Menu kategorii
 • Jak stworzyć raport diagnostyczny systemu w Windows 10?

  Jak stworzyć raport diagnostyczny systemu w Windows 10?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  20:50
  23.07.2017
  9845 wyświetleń

  Gdy nasz komputer zazna awarii, pomocne może okazać się skorzystanie z narzędzi diagnostycznych. Być może niewielu użytkowników wie, że w Windows 10 znajduje się gotowe narzędzie, które pozwala wygenerować szczegółowy raport o kondycji systemu, sprzętu i procesów. Raport ów dostarcza informacji na temat stanu lokalnych zasobów sprzętowych, czasów odpowiedzi sytemu i procesów na komputerze lokalnym, a także informacji o systemie i danych konfiguracji. Znajdą się w nim ponadto sugestie dotyczące sposobów maksymalizacji wydajności i usprawnienia działania systemu. Chodzi oczywiście o Monitor zasobów i wydajności, który choć nieco ukryty, pozwala w szybkim czasie dotrzeć do wielu szczegółowych danych, podanych w wygodnym zestawieniu. Z naszego krótkiego poradnika dowiecie się, jak wykonać raport diagnostyczny systemu i jak zautomatyzować pracę z Monitorem zasobów i wydajności.

  Monitor zasobów i wydajności

  Monitor zasobów i wydajności

  Monitor zasobów i wydajności

  Monitor zasobów i wydajności możemy uruchomić na wiele różnych sposobów, jednak my skupimy się na tych, które wymagają najmniej klikania. Najprościej jest wywołać polecenie Uruchom (wykonujemy skrót WIN + R) i wpisać:

  perfmon /report

  Monitor zasobów i wydajności

  Możemy też uprościć sobie zadanie w przyszłości i stworzyć skrót do narzędzia np. na Pulpicie. W tym celu tworzymy nowy skrót:

  Monitor zasobów i wydajności

  Gdy zostaniemy poproszeni o podanie lokalizacji elementu, wklejamy takie same polecenie, co w przypadku Uruchom:

  Monitor zasobów i wydajności

  Nazwę skrótu możemy podać dowolną:

  Monitor zasobów i wydajności

  No dobrze, mamy już na pulpicie skrót - teraz wystarczy go uruchomić!

  Monitor zasobów i wydajności

  Tworzymy raport diagnostyczny

  Po uruchomieniu Monitora zasobów i wydajności zacznie on samoczynnie zbierać dane do raportu. Potrwa to około 60 sekund. Należy pamiętać, że program zadziała jedynie wtedy, gdy użytkownik będzie zalogowany na koncie administratora.

  Monitor zasobów i wydajności

  Gdy dane zostaną już zebrane, program wyświetli nam cały raport diagnostyczny, który możemy swobodnie przewijać, a także zwijać i rozwijać poszczególne jego sekcje. Oczywiście dobrze jest te dane przechować. W tym celu wykonamy plik zrzutu. Jest to plik HTML, który możemy następnie otworzyć w przeglądarce lub edytorze tekstowym. Klikamy więc przycisk Plik i wybieramy Zapisz jako....

  Monitor zasobów i wydajności

  Nasz raport diagnostyczny możemy zapisać pod dowolną nazwą i w dowolnej lokalizacji na dysku lub w chmurze:

  Monitor zasobów i wydajności

  Zapisany w formacie HTML raport możemy następnie otworzyć w przeglądarce lub innym programie. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala ono udostępnić plik raportu np. działowi pomocy technicznej lub zaufanej osobie, która pomaga nam naprawić komputer.

  Monitor zasobów i wydajności

  Dostęp do wcześniejszych raportów

  Jeśli zapomnieliśmy o zapisaniu raportu w formacie HTML lub zgubiliśmy gdzieś plik, nic straconego! Raporty diagnostyczne systemu są bowiem zapisywane automatycznie. Poniżej zaprezentujemy sposób, jak do nich dotrzeć.

  W menu Start wyszukujemy i klikamy folder Narzędzia administracyjne systemu Windows, z którego wybieramy następnie program Monitor wydajności.

  Monitor zasobów i wydajności

  Po kliknięciu ikony otworzy się okno Monitora wydajności, które pozwoli nam dotrzeć do wykonanych wcześniej raportów. W drzewku po lewej rozwijamy kolejno pozycje Raporty > System > System Diagnostics. Oznaczone zielonymi ikonkami elementy są poszczególnymi raportami. By podejrzeć którykolwiek z nich, wystarczy kliknąć jego ikonę:

  Monitor zasobów i wydajności

  Raport diagnostyczny systemu to funkcja niezbyt dobrze znana, jednak w przypadku awarii może okazać się bardzo przydatna. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi łatwiej Wam będzie dotrzeć do tej funkcji i w razie potrzeby z niej skorzystać!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia administracyjne Windows 10