Windows Sets w końcu dopracowane? Powracają w Windows 10 SDK (19577)

Windows Sets w końcu dopracowane? Powracają w Windows 10 SDK (19577)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:26
11.03.2020
1158 wyświetleń

Wypuszczając kompilację 19577 w Fast Ring, Microsoft równolegle z nowościami dostępnymi dla użytkowników zaszył kilka zmian w kodzie systemu. O jednej z nich pisaliśmy już wcześniej — chodzi o nowy układ menu głośności doposażony w kontrolki odtwarzania. Kolejna zmiana została włączona do zestawu SDK celującego w tą samą kompilację. Dość jasno sugeruje ona powrót kart w oknach aplikacji, czyli Windows Sets.

Windows Sets jawiły się jako największa zmiana w interfejsie okien od wielu lat. Karty, na wzór tych w przeglądarce, pojawiły się przejściowo w testowych kompilacjach April 2018 Update, ale szybko stamtąd zniknęły. Było z nimi sporo problemów i Microsoft zdecydował o ich zahibernowaniu. Możliwy powrót tego rozwiązania stanął pod znakiem zapytania, a niedawno pojawiły się sugestie, że nie nastąpi on wcześniej niż w 2022 roku. Właściwie jedynym spadkobiercą Sets jest nowa aplikacja Windows Terminal, która w jednym oknie, w widoku kart wyświetla wiele instancji CMD, PowerShell i WSL. Tymczasem wygląda na to, że Sets wcale nie zostały zapomniane.

Odniesienia do Windows Sets, a konkretnie do kart w oknach, zostały odnalezione w Windows 10 SDK, zestawie nagłówków, bibliotek metadanych i narzędzi do tworzenia aplikacji dla systemu Windows 10. Ich listę opublikował Tero Alhonen. Oczywiście na razie wpisy te w żaden sposób nie przywracają Setsów do życia, ale raczej są znakiem, że prace nad nimi postępują. W rzeczywistości nawiązania do Sets pojawiały się już w programie Insider wielokrotnie, choć zawsze z tym samym (czyli żadnym) skutkiem.

Windows Sets był projektem na tyle ambitnym, że przerósł możliwości Microsoftu w tamtym czasie, zwłaszcza że zespół Windows pracował jednocześnie nad dziesiątkami innych funkcjonalności. Ostatnie aktualizacje półroczne są jednak mniej intensywne (zwłaszcza te jesienne), dlatego być może znajdzie się czas na należyte dopracowanie uśpionej funkcjonalności.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-planning-to-resurrect-windows-sets/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach