Jak zainstalować Windows 10 Fall Creators Update z wykorzystaniem UEFI

Jak zainstalować Windows 10 Fall Creators Update z wykorzystaniem UEFI

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 10/21/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7091

Przyśpieszanie startu systemu operacyjnego

Wiele osób dokonuje mniej lub bardziej inwazyjnych zmian w swoich systemach operacyjnych w celu uzyskania jednego, konkretnego efektu – przyśpieszenia uruchamiania komputera. Nie jest to bynajmniej nowe zjawisko, bowiem jeszcze za czasów szalenie popularnego Windows XP powstawały jego specjalnie zmodyfikowane wersje instalacyjne. Pozbawione one były masy funkcji systemowych, raczej nieprzydatnych dla przeciętnego użytkownika, w zamian oferując nieco szybszy proces bootowania (ładowania się) systemu. Czasy te jednak minęły, zaś modyfikacje tego typu mijają się z celem w przypadku Windows 10 – po prostu nie przynoszą one w jakikolwiek sposób zadowalających efektów. Nie oznacza to bynajmniej, że nie da się podkręcić szybkości wstawania komputera, konieczne jest do tego jednak przygotowanie systemu Windows zasadniczo od zera.

Pierwsza konfiguracja Windows 10 Fall Creators Update

Czego potrzebujemy?

Aby przeprowadzić instalację zwiększającą prędkość uruchamiania się systemu, potrzebne będą następujące rzeczy:

  1. Dysk ze zdefiniowaną tablicą GPT. Niezależnie od tego, czy w procesie wykorzystamy klasyczny dysk HDD czy też SSD, musi mieć on zdefiniowaną tablicę GPT (GUID Partition Table). Jest to usprawniona alternatywa dla dużo bardziej rozpowszechnionego MBR (Master Boot Record), czyli głównego rekordu rozruchowego decydującego o rozmieszczeniu partycji i plików na dysku. W dalszej części tekstu omówimy między innymi, w jaki sposób przekonwertować dysk twardy MBR na GPT.
  2. Płyty głównej posiadającej UEFI. Graficzny interfejs zwany UEFI wykorzystywany jest do komunikacji pomiędzy komponentami komputera a systemem operacyjnym. Zastąpił on popularny jeszcze nie tak dawno temu, lecz bardzo ograniczony BIOS, który nie tylko był bardzo toporny - nie oferował on także obsługi nowych standardów przechowywania danych. Przy pomocy UEFI możemy dla przykładu zmienić kolejność nośników, z których startować będzie komputer czy też podkręcić jego podzespoły (co przydaje się zwłaszcza graczom).

Tak wygląda UEFI

Przygotowanie dysku

Jeśli posiadamy dysk MRB, nic straconego. Możemy go bez problemu przekonwertować tak, by wspierał GPT. Potrzebny nam w tym celu będzie jednak komputer z zainstalowanym systemem Windows, do którego podłączymy go jako dysk dodatkowy (system, z poziomu którego podejmiemy działanie, nie może się na nim fizycznie znajdować). Po uruchomieniu systemu należy przejść do panelu sterowania, co najłatwiej zrobić, wpisując Panel sterowania w menu Start, po czym po prostu klikając opisaną tak pozycję. Następnie przechodzimy do działu System i zabezpieczenia i wybieramy tam Zarządzanie komputerem. Otwarte zostanie okno umożliwiające dokonanie zmian w zaawansowanych ustawieniach komputera, takich jak chociażby Wydajność. Nas interesuje jednak pozycja opisana Zarządzanie dyskami i to właśnie do niej się udajemy. Otwarty zostanie ekran narzędzia służącego do zaawansowanej obsługi dysków. To właśnie tutaj możemy dokonać działań z zakresu modyfikowania partycji, ich kasowania oraz konwersji dysków na inne formaty. W górnej części okna znajdziemy informacje w formie szczegółowej listy, poniżej zaś przedstawione są one w formie graficznej. Każdy pas znajdujący się w tym miejscu reprezentuje jeden fizyczny dysk. Po lewej jego stronie (na szarym kwadracie) znajdziemy dotyczące go najbardziej podstawowe informacje, takie jak chociażby całkowita ilość oferowanego przez niego miejsca czy też fakt, czy jest on online (aktywny). Pozostała część reprezentuje zaś poszczególne partycje w formie oddzielnych prostokątów, których wielkość zależna jest od zajmowanego przez nie miejsca na dysku. Pomocne bywają tu oznaczenia kolorów nad każdym z nich – dla przykładu czarny informuje, że jest to przestrzeń w ogóle niewykorzystana, zaś niebieski mówi nam o tym, że jest to partycja gotowa do użytku. Nasz cel w tym miejscu jest stosunkowo prosty – przekonwertować dysk MRB na GPT. W tym celu klikamy szare pole reprezentujące wybrany dysk prawym przyciskiem myszy, po czym wybieramy polecenie Konwertuj na dysk GPT. Jeśli zamiast tego wyświetlone zostanie Konwertuj na dysk MBR, oznaczać to będzie, że nic nie musimy z nim dalej robić, bowiem już obsługuje on tablice GPT.

Przygotowywanie dysku

Przygotowanie UEFI

Aby przyśpieszyć uruchamianie systemu przy pomocy opisywanej metody, konieczne jest dokonanie dwóch zmian w interfejsie UEFI. Po pierwsze, konieczne jest określenie standardu komunikacji dla dysku, po drugie wybrać musimy napęd, z którego komputer będzie startował (przy użyciu interfejsu UEFI). Zaczynamy więc od udania się do UEFI, czego dokonujemy poprzez wciśnięcie podczas uruchomienia komputera odpowiedniego klawisza (zazwyczaj jest to Esc, Delete bądź jeden z przedziału F1-F12). Jest to ściśle uzależnione od płyty głównej, której używamy, bowiem ich producenci często stosują odmienne metody tego procesu. Mało tego, również nazwy poszczególnych opcji, które znajdziemy w UEFI, potrafią się od siebie znacznie różnić. W razie problemów najlepiej jest posłużyć się instrukcją konkretnej płyty głównej bądź laptopa. My zaprezentujemy całą procedurę na płycie głównej jednego z najpopularniejszych producentów, MSI. Rozpoczynamy, jak to wcześniej zostało wspomniane, od uruchomienia komputera, po czym od razu klikamy przycisk Delete, co spowoduje wyświetlenie na ekranie interfejsu UEFI. Następnie z głównego menu nawigujemy do zakładki Advanced, gdzie znaleźć musimy pozycję Integrated Peripherals. Gdy już do niej przejdziemy, udajemy się do Sata Mode i wciskamy klawisz Enter. Nawigując strzałkami, podświetlamy AHCI Mode, po czym ponownie wciskamy Enter. Połowa sukcesu już za nami, nadszedł teraz czas, by ustalić, z którego nośnika danych (USB, HDD, CD/DVD, LAN itp.) startować będzie komputer. W tym celu udajemy się do jednej z głównych zakładek UEFI opisanej jako Boot. Sporą część okna zajmują tu różne rodzaje nośników startowych posegregowane w ten sposób, by priorytetowe znajdowały się na samej górze. Naszym celem jest przeniesienie wybranego przez nas medium (poprzedzonego słowem UEFI) na samą górę. Dokonujemy tego poprzez najechanie na nie, oraz kilkukrotne wciśnięcie przycisku + (aż znajdzie się na samej górze). Pozostało nam jedynie zatwierdzić wprowadzone zmiany, przechodząc do zakładki Save & Exit, po czym wybierając Save Changes and Reboot i potwierdzając dwukrotnym wciśnięciem klawisza Enter.

Przygotowywanie UEFI

Co dalej?

Gdy już wykonamy wymienione czynności, pozostanie nam jedynie podłączyć przygotowany wcześniej dysk twardy (lub SSD) do komputera, na którym znaleźć ma się nowy system operacyjny oraz zainstalować na nim Windows 10 Fall Creators Update. Jak tego dokonać, sprawdzić możecie w artykule Jak zainstalować Windows 10 Fall Creators Update, do których serdecznie zapraszamy!

Instalacja systemu