Microsoft Edge wyprzedził Firefoksa i został przeglądarką numer 2

Microsoft Edge wyprzedził Firefoksa i został przeglądarką numer 2

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:08
01.04.2020
3625 wyświetleń

Marzec już za nami, więc przyszedł czas na jego podsumowanie. NetMarketShare jak zwykle opublikował statystyki obejmujące cały miesiąc, więc możemy się przyjrzeć, jak w marcu kształtowała się sytuacja na rynku systemów operacyjnych i przeglądarek. To dość wyjątkowy okres, a w kontekście systemów i usług online — także bezprecedensowy. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że zaobserwowano zmiany przeczące ostatnim trendom, zwłaszcza jeśli chodzi o użycie starszych systemów. Co konkretnie się wydarzyło?

Zaczynamy od statystyki udziałów systemów operacyjnych dla PC, obejmującej cały zeszły miesiąc i 11 poprzednich. Królem jest niepodzielnie Windows 10, który jednak zaliczył w marcu drobny spadek (z 57,37% na 57,34%). System numer dwa, czyli Windows 7, zwiększył tymczasem swój udział (z 25,22% do 26,23%). Mogło się to wydać trochę niespodziewane, biorąc pod uwagę, że Siódemka utraciła wsparcie w połowie stycznia. Użytkownicy powinni więc raczej od niej odchodzić, a nie do niej powracać. Co więcej, drobny wzrost zaliczył również Windows 8.1 (z 3,48% w lutym do 3,69% w marcu).

NetMarketShare

Zdaje się jednak, że istnieje wytłumaczenie. Najwyraźniej sytuacja wygląda tak, jak w przypadku starszych wersji Dziesiątki, takich jak April 2018 Update, Fall Creators Update, Creators Update i wcześniejszych. AdDuplex tłumaczył to tym, że z powodu społecznej izolacji wielu użytkowników sięgnęło po "niecodzienne" pecety, które nie były przez ostatni czas aktualizowane.

NetMarketShare

Teraz zerknijmy na udziały przeglądarek internetowych dla PC. Zupełnie nie zaskakuje fakt, że najpopularniejszy w marcu był Chrome. Jego udział zdążył nawet wzrosnąć (z 67,27% do 68,50%). Microsoft Edge również zaliczył wzrost udziału i po raz kolejny pobił własny rekord — teraz znajduje się na 7,59% pecetów (w porównaniu do 7,38% w lutym).

NetMarketShare

To nie jedyny rekord nowej przeglądarki Microsoftu. W marcu Edge stał się przeglądarką numer 2, wyprzedzając Mozillę Firefox (spadek z 7,57% na 7,19%). Jeżeli dołożyć do tego Internet Explorera (spadek z 6,12% na 5,60%), to w marcu Microsoft kontrolował w sumie 13,19% rynku przeglądarek desktopowych.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.netmarketshare.com/

Polecamy również w kategorii Edge