Jak wyglądał Windows 20 lat temu? Doświadcz tego w przeglądarce!

Jak wyglądał Windows 20 lat temu? Doświadcz tego w przeglądarce!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:30
11.02.2016
7027 wyświetleń

Ostatnio najwięcej uwagi poświęcamy Windows 10 i innym nowoczesnym produktom. Mimo to chętnie i z nieukrywaną nostalgią powracamy do systemów, które definiowały kategorię PC w czasach jej najszybszego wzrostu. Archaiczne systemy sprzed dwóch dekad zwykle przywodzą na myśl nasze pierwsze kroki z komputerami osobistymi. By odświeżyć wspomnienia, możemy uruchomić Windows 3.1 czy Windows 95 w maszynie wirtualnej, ale wymaga to pewnych nakładów pracy. Istnieje jednak ciekawsza alternatywa, jaką jest... przeglądarka internetowa.

Ewolucji systemów operacyjnych towarzyszyła ewolucja przeglądarek. I tak z prostych programów do wyświetlania tekstu i grafiki zamieniły się one w potężne kombajny, które mogą nawet pełnić rolę środowiska uruchomieniowego dla systemów operacyjnych. Dzięki budzącemu podziw emulatorowi DOSBOX (opartemu na JavaScript) możemy w naszej przeglądarce uruchomić Windows 95 i jego starszego brata, Windows 3.1. W sieci znajduje się też około 1500 równie archaicznych aplikacji, które uruchomimy w oknie przeglądarki, bez konieczności instalowania ich na lokalnym dysku twardym. Wśród nich znajduje się choćby pocieszna prezentacja dla Windows 3.1, która stanowi zapowiedź nadchodzącego wówczas Windows 95 z jego menu Start i innymi zachwycającymi nowościami. To prawdziwa podróż w czasie!

Windows 3.1

Ciekawym przykładem takiej podróży jest też przeglądarkowy Windows 95. Autorem konwersji jest 19-letni programista Andrea Fauld. Wykorzystał on kompilator Emscripten (którego używają też silniki Unreal i Unity do uruchamiania gier w przeglądarce), by przetłumaczyć kod C++, w którym napisano Windows 95, i przekonwertować go na JavaScript, który odpowiada tu za renderowanie interfejsu. Dodatkowo wykorzystano Dosbox i Em-Dosbox. Windows 95 prezentuje się całkiem przyzwoicie, tym niemniej niektóre jego elementy - jak choćby antyczny już Internet Explorer 3.0 - nie są dostępne, a ich uruchomienie może wręcz wysypać system. Zobaczcie, jak to wygląda w rzeczywistości:

Windows 95

Należy pamiętać, że oba projekty są jedynie eksperymentami, a nie pełnoprawnymi systemami operacyjnymi. Jeśli chcemy cofnąć się do złotych czasów PC i w pełni zanurzyć się w tym doświadczeniu, możemy skorzystać z maszyny wirtualnej lub udać się na złomowisko w poszukiwaniu maszyny z epoki ;) Tym, którzy nie mają akurat na to czasu, proponujemy szybkie i bezpieczne alternatywy w postaci emulatorów przeglądarkowych: The Windows 3.x Showcase oraz Windows 95 in your browser.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/enjoy-a-blast-from-the-past-with-windows-31-and-1500-of-its-apps-in-your-browser

Polecamy również w kategorii Pozostałe systemy Windows