wiąże przede wszystkim z obsługą gestów na precyzyjnych touchpadach (PTP), która mogła zakłócać płynność przewijania. Nowa optymalizacja zachowania scrollingu doczekała się implementacji w ramach PTP Pointer Events. Microsoft Edge wykorzystuje gesty PTP m.in. do nawigacji Wstecz/Dalej i przewijania zawartości, ale jako że sygnały wejścia PTP są przez Windows 10 przetwarzane inaczej, możliwym stało się dopracowanie ich obsługi, "by doświadczenie przewijania wiązało się u użytkowników z poczuciem takiej naturalności, jaka towarzyszy doświadczeniom z ekranami dotykowymi".

Surface Precision Mouse

EdgeHTML 17 - jak wspomina Microsoft - wprowadza ponadto dodatkową optymalizację dla gestów wykonywanych na precyzyjnych płytkach dotykowych, takich jak przerzucanie zawartości dwoma palcami, przybliżanie/oddalanie i obracanie. Warto tu zaznaczyć, że obsługa zdarzeń w PTP Pointer Events różni się od tej zorientowanej np. na pokrętło myszy. Microsoft podaje też przykład kodu, który modyfikuje sposób interakcji za pomocą pokrętła myszy i dotyku. Przeglądarka musi wówczas wyłączyć swoją domyślną optymalizację dla pokrętła, co wpływa negatywnie na doświadczenie użytkownika i może doprowadzić do wspomnianego Scroll Jank.

Płynność przewijania w nowej aktualizacji przeglądarki Windows Insiderzy będą mogli sprawdzić na dowolnej stronie wspierającej Pointer Events dla gestów dotykowych, a więc np. na Bing Maps czy Google Maps, oraz na dowolnym urządzeniu wyposażonym w Precision Touchpad. EdgeHTML 17 będzie dostępny publicznie wraz z najbliższą dużą aktualizacją Windows 10, czyli Redstone 4 przewidzianym na wiosnę przyszłego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-updates-edge-browser-fix-scroll-jank/

Polecamy również w kategorii Edge

Komentarze

Skomentuj

Autor