Magiczny Kwadrant Gartnera: Microsoft Azure liderem w IaaS

Magiczny Kwadrant Gartnera: Microsoft Azure liderem w IaaS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/20/2017, 3:52 PM

Liczba odsłon: 2448

Microsoft gościł już jako jeden z liderów w Magicznym Kwadrancie Gartnera w takich obszarach, jak operacyjne bazy danych, analiza biznesowa, hurtownie danych, zaawansowana analityka czy jako dostawca usług Disaster Recovery as a Service (DRaaS). Firma po raz kolejny zajęła wysokie miejsce, tym razem w czerwcowym rankingu Cloud Infrastructure as a Service.

Czym właściwie jest kategoria, o której mowa? Jak tłumaczyliśmy w naszym autorskim Wprowadzeniu do technologii chmury, IaaS (Infrastructure as a Service) to model dostępu do zasobów chmury publicznej, w którym użytkownik uzyskuje od dostawcy usługi dostęp do wydzielonego zasobu, którym najczęściej jest maszyna wirtualna (VM). Dostawca odpowiedzialny jest tylko za dostarczenie maszyny w ustalonej wcześniej konfiguracji sprzętowej oraz jej utrzymanie. Proces konfiguracji sieciowej maszyny, instalacji oprogramowania oraz jego konfiguracja jest przeprowadzana przez klienta. Przykładem tego typu zasobu w Azure jest maszyna wirtualna. W najnowszym zestawieniu Gartnera Microsoft osiągnął drugą pozycję jako dostawca IaaS, ustępując jedynie firmie Amazon. Cały kwadrant możecie prześledzić poniżej:

Gartner jak zwykle pokusił się o analizę mocnych i słabych stron danego rozwiązania. W przypadku Microsoft Azure są one następujące:

Mocne strony:

  • Azure zajmuje drugą pozycję na rynku, nie tylko pod względem IaaS, ale także integrując Iaas z PaaS. Platforma doświadcza stabilnego i szybko postępującego wzrostu na przestrzeni ostatnich lat. Azure już teraz jest przystępną i stabilną platformą, a Microsoft stale ją udoskonala i dodaje nowości funkcjonalne. Garner dostrzega, że Microsoft wprowadza nowe, innowacyjne funkcje samodzielnie, nie kopiując ich od konkurencji. Interesujące są też zyski Microsoftu - wielu użytkowników Azure wydaje na jego usługi ponad 500 tys. dolarów rocznie, a kilku pod tym względem przekroczyło nawet 5 mln.
  • Microsoft jest zwykle wybierany jako strategiczny dostawca usług chmurowych przez klientów, którzy są związani z technologiami Microsoft lub z jego wizją dotyczącą holistycznej strategii chmurowej, która obejmuje modele IaaS, PaaS, SaaS i on-premise. Zauważyć można podejście hybrydowe i rosnącą otwartość platformy Azure, która wspiera środowiska Linuksowe i technologie open-source.

Słabe strony:

  • Microsoft Azure jest platformą gotową do pracy w scenariuszach typowych dla przedsiębiorstw, niemniej jednak klienci Gartnera raportowali, że doświadczenie użytkowania usługi jest mniej "enterprise-ready", niż się spodziewali. Wskazywane problemy dotyczyły wsparcia technicznego, dokumentacji, treningu i rozległości ekosystemu partnerów ISV. Gartner dostrzegł, że w ostatnim roku Microsoft poczynił spore postępy w tych obszarach, niemniej jednak wiele kwestii wciąż wymaga poprawy.
  • Podczas gdy Microsoft nieprzerwanie udoskonala funkcje, które spełniają potrzeby firm względem bezpieczeństwa, dostępności, wydajności, elastyczności sieciowej i zarządzania użytkownikami, nie wszysktkie z nich są zaimplementowane w sposób kompletny wraz z łatwymi w użyciu API. Istnieje wiele generacji rozwiązań, co do których nie ma jasno sformułowanych porad, które z nich należy wybrać w określonej sytuacji. Gartner przytacza też fakt, że większość klientów Azure zarządza swoimi zasobami ręcznie z poziomu Portalu Azure, a nie w sposób zautomatyzowany zgodny z podejściem DevOps.

Azure przynosi firmie z Redmond gigantyczne zyski, niemniej jednak nie wszyscy użytkownicy chmury są w 100% zadowoleni. Analiza, którą opublikował Gartner, może okazać się dla Microsoftu świetnym feedbackiem bezpośrednio wskazującym na obszary, które wymagają poprawy.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia