Metody logowania do systemu

Metody logowania do systemu

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
04.03.2014
4762 wyświetlenia

Windows 8 jako pierwszy z rodziny Windows domyślnie posiada bogate opcje zabezpieczania komputera przed nieuprawnionym dostępem. Aby z nich skorzystać wystarczy parę kliknięć. W pierwszej kolejności należy najechać kursorem myszy w prawy górny róg ekranu, aż do pojawienia się paska bocznego. Możemy także użyć klawiszy Logo Windows i C. Z paska wybieramy ikonę Ustawienia i z nowego menu Zmień ustawienia komputera. Następnie wybieramy z menu po lewej opcję Konta, a w dalszej kolejności Opcje logowania.

Opcje logowania

Opcja pierwsza służy oferuje zmianę aktualnego hasła. Pamiętajmy, że w przypadku konta powiązanego z adresem e-mail, również dla naszej skrzynki hasło zostanie zmienione. Dodatkowo, jeśli posiadamy kilka urządzeń z Windows 8, opartych na tym samym koncie Microsoft, pokażą się na nich monity proszące o zaktualizowanie hasła.

Hasło obrazkowe - jego działanie opiera się na narysowaniu trzech linii prostych lub okręgów w dowolnym miejscu wybranego przez nas obrazka. Dzięki temu możemy przygotować unikalny wzór, który będzie znany tylko nam. Najlepsza opcja w wypadku urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami.

Linie papilarne - część laptopów wyposażona jest fabrycznie w czytnik linii papilarnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie by używać takiego czytnika podłączanego do portu USB. Jest to bardzo bezpieczna metoda logowania.

Numer PIN - podobnie jak w telefonach komórkowych, do systemu Windows 8 możemy zalogować się podając czterocyfrowy kod PIN. Opcja przydatna dla osób, które chcą zaoszczędzić cenny czas, zamiast wpisywać długie hasło składające się na przykład z 10 lub więcej znaków.

Opcje logowania

Zasady haseł - dodatkowe zabezpieczenie dla osób, które korzystają z opcji uśpienia komputera. Dzięki tej opcji możemy włączyć/wyłączyć żądanie wprowadzenie hasła po wybudzeniu komputera.

Należy pamiętać o tym, że na nic zda się nam czytnik linii papilarnych, gdy podstawowe hasło do konta użytkownika będzie proste do odgadnięcia. Z uwagi na możliwość wyboru metody logowania każdorazowo podczas wyświetlania ekranu blokady, powinniśmy ustanowić jak najbardziej skomplikowane hasło podstawowe dla konta Microsoft, lub konta lokalnego. Wszystkich pozostałych typów logowania używajmy jako szybszej, lecz równie bezpiecznej metody dostępu do Windows 8 na co dzień.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8