Menu kategorii
 • Konwersja FAT32 na NTFS

  Konwersja FAT32 na NTFS

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  03.04.2006
  344140 wyświetleń

  Środowisko Windows XP obsługuje trzy formaty zapisu plików: FAT, FAT32 oraz NTFS. Pierwszy i drugi typ jest starszy i jest obsługiwany przez Windows XP aby pozostać zgodnym z wcześniejszymi wersjami systemu. Format plików NTFS jest nowszy i bardziej uniwersalny. Pozwala mianowicie nadać prawa dostępu do poszczególnych danych oraz nie powoduje powstawania błędów. Jest on ostatnio popularny ze względu na swoje właściwości. Jedynym logicznym wytłumaczeniem, dla którego ktoś posiada na dysku FAT lub FAT32 jest to, że ma równocześnie zainstalowane środowisko z rodziny Windows 98. Jeżeli tak jest starszy system plików jest niezbędny aby Windows działał.

  Jeżeli posiadamy Windows XP, dobrym rozwiązaniem jest instalowanie systemu używając formatu plików NTFS. Gdy już mamy umieszczone środowisko jednak nie jest ono wgrane na nowy typ plików nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poprawić ten błąd. Aby sprawdzić jaki format plików znajduje się na dysku otwieramy Mój komputer, następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na wybrany przez nas dysk i z menu wybieramy Właściwości. Na zakładce Ogólne znajduje się informacja jaki typ jest użyty na danym woluminie.

  W naszym wypadku typem jest FAT32 aby zmienić to ustawienie w oknie Uruchom wpisujemy komendę cmd, która spowoduje otwarcie wiersza poleceń. Następnie w nim umieszczamy następujące polecenie: convert d: /fs:ntfs. Zostanie nam zadane pytanie czy jesteśmy pewni tej operacji. Oczywiście odpowiadamy tak.

  W naszym przypadku konwertowaliśmy dysk d: Jeżeli chcielibyśmy to zrobić z innym dyskiem w poleceniu zmieniamy znak d na inną literę.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porządki na dysku