Karty przeglądarki Edge wkrótce w widoku Alt+Tab

Karty przeglądarki Edge wkrótce w widoku Alt+Tab

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:07
17.03.2020
392 wyświetlenia

Powrót funkcjonalności Windows Sets w świetle ostatnich faktów wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Karty aplikacji i ich wzajemny stosunek z powłoką Windows 10 mogą przybierać jednak różne formy, także wychodzące po to, co testowaliśmy przejściowo w April 2018 Update.

Z kart aplikacji korzysta już na przykład Windows Terminal, który w tym interfejsie wyświetla wiele instancji Wiersza poleceń, PowerShell i WSL. Nowa wieść mówi tymczasem, że Setsy mogą znaleźć zastosowanie na ekranie wyświetlanym po przytrzymaniu skrótu Alt+Tab. Jak powszechnie wiadomo, w widoku tym ukazują się miniatury otwartych aplikacji. Nawet jeśli w przeglądarce otwartych jest wiele kart, jej miniatura jest tylko jedna. A wcale nie musi tak być!

Jak sygnalizuje WalkingCat, karty przeglądarki Edge mają pokazywać się na liście okien po wykonaniu skrótu Alt+Tab. Znany leakster uważa, że ma to związek z Windows Sets, a konkretnie — że jest jednym z elementów tego interfejsu. Podawane przez niego przecieki często się sprawdzały, dlatego podobnie może być tym razem. Z drugiej strony sam nie wiem, czy to powód do radości.

Jasne, że nic nie stoi na przeszkodzie, by każdą kartę przeglądarki traktować jak osobną aplikację. Tyle że współcześnie dysponujemy takimi pokładami RAM-u (ale też inteligentnym zarządzaniem kartami przez silnik przeglądarki), że posiadanie kilkudziesięciu otwartych kart jednocześnie nie jest niczym wyjątkowym. A teraz wyobraźmy sobie podgląd ich wszystkich w widoku Alt+Tab. Totalnie nieintuicyjne. Zamiast przeskakiwać między aplikacjami, wciąż przedzieralibyśmy się przez zawartość tylko jednej z nich.

Wybaczcie to czarnowidztwo. Taki scenariusz wcale nie jest konieczny i może okazać się tak, że Microsoft zręcznie rozwiąże ten problem. Poza tym funkcjonalność pewnie i tak będzie opcjonalna, więc będzie można łatwo ją wyłączyć, jeśli nie będziemy chcieli bałaganu. A warto przypomnieć, że to właśnie bałagan był głównym powodem zawieszenia testów Sets i ich wycofania z Windows 10 jeszcze przed premierą April 2018 Update. Pamiętam, że już wtedy używanie Alt+Tab, by przechodzić między aplikacjami otwartymi w tym samym oknie oraz w innych oknach, było dezorientujące nie tylko dla użytkownika, ale i dla samego systemu. Windows po prostu głupiał i widać to było choćby po zdublowanych przyciskach na pasku zadań.

Co ciekawe, w międzyczasie Microsoft prowadził badania, w których starał się dowiedzieć, dlaczego i w jaki sposób użytkownicy korzystają ze skrótu Alt+Tab. Możliwe więc, że ów ekran podglądu zostanie lepiej dopasowany do przyzwyczajeń użytkowników — nie odwrotnie. Windows Sets uważa się za najbardziej radykalną zmianę w powłoce Windows od wielu lat. Można rzec, że stawia na głowie dotychczasowy sposób pracy z oknami aplikacji. Nic więc dziwnego, że Microsoft podchodzi do jej wdrażania z dużą ostrożnością. Jeśli jednak Setsy zostaną dobrze zaprojektowane i będą działać stabilnie, to po krótkim okresie zapoznawczym zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie docenią je za możliwość dużo szybszej pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://twitter.com/h0x0d/status/1239935782720172033?s=20

Polecamy również w kategorii Edge