Menu kategorii
 • Jak nagrać zawartość ekranu w Windows 10 bez dodatkowych programów?

  Jak nagrać zawartość ekranu w Windows 10 bez dodatkowych programów?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  10:00
  31.10.2018
  429874 wyświetlenia

  Nagrywanie zawartości ekranowej to zadanie równie często potrzebne, co sprawiające trudności. Jak nagrać to, co dzieje się na ekranie? Jakich programów do tego użyć? Wreszcie jaki wybrać sposób kompresji? Liczba dostępnych opcji może wprowadzać zamieszanie, ale na szczęście istnieje prosty sposób, który nie wymaga instalowania czegokolwiek. Nagrywanie pulpitu wraz z aplikacjami czy grami możemy po prostu zainicjować w Windows 10. Jak się do tego zabrać?

  Jak przygotować nagrywanie ekranu?

  1. Najpierw musimy się upewnić, czy włączony jest u nas DVR z gry. Na większości komputerów powinien być, choć starsze maszyny mogą nie wspierać tej funkcji. Wchodzimy do Ustawień > Granie > Pasek gry i upewniamy się, że przy opcji Rejestruj klipy z gry oraz zrzuty ekranu i emituj je za pomocą paska gry ustawienie jest Włączone.
  2. Jak nagrać ekran w Windows?

  3. Domyślnym skrótem, by rozpocząć/zatrzymać nagrywanie, jest Win+Alt+R. Możemy (ale nie musimy) wprowadzić też własny skrót. W tym celu zjeżdżamy niżej, klikamy pole obok napisu Twój skrót i wykonujemy taki skrót na klawiaturze (przykładowo może to być Shift + P).
  4. Jak nagrać ekran w Windows?

  5. Teraz przechodzimy do zakładki DVR z gry. Warto zwrócić uwagę na kilka ustawień. Jeśli chcemy, aby nagrywany był dźwięk, upewniamy się, że włączona jest opcja Rejestruj dźwięk podczas rejestrowania gry. Możemy również przewinąć stronę na sam dół i upewnić się, że zaznaczona jest opcja Przechwytuj kursor myszy podczas rejestrowania. Po drodze możemy skonfigurować jeszcze inne ustawienia, takie jak jakość wideo, jakość dźwięku czy liczba klatek na sekundę. Nie jest to jednak niezbędne - domyślne ustawienia powinny być zadowalające.
  6. Jak nagrać ekran w Windows?

   Jak nagrać ekran w Windows?

  Jak nagrać ekran?

  1. Pewnie zwróciliście uwagę, że powyższe ustawienia dotyczą nagrywania gier. Nie jest to jednak warunek - możemy "przekonać" Windows, że to, co chcemy nagrać, jest grą. Pokrętne, ale działa. By to zrobić, otwieramy dowolną aplikację, np. Notatnik i wykonujemy skrót Win + G, aby otworzyć Pasek gry. Pojawi się pytanie Czy chcesz otworzyć pasek gry?. Zaznaczamy wtedy opcję Tak, to jest gra.
  2. Jak nagrać ekran w Windows?

  3. Teraz otworzy się Pasek gry. Aby rozpocząć nagrywanie, możemy albo kliknąć na nim przycisk Nagrywaj od teraz, albo też wyłączyć Pasek gry i użyć wspomnianego skrótu Win + Alt + R.
  4. Jak nagrać ekran w Windows?

  5. Kiedy rozpoczniemy nagrywanie, w prawym górnym rogu ekranu będzie widoczny mały pasek, pokazujący czas nagrywania oraz to, czy włączony jest mikrofon. Zakończyć nagrywanie możemy, klikając na nim przycisk kwadratu lub skrótem Win + Alt + R.
  6. Jak nagrać ekran w Windows?

  7. Kiedy zakończymy nagrywanie, w prawym dolnym rogu ekranu wyświetli się powiadomienie o tym, że Klip z gry został nagrany. Zobaczymy też lokalizację i nazwę pliku.
  8. Jak nagrać ekran w Windows?

  9. Nasze nagrania (niezależnie od nazwy użytkownika i treści powiadomienia) będą przechowywane w folderze Ten komputer > Wideo > Przechwycone. Klipy zapisywane są w postaci plików .mp4, które można od razu udostępnić czy edytować.
  10. Zaletą tego sposobu nagrywania ekranu jest to, że nie musimy się martwić wyborem kodeka ani skomplikowanymi parametrami. Dobry jest również stosunek jakości nagrania do rozmiaru pliku. Warto jednak poeksperymentować, zmieniając w razie potrzeby jakość wideo, jakość dźwięku, liczbę klatek na sekundę (30/60 fps) czy maksymalną długość nagrania.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.onexstore.pl/oprogramowanie/windows-10/

  Polecamy również w kategorii Cenne wskazówki dla Windows 10