Menu kategorii
 • Jak powrócić z Windows 10 do Windows 7 lub Windows 8.1?

  Jak powrócić z Windows 10 do Windows 7 lub Windows 8.1?

   Marcin Paradowski
  Marcin Paradowski
  00:00
  23.08.2015
  79055 wyświetleń

  29 lipca 2015 roku miała miejsce światowa premiera nowego systemu Microsoftu, Windows 10, od początku dostępnego jako darmowa aktualizacja dla posiadaczy Windows 7 i Windows 8.1. Część z Was zapewne zdecydowała się już skorzystać z oferty darmowego upgrade'u, tym niemniej warto przypomnieć, że nieuchronnie zbliża się ostatni dzień na ewentualny powrót do wcześniejszej wersji systemu. Tutaj należy się małe sprostowanie. Powrót do Windows 7 (względnie Windows 8.1) jest możliwy po upływie 30 dni, jednak w takiej sytuacji musimy przygotować się na dokonanie czystej instalacji systemu.

  Metoda pierwsza – czysta instalacja

  Tego sposobu nie trzeba chyba nikomu specjalnie opisywać. Zalecane jest wykonanie kopii zapasowej ważnych dla nas plików, a następnie umieszczenie nośnika instalacyjnego z Windows 7/Windows 8.1 w naszym komputerze i wykonanie czystej instalacji systemu. Metoda ta trwa znacznie dłużej niż następna, bowiem po instalacji systemu wymagana będzie instalacja wszystkich niezbędnych sterowników, zarówno podzespołów znajdujących się wewnątrz naszego komputera, jak i tych peryferyjnych.

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Czysta instalacja systemu

  1. Przygotuj płytę DVD lub instalacyjny pendrive z Windows 7/Windows 8.1.
  2. Uruchom ponownie komputer (upewnij się, że ustawiona jest opcja rozruchu z napędu DVD/USB.
  3. Podczas instalacji, kliknij przycisk Dalej, zaakceptuj warunki licencji, a następnie znowu przycisk Dalej.
  4. Wybierz opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
  5. Zaznacz partycję, na której jest zainstalowany obecny system, a następnie kliknij na przycisk Formatuj.
  6. Wybierz pustą partycję i rozpocznij proces instalacji.

  Metoda druga – odinstalowanie aktualizacji

  Jak już zaznaczyliśmy we wstępie, odinstalowanie aktualizacji do Windows 10 możliwe jest tylko w okresie 30 dni od momentu wykonania aktualizacji.

  Aby tego dokonać, musimy wykonać kilka prostych kroków. Używając skrótu klawiaturowego Win + I, uruchomimy Ustawienia. Następnie należy przejść do pozycji Aktualizacja i zabezpieczenia. W zakładce Odzyskiwanie ujrzymy opcję Wróć do systemu Windows 8.1. Po kliknięciu przycisku Rozpocznij pojawi się kilka komunikatów, między innymi z pytaniem, dlaczego chcemy powrócić do wcześniejszej wersji systemu; ostrzeżeniem, że wszystkie zmiany w ustawieniach po aktualizacji do Windows 10 zostaną utracone; informacją, że część aplikacji będzie wymagała ponownej instalacji oraz przypomnieniem, że jeśli do logowania w Windows 7/Windows 8.1 używaliśmy hasła, musimy je sobie przypomnieć.

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Powrót do wcześniejszej wersji systemu Windows

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Powrót do wcześniejszej wersji systemu Windows

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Powrót do wcześniejszej wersji systemu Windows

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Powrót do wcześniejszej wersji systemu Windows

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Powrót do wcześniejszej wersji systemu Windows

  Metoda trzecia - korzystanie z dysku odzyskiwania

  Jeśli należysz do tych osób, które zanim podejmą się aktualizacji systemu do nowszej wersji, wykonują kopię zapasową na dysku twardym komputera lub płytach DVD, mamy dla Ciebie metodę powrotu do poprzedniej wersji systemu. Często jest też tak, że przy pierwszym uruchomieniu nowego laptopa jesteśmy proszeni właśnie o przygotowanie kilku czystych płyt DVD w celu wykonania kopii zapasowej. Aby skorzystać z tej metody, należy uruchomić komputer z płytą instalacyjną, umieszczoną w napędzie lub z nośnikiem USB z instalatorem Windows. Podobnie jak w metodzie pierwszej należy się upewnić, że ustawiona jest opcja rozruchu z płyty DVD lub nośnika USB. Podczas instalacji należy kliknąć przycisk Dalej, a następnie wybieramy opcję Napraw komputer. W dalszej kolejności wybieramy Rozwiąż problemy i dalej Odzyskiwanie obrazu systemu.

  Wróć do systemu Windows 8.1
  Tworzenie dysku odzyskiwania

  Aby wykonać kopię zapasową obrazu systemu, należy uruchomić Panel sterowania. W sekcji System i zabezpieczenia odnajdujemy Historię plików, gdzie w lewym panelu bocznym znajdziemy pozycjęKopia zapasowa obrazu systemu.

  Na koniec warto podkreślić, że powyższe metody można z powodzeniem zastosować zarówno w przypadku powrotu do Windows 8.1 jak i do Windows 7.

  Źródło: WindowsCentral.com.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Cenne wskazówki dla Windows 10