Komputer jest za wolny? Przejdź na Windows 11! To był tydzień z Microsoft 185

Komputer jest za wolny? Przejdź na Windows 11! To był tydzień z Microsoft 185

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/11/2021, 10:00 AM

Liczba odsłon: 3932

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się kilkoma tematami związanymi z Windows 11, takimi jak odświeżona aplikacja Zdjęcia, szybkość działania w porównaniu do Windows 10 i dostępność do testów dla klientów komercyjnych. Sprawdzamy też nową usługę Microsoft Start, wydany właśnie system Windows Server 2022 oraz aktualizację kontrolerów Xbox One, które dostały wsparcie dla funkcji nowej generacji. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Start - nowa tablica wiadomości dla wszystkich urządzeń

Microsoft odpalił w tym tygodniu Microsoft Start, spersonalizowaną tablicę wiadomości, która będzie dostępna w przeglądarce, na stronie nowej karty Edge, komputerach z Windows i urządzeniach mobilnych. Microsoft Start to kolejny krok w ewolucji usługi Microsoft News, która swoje korzenie ma w serwisie MSN.com. Gromadzi on interesujące nas wiadomości w jednym miejscu, a zawartość jest synchronizowana między urządzeniami. Usługa stała się ogólnodostępna jako: samodzielna witryna dostępna w Microsoft Edge i Chrome pod adresem MicrosoftStart.com, aplikacja mobilna na Androida i iOS, część doświadczenia News and interests (Wiadomości i zainteresowania) w Windows 10 oraz widżetów w Windows 11, a także sekcja wiadomości na stronie nowej karty w Edge.

Microsoft Start

Microsoft Start opiera się na ponad 25-letnim doświadczeniu Microsoftu w prowadzeniu takich serwisów, jak MSN i Microsoft News. Podobnie jak one dostarcza artykuły od zaufanych wydawców i działa zgodnie z trendem z ostatnich lat, jakim jest możliwość wyboru interesujących i nieinteresujących źródeł oraz tematów przez samego użytkownika. Tablica z newsami aktualizuje się na bieżąco i w odpowiedzi na nasze reakcje staje się lepiej do nas dopasowana. Za dobór treści odpowiadają algorytmy sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia w połączeniu z ludzką moderacją.

Aplikacja Zdjęcia zmienia się w Windows 11

Windows 11 to nie tylko nowy system, ale też sporo odświeżonych bądź całkiem nowych aplikacji. Część z nich mogą już testować Insiderzy, a część zostanie dodana w najbliższym czasie. Na jedną z tych aktualizacji załapały się Zdjęcia, czyli domyślna przeglądarka obrazów w Windows 10 i Windows 11. Zanim jeszcze trafi ona do Insiderów, możemy ją zobaczyć na animacji. Nowa wersja Zdjęć nadal przypomina swój odpowiednik na Windows 10, dlatego użytkownicy spokojnie odnajdą się tu odnajdą. Póki co dostrzegamy jedynie lifting kosmetyczny i parę udogodnień w interfejsie. Jeśli do aplikacji trafić ma jakaś nowa funkcjonalność, to na razie nic takiego nie widać.

Na pierwszy rzut oka widać, że kontrolki edytowania obrazów, tworzenia kolaży i pokazów slajdów są bardziej skondensowane i zgodne z językiem designu Jedenastki. Nawet panel z informacjami został zmieniony i znajduje się teraz z boku, dając dostęp do lokalizacji, aparatu i innych informacji o zdjęciu. Poprawione zostało też menu przycinania. Poza tym aplikacja sprawia wrażenie bardzo szybkiego i intuicyjnego edytora.

Windows 11 szybszy od Windows 10 nawet na starszym sprzęcie

Wiemy już, że Windows 11 będzie lepiej niż Dziesiątka wykorzystywał nowe procesory, ale Microsoft twierdzi, że nawet na starszym sprzęcie Windows 11 będzie działał znacznie szybciej. W nowym filmie na kanale Microsoft Mechanics zostały omówione ulepszenia w Windows 11, które obejmują:

  • Zarządzanie pamięcią i zasobami procesora, które nadają priorytet oknom na pierwszym planie.
  • Niższe zużycie pamięci nawet o 32% i użycie procesora o 37% w Microsoft Edge dzięki nadawaniu priorytetu kartom na pierwszym planie poprzez usypianie nieaktywnych kart.
  • Szybsze wznawianie pracy dzięki zoptymalizowanym wywołaniom komponentów sprzętowych, które muszą się włączyć, aby zapewnić lepsze ogólne zarządzanie pamięcią i zmniejszenie zastoju w kluczowych wątkach przetwarzania, dzięki czemu moc jest zachowana dla wątków, które naprawdę jej potrzebują.
  • O 40% mniejsze, a tym samym szybsze aktualizacje dzięki nowemu silnikowi aktualizacji, który pobiera tylko niezbędne pliki z serwerów Microsoftu.

Microsoft twierdzi, że Windows 11 powinien być bardziej responsywny, a doświadczenie wznawiania powinno być "niemal natychmiastowe" dla większości użytkowników, wliczając w to o 30% szybsze ładowanie Windows Hello. Ponadto połączone optymalizacje w aplikacjach i systemie przełożą się na dłuższą żywotność baterii.

Co ciekawe, nie są to pierwsze dane o szybkości Windows 11. Już chwilę po wydaniu pierwszej kompilacji Insider ukazały się wyniki kilku uznanych benchmarków, które wykazały znaczący wzrost wydajności w porównaniu do Windows 10.

Sprawdźcie też nasze 5 wskazówek, jak przyspieszyć pracę laptopa!

Windows Server 2022 oficjalnie dostępny

Bez większego rozgłosu Microsoft zaczął udostępniać następne wydanie Windows Server — znane jako Windows Server 2022. System rozwijany przez Microsoft od ponad roku jest wersją Long Term Servicing Channel (LTSC) i zawiera kilka nowych funkcjonalności. Jest dostępny w edycjach Standard, Datacenter i Datacenter: Azure Edition. Dostępny jest również dla klientów w Volume Licensing Service Center. Najważniejsze nowości w tym wydaniu to:

  • Zaawansowana ochrona wielowarstwowa przed zagrożeniami, którą można łatwo włączyć na serwerze secured-core.
  • Bezpieczne połączenie z krytycznymi zasobami firmowymi z dodatkową warstwą zabezpieczeń podczas transportu, w tym domyślnie włączonym wsparciem dla protokołów HTTPS i TLS 1.3.
  • Zarządzanie systemem Windows Server lokalnie oraz za pomocą usługi Azure Arc.
  • Lepsze zarządzanie maszynami wirtualnymi dzięki najnowszemu Windows Admin Center.
  • Migracja serwerów plików z wdrożeń on-premise na platformę Azure za pomocą nowego scenariusza w Storage Migration Service.
  • Sprawniejsze wdrażanie aplikacji kontenera dzięki mniejszemu rozmiarowi obrazu.
  • Możliwość zaktualizowania aplikacji .NET za pomocą nowego narzędzia do konteneryzacji w Windows Admin Center.

Microsoft zapowiedział przy okazji, że w przyszłości będzie wypuszczać tylko wersje LTSC Windows Server i skończy z kanałami półrocznymi (Semi-Annual Channel). Wersje LTSC będą wspierane przez dziesięć lat (5 lat wsparcia podstawowego i drugie tyle rozszerzonego). Microsoft planuje wypuszczać nowe wersje Windows Server co 2-3 lata.

Windows 10 21H2 i Windows 11 Insider Preview dostępne dla klientów biznesowych

Microsoft szykuje się na wydania Windows 10 21H2 i Windows 11 jesienią tego roku i udostępnia komercyjne wersje zapoznawcze obu systemów w ramach Windows Insider Program for Business. Firmy zarejestrowane w programie mogą już zyskać dostęp do tych kompilacji za pośrednictwem Windows Update, Windows Server Update Services (WSUS), Azure Marketplace i strony pobierania obrazu ISO dla programu Windows Insider.

Więcej na temat dostępności obu wersji, możliwych ścieżkach migracji i kwestiach pozostania w programie Insider znajdziecie w naszym artykule.

Kontrolery Xbox One z prawdziwie next-genową aktualizacją

Microsoft wypuścił nowe aktualizacje firmware'u dla kontrolerów Xbox One z obsługą Bluetooth, Xbox Elite Wireless Controller Series 2 oraz Xbox Adaptive Controller. Dostarczają one funkcjonalności nowej generacji wcześniej dostępne jedynie na kontrolerach Xbox Series X/S, wliczając w to lepszą łączność między urządzeniami i niższą latencję. Microsoft uważa, że ważne jest utrzymanie wstecznej zgodności z akcesoriami Xbox, które już posiadają gracze. Co konkretnie się zmieniło?

Xbox One

Po pierwsze, kontrolery wspierają teraz Bluetooth Low Energy, co zapewnia lepszą zgodność z różnymi urządzeniami i umożliwia lepsze doświadczenie parowania. Pozwala to grać bezprzewodowo na PC z Windows 10 oraz urządzeniach mobilnych z iOS i Androidem z BTLE. Po zainstalowaniu aktualizacji firmware'u kontrolery te będą pamiętać hosta Bluetooth (np. smartfona) i hosta Xbox Wireless (np. konsolę Xbox). Dzięki temu szybko i płynnie będziemy mogli przełączać się między wcześniej sparowanymi urządzeniami, po prostu stukając dwa razy przycisk parowania. Po drugie, do kontrolerów trafiła technologia Dynamic Latency Input (DLI). Dostarcza ona sygnały z kontrolera do konsoli Xbox Series X/S bardziej efektywnie, co przekłada się na wzrost responsywności doświadczenia gry i wyraźnie natychmiastową akcję.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia