Kontenery Win32 z Windows 10X trafią najpierw do zwykłego Windows 10?

Kontenery Win32 z Windows 10X trafią najpierw do zwykłego Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:10
22.05.2020
2825 wyświetleń

W zeszłym roku Microsoft zapowiedział nową odmianę systemu — Windows 10X — która miała ukazać się pierwotnie na Surface Neo. Później okazało się, że Neo nie zostanie ukończony na czas i system zadebiutuje na urządzeniach z jednym ekranem. Niedawno natomiast pojawiły się doniesienia, że Windows 10X w obecnej formie słabo radzi sobie z obsługą aplikacji Win32, które uruchamia w kontenerach.

Windows 10X, nazywany też nieoficjalnie Windows Lite, ma być generalnie systemem dla nowych urządzeń, jednak Microsoft pozwoli wkrótce przetestować jego funkcje również na tych istniejących — i nie chodzi bynajmniej o emulator Windows 10X, którego mieliśmy już okazję używać. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że Microsoft dostarczy niektóre z obiecanych funkcji 10X jeszcze przed jego premierą. Innymi słowy zostaną najpierw zaimplementowane w "zwykłym" Windows 10, a zatem nie będą ograniczone tylko do 10X.

Całkiem możliwe, że Microsoft pozwoli obadać funkcje 10X testerom w Windows 10. Nie jest jeszcze jasne, jak owe testy miałyby wyglądać, ale prawdopodobnie chodzi o program Windows Insider. Jak podają źródła, Microsoft bada obsługę kontenerów Win32 w podstawowym Windows 10, na którym może zadebiutować jako funkcja bezpieczeństwa dla normalnych komputerów stacjonarnych. Testerzy będą mogli uruchamiać istniejące aplikacje Win32, wirtualizując je w środowisku sandboksowym (kontenerze). Firma planuje też podobno testy systemu zaufania dla aplikacji, w którym podpisany kod i aplikacje z "dobrą reputacją" mogłyby być instalowane bezpiecznie w systemie desktopowym.

W tym wszystkim rola Insiderów miałaby polegać na pomocy Microsoftowi w rozwiązaniu obecnych problemów z Windows 10X, takich jak kiepska wydajność wirtualizacji Win32 i ograniczenia trybu piaskownicy. Microsoft może też testować nowe techniki Windows Update, które zapewnią szybsze działanie usługi.

Czy rzeczywiście na takie tory wkroczy dalszy rozwój Windows 10X? Brzmi to całkiem prawdopodobnie, niemniej jednak pewności nadal nie ma. Microsoft mógł przynajmniej odnieść się do tych kwestii na konferencji deweloperskiej Build 2020, ale tego nie zrobił.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-will-reportedly-bring-windows-10xs-containers-to-windows-10-in-future-update/

Polecamy również w kategorii Windows 10X