Menedżer zadań znów się zmienia. To był tydzień z Microsoft 243

Menedżer zadań znów się zmienia. To był tydzień z Microsoft 243

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
10:00
12.11.2022
666 wyświetleń

Czas na kolejne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o aktualizacjach Menedżera zadań na Windows 11, efektach programu Windows Studio, integracji iCloud Photos z aplikacją Zdjęcia oraz o nowej aplikacji Microsoft Create. Zapraszamy do lektury!

Darmowe maszyny wirtualne z Windows 11 22H2

Deweloperzy pragnący pisać aplikacje dla Windows 11 albo zwykli użytkownicy zaciekawieni nowym systemem operacyjnym mogą teraz pobrać oficjalne maszyny wirtualne udostępnione przez Microsoft. Firma po raz kolejny zaktualizowała swoje darmowe VM-y pełne narzędzi programistycznych i nie tylko.

Darmowe maszyny wirtualne z Windows 11 22H2

Oficjalne maszyny wirtualne dają dostęp do najnowszej wersji 22H2 (2022 Update) wraz z Visual Studio 2022, WSL i innymi narzędziami. Choć są one dostępne za darmo, to możliwość bezpłatnego korzystania z nich jest ograniczona czasowo do 10 stycznia 2023 roku. Maszyny są zgodne z oprogramowaniem VMWare, Hyper-V, VirtualBox i Parallels.

Filtrowanie procesów w Menedżerze zadań

Menedżer zadań na Windows 11 obsługuje teraz filtrowanie procesów. Funkcja pojawiła się w buildzie 22623.891 w Beta Channel. Pozwala ona wprowadzić zarówno nazwę binarki, jak też PID lub nazwę wydawcy. Algorytm filtrowania dopasowuje kontekst frazy do wszystkich możliwych dopasowań i wyświetla je na bieżącej stronie. Filtr jest też aplikowany, gdy przełączamy się między stronami.

Filtrowanie procesów w Menedżerze zadań

Aby przenieść fokus na polu filtrowania, możemy je kliknąć albo użyć skrótu Alt + F. To przydatna funkcja, gdy chcemy namierzyć pojedynczy proces lub grupę procesów i wykonać na nich jakieś działanie czy po prostu monitorować ich wydajność.

Poza tym dodano możliwość używania preferowanego motywu aplikacji w Menedżerze zadań niezależnie od aktywnego motywu w Windows. Opcję można włączyć na stronie ustawień programu. Menedżer zadań zyskał też obsługę motywów w oknach dialogowych wewnątrz aplikacji. Wszystkie okienka dialogowe z wyjątkiem "Uruchom nowe zadanie" i "Właściwości" wspierają teraz motywy i dostosowują się do motywu aplikacji bądź motywu Windows.

Efekty programu Windows Studio w Szybkich ustawieniach

Efekty programu Windows Studio są teraz łatwo dostępne w Szybkich ustawieniach otwieranych z paska zadań na urządzeniach obsługujących Neural Processing Unit (NPU). Pozwala to szybko i łatwo skonfigurować efekty kamery, takie jak rozmycie tła, kontakt wzrokowy i automatyczne kadrowanie, a także efekty dźwięku (skupienie na głosie). W razie potrzeby efekty te są nadal dostępne na stronach Ustawień.

Funkcja pojawiła się w Windows 11 22H2 (build 22623.885 w Beta Channel). Inne nowości to rekomendacje oszczędzania energii w Ustawieniach, rozwinięty widok tablicy Widżetów czy zmiana kolejności elementów w wysuwanym menu ukrytych ikon zasobnika systemowego.

Łatwy dostęp do iCloud Photos w aplikacji Zdjęcia na Windows 11

Dzięki połączeniu aplikacji Zdjęcia z iCloud Photos łatwiej jest teraz uzyskać bezpośredni dostęp do tych zdjęć w dobrze zorganizowanym miejscu.

iCloud Photos w aplikacji Zdjęcia na Windows 11

Niezależnie od tego, skąd pochodzą nasze zdjęcia i filmy — z telefonu, aparatu czy magazynu w chmurze OneDrive lub iCloud Photos — wszystkie je zobaczymy razem w jednej, pięknej galerii. Integracja ta jest też ukłonem w stronę użytkowników iPhone'ów, którzy chcieliby przeglądać robione nimi zdjęcia na PC.

Aplikacja internetowa Microsoft Create już dostępna

Microsoft Create jest już dostępny w wersji zapoznawczej. W aplikacji przeglądarkowej możemy tworzyć wideo, projektować graficznie dokumenty, prezentacje i nie tylko. Create ma nas zainspirować oraz pozwolić zaoszczędzić czas i podnieść umiejętności kreatywne. Można go sobie wyobrazić jako platformę, która zawiera "wszystko", czego potrzebują twórcy — od przyciągających oko prezentacji, przez niezwykłe wideo na social media, po drukowane kartki urodzinowe.

Microsoft Create

Dzięki tysiącom profesjonalnie zaprojektowanych szablonów wraz z mocą aplikacji Microsoft 365 (w tym PowerPoint, Word i Clipchamp) każdy może stworzyć coś inspirującego i nie potrzebuje wcale doświadczenia w designie.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Teams, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP