Łatwy transfer

Łatwy transfer

Autor: Łukasz Foks

Opublikowano: 12/9/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 18393

Wstęp

Po uruchomieniu nowego komputera z zainstalowanym Windows Vista na użytkownika czeka wiele nowości związanych z innowacyjnymi opcjami, których nie było w starszych wersjach. Dodatkowo otrzyma nowe konto, niedostosowane do potrzeb. Co zrobić, jeśli chcemy przenieść stary profil na nowy system? Należy użyć narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows. Aplikacja pomoże przetransferować najważniejsze ustawienia do Vista za pomocą przyjaznego i łatwego w użyciu kreatora. Jedyne, co trzeba posiadać to nagrywarka płyt, przenośna pamięć flash, zewnętrzny dysk, bądź dwa połączone kablem sieciowym komputery. Szczegóły przedstawimy w niniejszej publikacji.

Przegląd funkcjonalności

Narzędzie Łatwy transfer w systemie Windows pomaga użytkownikowi w migracji kont, folderów i plików, ustawień niektórych programów, przeglądarki internetowej oraz klienta poczty e-mail. Wykonując kilka kliknięć w prostym kreatorze na nowym komputerze znajdziemy najważniejsze dane z poprzednika. Możemy je przetransferować przy użyciu różnych urządzeń i nośników: dedykowanego kabla Easy Transfer, sieci, płyt DVD, kluczy USB. Narzędzie uruchomimy nie tylko na Windows Vista, również na wersjach XP oraz 2000.

Korzystanie z programu

W Vista Łatwy transfer w systemie Windows jest już zainstalowany i nie musimy pobierać dodatkowych kompilacji. Co w przypadku XP? Należy uruchomić narzędzie z płyty instalacyjnej. W niniejszej publikacji opisany został przebieg transferu odpowiadający schematom: XP - Vista oraz Vista - Vista.

Przygotowanie plików do transferu

Aby uruchomić program w Windows Vista: klikamy kolejno Start, Wszystkie programy, Akcesoria, a następnie Narzędzia systemowe i Łatwy transfer w systemie Windows.

Na stronach Microsoft udostępnione jest specjalne narzędzie gotowe do zainstalowania na Windows XP, niestety nie dla polskiej wersji językowej. Na szczęście istnieje również inny sposób - uruchomimy aplikację z płyty instalacyjnej Windows Vista. Wkładamy nośnik do napędu. Następnie w nowym oknie klikamy Transferuj pliki i ustawienia z innego komputera. Chwilę później uruchamia się Łatwy transfer w systemie Windows, identyczny jak w Vista.

Gdyż okna i komunikaty wyświetlane na XP i Vista są identyczne nie opisaliśmy procesów transferu z podziałem na systemy.

Zapoznajemy się z informacjami i klikamy przycisk Dalej. W kolejnym oknie zaznaczamy Rozpocznij nowy transfer. W następnym kroku musimy wybrać Mój stary komputer, gdyż używamy komputera, z którego przenosimy dane. Czas wybrać metodę transferu. Możemy użyć:

  • Użyj kabla narzędzia łatwego transferu - jeśli go posiadamy, używamy tej kontrolki. Taki kabel dostępny jest w Polsce w cenie około stu pięćdziesięciu złotych i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy podłączyć go do gniazd USB w starym oraz nowym komputerze, rozpocząć transfer i poczekać kilka chwil (transfer rzędu 20 GB na godzinę).
  • Transferuj bezpośrednio przy użyciu połączenia sieciowego - jeśli obie jednostki są podłączone kablem sieciowym i należą do tej samej sieci można wybrać tę opcję. W dalszej części używamy połączenia sieciowego lub kopiujemy pliki do lokalizacji sieciowej, a następnie odtwarzamy je na drugim systemie.
  • Użyj dysku CD, DVD lub innego nośnika wymiennego - gdy posiadamy nagrywarkę CD/DVD wymagane dane możemy umieścić na nośniku i przenieść na drugi komputer. Program pozwala również użyć dysków zewnętrznych flash USB.

W trakcie działania tego narzędzia z pewnością natrafimy na okno Co ma zostać przetransferowane na nowy komputer?. Pojawia się ono każdorazowo. Co możemy wybrać?:

  • Wszystkie konta użytkowników, pliki i ustawienia - używamy, jeśli nowy komputer ma być skonfigurowany tak samo jak poprzednik. Aby skorzystać z tej kontrolki musimy być administratorami obu systemów Windows,
  • Tylko moje konto użytkownika, pliki i ustawienia - jeśli chcemy, aby w systemie znalazł się tylko jeden profil, osoby migrującej.
  • Opcje zaawansowane - możemy zaznaczyć konkretne pliki, konta i ustawienia programów.
Pamięć USB

Polecamy skorzystać z ostatniej opcji i w tej części ją opiszemy. W kolejnym oknie należy podłączyć pamięć USB do komputera, a w następnym kliknąć kontrolkę Dysk flash USB. Następnie z menu rozwijanego wyznaczamy literę dysku. W celu ochrony plików możemy ustalić hasło. W dostępnych polach wpisujemy je i zatwierdzamy przyciskiem Dalej. Pora na dokonanie wyboru, co ma zostać przetransferowane.

Wskazujemy jedno preferowane (opcje opisane są w pierwszym akapicie). Gdy to zrobimy system szybko sprawdzi dane. Jeśli proces zakończył się sukcesem pojawi się drzewo katalogów. Kontrolka Dostosuj pozwala dodać/usunąć lokalizacje przeznaczone do przetransferowania. Odznaczamy bądź zatwierdzamy pola wyboru odpowiadające konkretnym miejscom, lub używamy przycisków znajdujących się na dole: Dodaj pliki, Dodaj foldery, Wybierz dyski, Wyklucz foldery. W lewym dolnym rogu okna znajduje się licznik migrowanych danych. Pamiętajmy, aby ta liczba nie przewyższała pamięci na posiadanym kluczu! Aby przejść do kolejnego kroku klikamy Dalej. Rozpocznie się transfer zaznaczonych plików i folderów na dysk USB. Gdy proces zostanie pomyślnie ukończony ujrzymy informację Gotowe do transferowania plików i ustawień na nowy komputer.

Dysk CD/DVD

Jeżeli w komputerze znajduje się nagrywarka płyt CD/DVD warto rozważyć przeniesienie transferowanych danych na czysty nośnik. Jak to zrobić? W oknie Wybierz sposób transferu plików i ustawień na nowy komputer wybieramy kontrolkę Użyj dysku CD, DVD lub innego nośnika wymiennego. Następnie zaznaczamy Dysk CD lub DVD. Pora na wskazanie nagrywarki oraz ustalenie hasła dostępu (opcjonalne). Z menu rozwijanego wskazujemy napęd, kolejno w obu polach wpisujemy hasło. Podobnie jak to zostało opisane w poprzednich akapitach klikamy to, co chcemy przenieść. Rozpocznie się proces transferu. Pamiętajmy, że czysty nośnik musi znajdować się w napędzie. Jeśli wybrane dane przewyższają pojemność jednego nośnika CD/DVD program poprosi o wkładanie kolejnych. Czekamy na ukończenie transferu.

Połączenie sieciowe

Jeśli oba komputery połączone są siecią, za jej pomocą również możemy przenieść dane. Klikamy Transferuj bezpośrednio przy użyciu połączenia sieciowego. W kolejnym oknie wybieramy Użyj połączenia sieciowego. Następnie program zapyta, czy dozwolimy mu na ruch przez zaporę systemową. Zaznaczamy Tak. Aby móc przenieść dane na drugą jednostkę musimy posiadać tzw. Klucz narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows. Jako, że znajdujemy się na starym komputerze bez problemów go wygenerujemy za pomocą opcji Nie, potrzebuję klucza. Ciąg znaków zapamiętujemy bądź notujemy. Gdy znamy klucz klikamy kontrolkę Tak, mam klucz. Program sam uzupełni pole, więc pozostaje tylko zatwierdzić go przyciskiem Dalej. Rozpocznie się inicjacja połączenia z drugą jednostką. W tej chwili musimy uruchomić narzędzie na drugim komputerze. Jeśli proces zakończył się sukcesem wybieramy wśród opisanych wcześniej preferowany typ danych. Zaznaczamy konkretne pliki i foldery, wskazujemy nazwę konta użytkownika na nowym komputerze i po chwili transfer się rozpoczyna, gdy pasek postępu dojdzie do końca ujrzymy podsumowanie z wyszczególnieniem, co zostało przeniesione.

Transfer na drugi komputer

Pamięć USB

Pliki zostały umieszczone na przenośnym dysku. Pora uruchomić je na drugiej jednostce. Podłączamy pamięć USB do drugiego komputera i uruchamiamy obraz transferu. Po chwili wyświetla się Podłącz dysk flash, w którym zaznaczamy literę pendrive i, jeśli je ustaliliśmy, wpisujemy hasło. W kolejnym oknie możemy zmienić nazwę migrowanego profilu bądź pozostawić bez zmian. Na tym etapie warto wspomnieć, że narzędzie Łatwy transfer systemu Windows nie przenosi haseł do profili użytkowników. Musimy je ustalić przy pierwszym logowaniu na nowym komputerze. Klikamy Dalej. Przed rozpoczęciem procesu migracji przeglądamy listę plików i wciskamy Transferuj. Program wykonuje wymagane zadania i po chwili generuje podsumowanie. Co w nim znajdziemy? Listę kategorii wraz z liczbami odpowiadającymi ilości przetransferowanych typów. Jeśli te informacja są dla użytkownika niewystarczające należy wybrać Pokaż wszystkie przetransferowane elementy, a po chwili pojawi się szczegółowy Raport narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows. Użycie kontrolki Zamknij spowoduje zakończenie działania narzędzia.

Dysk CD/DVD

Wcześniej przygotowaną płytę umieszczamy w napędzie drugiego komputera. Uruchamiamy narzędzie Łatwy transfer w systemie Windows. Wybieramy kolejno Dalej, Kontynuuj transfer w toku, Nie, pliki zostały skopiowane na dysk CD, dysk DVD lub inny nośnik wymienny. Wskazujemy Na dysku CD lub DVD. Podobnie jak przy przygotowaniu plików na starym komputerze wybieramy z listy napęd, w którym znajduje się płyta i, jeśli je ustaliliśmy, wprowadzamy hasło. Program rozpocznie odczytywanie danych i po chwili zapyta o nazwę konta na starym komputerze. Zaznaczamy już istniejącą lub wpisujemy nową. Gdy pomyślnie uzupełniliśmy pola, na zakończenie możemy przejrzeć, jakie dane zostaną przeniesione. Program automatycznie ukończy etap transferu i wyświetli podsumowanie.

Połączenie sieciowe

Uruchamiamy narzędzie na drugim komputerze. Wybieramy Kontynuuj transfer w toku, następnie Tak, przetransferuję pliki i ustawienia przez sieć. Wygenerowany na starym komputerze ośmioznakowy klucz wprowadzamy w odpowiednim polu i zatwierdzamy. Rozpocznie się nawiązywanie połączenia. Na starym komputerze wybieramy dane (szczegółowo opisane w pierwszej części). Gdy to uczyniliśmy czekamy na automatyczne rozpoczęcie migracji. Przeglądamy podsumowanie i zamykamy narzędzie. Dane zostały przeniesione.

Podsumowanie

Program Łatwy transfer w systemie Windows to świetne rozwiązanie dla mniej zaawansowanych użytkowników. Trzeba wykonać tylko kilka kliknięć, aby osiągnąć upragniony cel – profil wraz z wybranymi plikami ze starszego komputera znajdą się na nowym. Dodatkowym atutem narzędzia jest możliwość uruchomienia na wcześniejszej edycji Windows.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia