Jak działają ulepszone powiadomienia w Microsoft Edge?

Jak działają ulepszone powiadomienia w Microsoft Edge?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:38
17.11.2020
1252 wyświetlenia

Powiadomienia tworzą dziś istotną część krajobrazu webowego, pozwalając użytkownikom pozostawać na bieżąco z tym, co ich interesuje. Z drugiej strony niektóre bywają irytujące czy wręcz nachalne. Wcześniej w tym roku Microsoft zapowiedział szereg zmian, dzięki którym powiadomienia z przeglądarki staną się mniej rozpraszające dla użytkowników. Teraz gigant dzieli się konkretami na temat kilku praktycznych technologii zastosowanych w Edge.

Powiadomienia w tle przy zamkniętej przeglądarce

Microsoft zaczyna od koncepcji, że powiadomienia powinny towarzyszyć nam wtedy, gdy ich potrzebujemy, nie tylko wtedy, gdy przeglądarka jest otwarta. Znanym faktem jest, że większość przeglądarek otrzymuje powiadomienia jedynie wtedy, gdy jest otwarta. Przez to użytkownicy mogą przegapić ważne powiadomienia, a po ponownym otwarciu przeglądarki są wręcz nimi zalewani. Klasyczna wersja Edge rozwiązała ten problem poprzez wsparcie dla powiadomień w tle, gdy przeglądarka była zamknięta. Teraz technologia ta powraca w nowym Edge Chromium.

Wykorzystanie powiadomień w tle jest zdaniem Microsoftu proste i każda strona obsługująca powiadomienia push, używająca standardów webowych Push API, Notifications API i web push protocol, jest już wspierana. Deweloperzy nie muszą wprowadzać żadnych specjalnych zmian na stronach, aby użytkownicy otrzymywali notyfikacje, gdy Edge jest zamknięty — to po prostu działa. Funkcjonalność jest dostępna w Edge 85 działającym w Windows 10 20H1 lub nowszym.

Liczniki w powiadomieniach na pasku zadań

Podczas gdy powiadomienia toast (niewielkie wiadomości pojawiające się z ważnymi alertami) są bardzo pomocne, gdy używa się ich z rozwagą, to niektóre typy notyfikacji są lepiej dopasowane do lżejszych form. Przez lata systemy desktopowe i mobilne wspierały pokazywanie licznika ukazującego liczbę powiadomień na pasku zadań Windows, docku w macOS i ekranach domowych Androida i iOS. Funkcjonalność ograniczała się jednak do natywnych aplikacji. Z najnowszą wersją Edge aplikacje PWA i przypięte witryny również mogą pokazywać licznik.

Edge

Podstawowe wsparcie dla liczników w PWA było obecne w Edge na Windows i Mac od czasu wersji 81. Deweloperzy mogą je zaktualizować z użyciem Badging API. Dzięki mechanizmowi Service Workers użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia lub aktualizacje liczników, gdy strona lub aplikacja PWA są zamknięte. Z uwagi jednak na ochronę prywatności aktualizacja licznika poprzez zdarzenie push mechanizmu Service Worker wymaga też, aby strona pokazała powiadomienie toast. Użytkownicy muszą ponadto wyrazić zgodę na powiadomienia z tej strony.

Ostatnie zmiany w Edge umożliwiły też pokazywanie liczników na pasku zadań w dowolnym czasie oraz wprowadziły obsługę liczników dla przypiętych stron. Wsparcie to działa w Edge 85 (dla PWA) i Edge 87 (dla przypiętych witryn) w Windows 10 20H1 lub nowszym.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2020/11/16/improving-notifications-badging-microsoft-edge/

Polecamy również w kategorii Edge