Jeszcze większe problemy AMD po aktualizacjach Windows 11

Jeszcze większe problemy AMD po aktualizacjach Windows 11

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
21:50
13.10.2021
1799 wyświetleń

Pierwsze poprawki dla Windows 11 w ramach znanego i lubianego cyklu Patch Tuesday wydano wczoraj. Aktualizacja poprawiła działanie oprogramowania sieciowego Killer i SmartByte, na które skarżyła się duża część użytkowników Jedenastki. Dostarczono również mnóstwo poprawek bezpieczeństwa. Niestety nie obyło się bez problemów.

Aktualizacja KB5006674 zmieniająca również build Windows 11 na 22000.258, spowodowała znaczne pogorszenie wydajności procesorów AMD Ryzen generacji Zen+ i nowszych. Posiadacze tych jednostek już wcześniej zgłaszali, że po aktualizacji Windows 10 do Windows 11, ich procesory pracują znacznie gorzej. Konkretnie chodzi o pamięć cache poziomu trzeciego (L3). Problemy pojawiają się w realizacji procesów wymagających minimalnych opóźnień, głównie gier i innych usług sieciowych.

Według specyfikacji technicznej procesora AMD Ryzen 7 2700X (generacja Zen+), typowe opóźnienie występuje na poziomie 10ns. Pierwsza publiczna kompilacja Windows 10 zwiększała je o 70% do 17ns. Po wczorajszych aktualizacjach w ramach Patch Tuesday pamięć L3 tego samego procesora pracuje jeszcze wolniej, sygnalizując opóźnienia na poziomie 39ns.

W tym wypadku wina nie leży po stronie Microsoft, a samego AMD, które ma problem z dopracowaniem sterowników dla Windows 11. Po wykryciu kolejnych problemów ze swoimi procesorami firma szybko wydała oświadczenie, w którym podano, że największe błędy zostały już wyeliminowane, a termin wydania poprawki zapowiedziano na 19 października. Aktualizacja odbędzie się w ramach kolejnego Patch Tuesday w Windows Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.techpowerup.com/287786/first-windows-11-patch-tuesday-makes-ryzen-l3-cache-latency-worse-amd-puts-out-fix-dates

Polecamy również w kategorii Windows 11