Menu kategorii
 • Jak przyspieszyć uruchamianie programów przy starcie Windows?

  Jak przyspieszyć uruchamianie programów przy starcie Windows?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  10:00
  09.05.2019
  4527 wyświetleń

  Mamy względnie szybki komputer, a mimo to Windows i programy w autostarcie uruchamiają się długo? Windows 10 posiada ukrytą funkcjonalność, która wymusza odczekanie około 10 sekund, by zaczęły uruchamiać się pierwsze aplikacje. To "opóźnienie uruchamiania" ma na celu ustąpienie pierwszeństwa usługom systemowym, by zarówno one, jak i aplikacje, działały płynnie. Jeśli jednak chcemy, by aplikacje zaczynały pracę możliwie najszybciej po uruchomieniu systemu, możemy zastosować pewien trick w Edytorze rejestru.

  Wprowadzając zmianę w rejestrze, możemy zredukować lub całkiem wyłączyć to opóźnienie. Jest pewien minus - nie można zastosować tego wybiórczo. Opóźnienie (lub jego brak) obejmuje wszystkie aplikacje. Warto jeszcze odnotować, że trick działa najlepiej na komputerach z dyskami SSD, jako że ładują one programy szybciej od tradycyjnych HDD. Zastosować go można wprawdzie w obu przypadkach, ale nie w każdym rezultaty będą takie same. Przypomnijmy, że zmiany w rejestrze wykonujemy na własną odpowiedzialność. Oto, jak to zrobić.

  1. Otwieramy Edytor rejestru, wpisując w menu Start regedit i klikając Uruchom jako administrator.
  2. Windows zapyta nas, czy chcemy zezwolić tej aplikacji na wprowadzanie zmian na tym urządzeniu. Klikamy oczywiście Tak.
  3. Przechodzimy do ścieżki HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Serialize. Jeśli Serialize nie istnieje, dodajemy nowy klucz o takiej nazwie wewnątrz Explorer.
  4. Jak przyspieszyć uruchamianie Windows i programów?

  5. Klikamy prawym przyciskiem myszy pusty obszar wewnątrz Serialize i wybieramy Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa). Nadajemy jej nazwę StartupDelayInMSec.
  6. Jak przyspieszyć uruchamianie Windows i programów?

  7. Klikamy dwukrotnie nowo utworzoną wartość i upewniamy się, że jej dane wartości w systemie szesnastkowym wynoszą 0.
  8. Jak przyspieszyć uruchamianie Windows i programów?

  9. Ponownie uruchamiamy komputer, by zmiana weszła w życie.

  Tym sposobem wyłączyliśmy opóźnienie uruchamiania. Windows 10 nie powinien już sztucznie zwlekać z rozpoczęciem ładowania aplikacji na starcie, ale mimo wszystko i tak będzie musiał uruchomić niezbędne usługi. To, czy przyspieszenie będzie wyraźnie odczuwalne, zależy zarówno od mocy naszego peceta, jak i ilości i zasobożerności uruchamianych aplikacji.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porządkowanie i optymalizacja Windows 10