Jak włączyć mikrofon w Windows 10?

Jak włączyć mikrofon w Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:35
15.08.2017
8 komentarzy
13954 wyświetlenia

Po włączeniu Rejestratora głosu lub innego programu nic się nie nagrywa? Nie słychać nas w komunikatorze? Najprawdopodobniej nasz mikrofon nie został włączony. Poniżej pokażemy prosty sposób, jak włączyć mikrofon i dopasować jego poziomy głośności. Na końcu przedstawimy jeszcze możliwość wykorzystania komputera jako wzmacniacza, by dźwięk z naszego mikrofonu był słyszany w głośnikach.

Jak włączyć mikrofon?

1. Znajdujemy ikonkę Głośniki w zasobniku systemowym na pasku zadań i klikamy ją prawym przyciskiem myszy. Wysunie się wówczas menu, w którym klikamy ustawienie Urządzenia do nagrywania.

Windows 10: Jak włączyć mikrofon?

2. W zakładce Nagrywanie najprawdopodobniej włączony będzie tylko Miks stereo - oznacza to, że nagrywają się tylko dźwięki z systemu i aplikacji, zaś mikrofon jest wyciszony.

Windows 10: Jak włączyć mikrofon?

3. Klikamy prawym przyciskiem myszy Miks stereo i wybieramy opcję Wyłącz.

Windows 10: Jak włączyć mikrofon?

4. Teraz upewniamy się, że mikrofon jest włączony (jeśli posiada wbudowany przełącznik) i prawidłowo podpięty do gniazda mikrofonowego, które w kartach dźwiękowych oznaczone jest zwykle na czerwono. Jeśli mikrofon wyposażony jest we własne pokrętło głośności, upewniamy się, że jest ono odkręcone na wysoką wartość. Gdy podpinamy się do gniazda głównego (z tyłu komputera stacjonarnego) lub korzystamy z mikrofonu wbudowanego (w laptopie), klikamy prawym przyciskiem myszy Mikrofon, a następnie opcję Włącz. Jeśli podłączamy się do przedniego panelu, włączamy FrontMic.

Windows 10: Jak włączyć mikrofon?

5. Mikrofon został włączony. Możemy sprawdzić jego działanie, mówiąc coś w jego pobliżu - wskaźnik głośności powinien wówczas pokazać kilka zielonych kresek.

Windows 10: Jak włączyć mikrofon?

Jak zwiększyć głośność mikrofonu?

1. Jeśli dźwięk z mikrofonu nagrywa się za cicho lub nasi rozmówcy słabo nas słyszą (a wbudowana regulacja głośności w mikrofonie ustawiona jest na poziom maksymalny), możemy zwiększyć głośność mikrofonu w Windows. Ponownie klikamy pozycję Mikrofon prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Właściwości.

Windows 10: Jak zwiększyć głośność mikrofonu?

2. W okienku Właściwości: Mikrofon przechodzimy do zakładki Poziomy. Znajdują się tam dwa suwaki: Mikrofon i Zwiększenie wydajności mikrofonu. Przesuwając je w prawo, zwiększymy głośność do pożądanego stopnia. Gdy wyregulujemy już czułość mikrofonu, całość zatwierdzamy przyciskiem OK.

Windows 10: Jak zwiększyć głośność mikrofonu?

Jak usłyszeć dźwięk z mikrofonu w głośnikach?

Windows pozwala przekierować sygnał z mikrofonu do głośnika, dzięki czemu komputer może posłużyć jako wzmacniacz działający w czasie rzeczywistym. Technicznie rzecz biorąc, sygnał trafia najpierw do kategorii Miks stereo i łączy z innymi dźwiękami odtwarzanymi przez system i aplikacje (np. odtwarzacze muzyczne). Można to wykorzystać np. bawiąc się w karaoke. Wystarczy odtworzyć podkład muzyczny, a dźwięk z mikrofonu będzie się na niego nakładał.

1. By usłyszeć dźwięk z mikrofonu w głośnikach, w okienku Właściwości: Mikrofon przechodzimy do zakładki Nasłuchiwanie i zaznaczamy opcję Nasłuchuj tego urządzenia. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

Windows 10: Jak usłyszeć dźwięk z mikrofonu w głośnikach?

W ten sposób będziemy słyszeć dźwięk z mikrofonu w głośnikach lub słuchawkach - oczywiście można to wyłączyć, odznaczając opcję Nasłuchuj tego urządzenia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Zarządzanie sprzętem

Komentarze

 • maks 19:05 21.04.2018

  a co jeśli mam podłączone słuchawki i mikrofon ale nie pokazuje mi że jest włączone bo pisze że to i to odłączone ale przez nie słysze

 • Filip 16:58 08.07.2018

  A jak ten suwak się nie przesuwa ?

 • Autor 09:56 14.08.2018

  a jak mi komupter nie wykrywa mikrofonu chociaż jest wbudowany ?

 • Wojciech Błachno 10:28 14.08.2018

  Prawdopodobnie może tutaj chodzić o kwestię sterowników, lub mikrofon jest uszkodzony.

 • Kuba 15:46 05.09.2018

  U mnie tez jest problem z mikrofonem, ktory dziala (sprawdzone na innym sprzecie). Niestety nie mam pojecia dlaczego nagle przestal dzialac mikrofon w systemie (testowalem rowniez na sluchawkach bluetooth - slysze, ale nie rejestruje dzwieku), wiec to tez nie jest kwestia portu. W panelu sterowania w zakladce Dzwiek/Nagrywanie mam wlaczony mikrofon realtek high audio definition, miks stereo wylaczone. I niestety nic nie dziala, nadal nie slychac, testowalem wszystkie mozliwe ustawienia i kombinacje. Any ideas?

 • Krzysztof Sulikowski 16:41 05.09.2018

  Nie wykrywa na żadnym innym porcie mic ani line-in? Czy w tej zakładce Nagrywanie pojawia się na pasku głośności jakiś sygnał podczas np. mówienia do mikrofonu? Jest możliwość, że sygnał jest blokowany przez nowe ustawienia prywatności w Windows 10, które mogły włączyć się same podczas aktualizacji. Proszę sprawdzić, czy w Ustawieniach > Prywatność > Mikrofon włączone jest "Zezwalaj aplikacjom na dostęp do swojego mikrofonu".

 • Wojtas 22:34 08.10.2018

  Stary jesteś wielki a tyle z tym walczyłem...

 • Krzysztof Sulikowski 00:54 09.10.2018

  :))

Skomentuj

Autor