Masa nowości w Microsoft Edge zaprezentowanych na Build 2020

Masa nowości w Microsoft Edge zaprezentowanych na Build 2020

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:07
20.05.2020
1677 wyświetleń

Pierwsza konferencja Build w tej dekadzie to również pierwsze nieprzerwane, 48-godzinne wydarzenie all-digital i pierwszy Build po premierze nowego Edge. Dla Microsoftu to okazja, by podzielić się dość sporym pakietem zapowiedzi. Przeglądarka otrzyma nowe funkcje dla deweloperów webowych, pracowników, profesjonalistów IT, ale też i oczywiście dla codziennych użytkowników.

Microsoft pochwalił się postępami w pracach nad Edge i open source'owym projektem Chromium, którego jest aktywnym kontrybutorem. W sumie do tej pory gigant przesłał ponad 3000 commitów. W tym roku na Build 2020 firma ujawnia szczegóły ostatnich innowacji, wliczając w to usprawnione narzędzia dla deweloperów, nowe integracje konsumenckie i nowe opcje personalizacji dla firm.

Nowości dla deweloperów

WebView2 z nowymi opcjami .NET i UWP (WinUI)

W ubiegłym roku WebView2 otrzymał poglądowe wsparcie dla rozwoju Win32. WebView2 zmniejsza bariery, pozwalając deweloperom maksymalizować ponowne użycie kodu na różnych platformach. Teraz poglądowe wsparcie objęło nowe opcje dla rozwoju .NET i UWP (WinUI 3.0). Pozwala to osadzać WebView z Edge opartego na Chromium w aplikacjach WinForms, WPF i UWP (WinUI 3.0).

Łatwiejsze wyszukiwanie rozszerzeń Microsoft Edge

Dla wielu użytkowników rozszerzenia są kluczowym składnikiem przeglądarek. Microsoft zobowiązał się nie tylko ułatwić deweloperom przenoszenie rozszerzeń Chromium do sklepu Edge, ale też ich wyszukiwanie dla użytkowników końcowych. Strona "Rozszerzenia" w Edge otrzyma znaczącą aktualizację, dzięki której będzie bardziej przyjazna wizualnie. Pojawią się nowe kategorie, nowe możliwości wyszukiwania i nowy układ. Proces aktualizacji zacznie się w tym miesiącu.

Lepsza integracja PWA w Windows 10

Progressive Web Apps to świetny sposób na dostarczenie zawartości w formie typowej dla aplikacji. Dziś, gdy instalujemy PWA w Windows 10, aplikacje wyglądają i działają w znajomy sposób, np. uruchamiając się we własnym oknie i pojawiając się w menu Start czy na pasku zadań. Microsoft pracuje nad dalszym wygładzaniem tej integracji. Aplikacjami progresywnymi będziemy mogli zarządzać z poziomu ustawień, udostępniać z nich, otrzymywać udostępnioną zawartość i nie tylko. Wczesna wersja zapoznawcza tych możliwości dostępna jest w buildach Windows Insider po aktywowaniu flagi Web Apps Identity Proxy w Microsoft Edge Canary.

Eksperymentalne funkcje webowe w Origin Trials

Origin Trials to program Microsoftu pozwalający deweloperom testować funkcje eksperymentalne na ich stronach. Są to prototypy nieudostępnione publicznie, jednak działające dla wybranych gości odwiedzających stronę w Edge.

Nowości dla codziennych użytkowników

Kolekcje integrują się z Pinterest

Kolekcje pomagają organizować, zapisywać i udostępniać treści z całej sieci. Linki, obrazy, tekst i notatki mogą być zapisywane z wielu witryn i sesji przeglądania. Teraz Kolekcje w Microsoft Edge współpracują z portalem Pinterest. Ta nowa integracja pomoże wyszukać inspiracje, zaoszczędzić czas i zwiększyć produktywność, proponując treści związane z tym, co już zapisaliśmy. Po włączeniu funkcji sugestie Pinterest będą pojawiać się na dole kolekcji. Kliknięcie ich otworzy tablicę podobnych, popularnych Pinów. Ponadto możliwe stało się eksportowanie kolekcji do Pinteresta. Wszelkie zapisane strony internetowe lub obrazy pojawią się w nowej tablicy na koncie platformy.

Eksportowanie kolekcji do Onenote

Kolekcje zyskają też opcję eksportowania do OneNote — podobnie jak od pewnego czasu działa to w przypadku Excela i Worda. Integracja kolekcji z Pinterest oraz przycisk "Wyślij do programu OneNote" zostaną włączone w kanałach Edge Insider w następnym miesiącu.

Szybkie wyszukiwanie w panelu bocznym

Wyszukiwanie na pasku bocznym niweluje konieczność otwierania nowej karty/nowego okna, aby zobaczyć wyniki. Zamiast tego wyświetlą się w okienku z boku strony. Wystarczy zaznaczyć słowo lub frazę, kliknąć prawym przyciskiem myszy i zamiast "Wyszukaj w sieci" wybrać "Wyszukaj na pasku bocznym". A jeśli jesteśmy w pracy i zalogujemy się na koncie Azure Active Directory, w tym miejscu zobaczymy również wyniki dostarczone przez firmę. Funkcja zostanie włączona w kanałach Edge Insider w najbliższych tygodniach.

Nowości dla pracowników i profesjonalistów IT

Nowe opcje synchronizacji i personalizacji

Synchronizacja ma zwykle tym większe znaczenie, im większej liczby urządzeń używamy. Zainstalowane rozszerzenia są teraz synchronizowane w Microsoft Edge, a nowe zasady pozwalają pracownikom IT precyzyjnie zarządzać typami synchronizacji danych dla ich użytkowników. Elastyczność synchronizacji poszczególnych typów danych oznacza, że ​​ synchronizację można dopasować do swoich potrzeb w miejscu pracy. Na przykład w niektórych firmach synchronizacja haseł może być niedozwolona, dlatego teraz administrator może ją wyłączyć. Wkrótce synchronizacja obejmie też klientów w środowiskach on-premise.

Bezpieczeństwo danych dzięki Windows Information Protection

Edge wspiera teraz Windows Information Protection w Windows 10. Jest to warstwa ochrony, która wyraźnie oddziela dane osobowe i korporacyjne, dodaje dodatkową ochronę dla aplikacji biznesowych i dostarcza raporty zgodności.

Łatwe przechodzenie między profilami

Microsoft Edge pozwala teraz ustawić domyślny profil dla każdego otwieranego łącza, a także pomaga zarządzać profilami dzięki funkcji o nazwie "Automatyczne przełączanie profili" (Automatic Profile Switching). Do tej pory, gdy korzystaliśmy z konta osobistego, a następnie próbowaliśmy uzyskać dostęp do linku służbowego, musieliśmy zalogować się ponownie, jako że konto osobiste nie ma uprawnień służbowych. Dzięki nowej funkcji przeglądarka wykryje, że link, który próbujemy otworzyć, wymaga poświadczeń służbowych, a następnie przełączy się na profil służbowy, aby go otworzyć.

Microsoft Search w Bing — wyniki służbowe w jednym miejscu

Kompleksowa strona z wynikami służbowymi stanie się częścią stron wyników wyszukiwania Bing dla wszystkich klientów Microsoft 365. Po zalogowaniu się do Bing przy użyciu poświadczeń służbowych strona pojawi się tuż obok innych znanych zakładek, takich jak Obrazy, Zakupy i Wiadomości. Daje ona możliwość przeglądania wyników związanych z pracą, takich jak pliki, osoby, wewnętrzne strony i nie tylko. Nowa strona powinna już być dostępna dla użytkowników subskrypcji Microsoft 365 dla firm.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2020/05/19/microsoft-edge-news-developers-build-2020/

Polecamy również w kategorii Edge