Licencjonowanie produktów Microsoft

Licencjonowanie produktów Microsoft

Autor: Jan Wasilewski

Opublikowano: 9/21/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 35673

Zapewne wielu z Was zastanawiało się czym różni się wersja OEM od wersji normalnej (BOX), dlaczego różnice w ich cenie są dość znaczne. Ten artykuł powinien Wam wyjaśnić zasady licencjonowania produktów firmy Microsoft.

Na samym początku zajmiemy się omówieniem wersji BOX i OEM. OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli organizacja sprzedająca produkty wytworzone przez inne firmy. W tym wypadku jest to odniesienie do samego produktu, który to jest sprzedawany wraz z zakupionym sprzętem.

Oprogramowanie OEM jest nierozerwalnie połączone z komputerem (lub jego częścią), na którym jest ono zainstalowane. Nie wolno takiego oprogramowania przenosić na inne komputery oraz odsprzedawać.

Zalety:

  • Oprogramowanie OEM jest znacznie tańsze od oprogramowania typu BOX

Wady:

  • Przypisanie oprogramowania do jednego komputera lub jego części. Uniemożliwia to ponowną instalację oprogramowania na nowszym sprzęcie zakupionym przez użytkownika tego oprogramowania

Według informacji pochodzących ze strony Microsoftu wynika, iż wersja OEM jest przywiązana do płyty głównej. A więc w prostym przykładzie: jeżeli na naszym komputerze wymienimy dysk twardy, bądź myszkę lub inną część (poza płytą główną), to przy ponownej instalacji produktu firmy Microsoft nie utracimy licencji na dany program. Natomiast w wypadku wymiany płyty głównej (poza obrębem gwarancji) ponowna instalacja zakupionego przez nas oprogramowania będzie niezgodna z warunkami gwarancji. To właściwie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wersji OEM. Wersja BOX jest o tyle wygodna, iż pozwala nam na instalację danego oprogramowania na całkowicie nowym komputerze, bez obawy o utratę aktualnie posiadanej licencji. Minusem jest to, iż jest ona znacznie droższa od wersji OEM (dla przykładu Microsoft Office 2007 Professional OEM kosztuje ok. 1100zł brutto natomiast Microsoft Office 2007 Professional BOX – ok. 2100zł). W kolejnej części artykułu zajmiemy się pozostałymi sposobami licencjonowania produktów.

Oprogramowanie firmy Microsoft można nabyć w ramach licencji wieczystych oraz licencji terminowych. Klient może określić okres obowiązywania licencji oraz sposób zapłaty za te licencje. Możliwości wyboru są następujące:

Program licencyjny oferujący licencje wieczyste - umowa na zakup licencji, dająca prawo do wieczystego użytkowania oprogramowania; Program licencyjny oferujący licencje terminowe - umowa dzierżawy dająca prawo użytkowania oprogramowania przez czas określony.

Licencje wieczyste

Programy licencji grupowych, oferujące licencje wieczyste zapewniają bezterminowe prawo użytkowania zakupionego oprogramowania. Za licencje trzeba zapłacić pełną cenę — albo jednorazowo z góry, albo w ratach rozłożonych na cały okres obowiązywania umowy. Programy licencji grupowych, w ramach których użytkownicy nabywają licencje wieczyste to:

  • Otwarta Licencja Microsoft (Open)
  • Wieloletnia Otwarta Umowa Licencyjna (WOL i WOG)
  • Umowa Enterprise Agreement
  • Umowa Select

Zakup wraz licencjami wieczystymi opcji Software Assurance (SA) daje prawo używania najnowszej wersji produktu oraz każdej nowej wersji, jaka pojawi się na rynku w okresie obowiązywania umowy oraz do wielu innych korzyści, których rodzaj oraz zakres zależy od programu licencyjnego oraz od ilości zakupionych licencji objętych opcją SA.

Licencje terminowe

Licencje termiowe — podobnie jak dzierżawa — dają prawo użytkowania oprogramowania przez okres obowiązywania umowy. Zalety programu licencyjnego oferującego licencje terminowe, to niższy koszt licencji oraz możliwość korzystania z korzyści Software Assurance, które jest integralną częścią umowy. Oznacza to, że klient automatycznie otrzymuje uaktualnienia produktu, jakie pojawią się na rynku w okresie obowiązywania umowy oraz do wielu innych korzyści bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat.

Aby móc korzystać z oprogramowania po terminie wygaśnięcia umowy należy tę umowę odnowić lub zdecydować się na wykup licencji. Nieodnowienie umowy i nieskorzystanie z opcji wykupu oznacza konieczność usunięcia całego oprogramowania. Programy licencji grupowych, w ramach których oferowane są licencje terminowe z wygasającym prawem użytkowania oprogramowania to:

  • Umowa Enterprise Subscription Agreement
  • Otwarta Subskrypcyjna Umowa Licencyjna (OSL)

Dla kogo przeznaczone są powyższe licencje?

Głównym celem przyświecającym stworzeniu sporej liczby odrębnych licencji, była myśl o tym ile komputerów będzie korzystało z usług danego oprogramowania. Są one stworzone z myślą o przedsiębiorstwach posiadających większą liczbę stacji roboczych(zazwyczaj powyżej 5). Jeżeli posiadamy jeden komputer to najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie Paczki detalicznej, czyli systemu w wersji BOX lub wersji OEM, przeznaczonej przede wszystkim dla osób prywatnych W przypadku, gdy zastanawiamy się nad wyborem oprogramowania dla 2-4 komputerów warta rozważenia jest Otwarta Licencja Microsoft (Open). Otwarta Licencja Microsoft, tzw. licencja Open, jest najprostszą formą bezterminowego licencjonowania oprogramowania Microsoft, przeznaczoną dla wszystkich podmiotów gospodarczych, tzn. małych i średnich firm oraz instytucji rządowych i edukacyjnych.

Polega ona na zakupie minimum 5 licencji na dowolne produkty Microsoft. Wielkość pierwszego zamówienia definiuje poziom udzielonych rabatów, który jest stały bez względu na wielkość następnych zamówień w przeciągu 2 lat od dnia zawarcia umowy.

Otwarta Licencja Microsoft zezwala klientowi na użytkowanie oprogramowania na określonej w zamówieniu oraz na witrynie eOPEN liczbie stanowisk. Nabywając licencje w programie Otwartej Licencji niezbędne jest nabycie od sprzedawcy nośników instalacyjnych wybranych produktów, na które nabyto licencje.

Kiedy zamierzamy zakupić oprogramowanie dla 5-249 stacji roboczych najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie nabycie produktów na zasadzie Wieloletniej Otwartej Umowy Licencyjnej (WOL), bądź Otwartej Subskrypcyjnej Umowy Licencyjnej (OSL). Pierwsza z nich jest licencją bezterminową, natomiast druga – terminową. Funkcjonuje ona na podobnych zasadach co Otwarta Licencja Microsoft, tylko, że jest ona przeznaczona dla minimum 5 stacji roboczych.

Ostatnie, 3 rodzaje licencji są przeznaczone dla firm posiadających 250+ (więcej niż 250) stacji roboczych. Są to: Program Licencyjny Select, Umowa Enterprise Agreement, oraz Umowa Enterprise Subscription Agreement. Ta ostatnia jest terminową odmianą licencji Enterprise Agreement.

Program Select 6.0 powstał z myślą o średnich i dużych przedsiębiorstwach, w tym podmiotów o zasięgu międzynarodowym i organizacji akademickich, które posiadają co najmniej 250 stacji roboczych, potrzebują wielu różnych produktów oraz są zdolne prognozować swoje zapotrzebowanie na oprogramowanie.

Program Microsoft Enterprise zapewnia korzyści z licencji grupowych przedsiębiorstwom, posiadającym co najmniej 250 komputerów, które są zainteresowane standaryzacją oprogramowania w całym przedsiębiorstwie.

Program Microsoft Enterprise Agreement 6.0 pozwala obniżyć nakład pracy i koszty związane z administrowaniem licencjami, monitorowaniem ilości użytkowników i wersji oprogramowania oraz zapewnieniem jego legalności.

To właściwie wszystkie podstawowe sposoby licencjonowania produktów Microsoft. Istnieją jeszcze inne umowy licencyjne ale wynikają one bezpośrednio z wyżej opisanych. W celu większej liczby informacji zapraszam pod ten adres: http://www.microsoft.com/poland/licencje/default.mspx .

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie produktów Microsoft:

Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?
- Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny.

Czy w komputerze, na którym jest zainstalowana wersja OEM systemu Windows XP, można wymienić płytę główną na nowszą, zachowując przy tym prawo do tej samej licencji? Co będzie, jeśli wymiana nastąpi z powodu zepsucia się płyty głównej?
- W zasadzie można uaktualniać i wymieniać wszystkie komponenty sprzętowe komputera klienta, utrzymując przy tym ważność pierwotnej licencji Microsoft OEM, jednak nie dotyczy to uaktualnienia lub wymiany płyty głównej. Gdy w komputerze zostanie wymieniona płyta główna, powstaje nowy komputer, w związku z czym potrzebna jest nowa licencja na system operacyjny. Po wymianie płyty głównej producent (a nie użytkownik ??) nie może ponownie zainstalować oprogramowania Microsoft OEM, które było początkowo zainstalowane na tym komputerze, chyba że płyta główna została wymieniona w ramach gwarancji producenta.

Posiadam licencję OEM Windows XP Home, czy mogę zamiast tego systemu zainstalować Windows 98?
- Umowa Licencyjna Windows XP Home nie daje możliwości korzystania ze starszej wersji systemu operacyjnego. Korzystanie z poprzedniej wersji systemu operacyjnego możliwe jest tylko w przypadku Windows XP Professional OEM. Niemniej jednak istnieją różne przypadki pozwalające na powyższą instalację. Informacje na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.microsoft.com/poland/windowsxp/wiadomosci/downgrade.asp

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia