Intel świętuje 50 lat od wypuszczenia na rynek pierwszego mikroprocesora

Intel świętuje 50 lat od wypuszczenia na rynek pierwszego mikroprocesora

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:01
15.11.2021
1289 wyświetleń

Intel świętuje dziś 50 rocznicę premiery pierwszego na świecie dostępnego komercyjnie mikroprocesora. Wydany w listopadzie 1971 roku Intel 4004 utorował drogę dla nowoczesnych układów obliczeniowych, które napędzają dziś wszystkie technologie, od chmury po urządzenia końcowe.

Intel 4004 to pionier wśród mikroprocesorów, a jego sukces udowodnił, że możliwe jest budowanie złożonych układów scalonych i umieszczanie ich w układach wielkości paznokcia. Jego wynalezienie ustanowiło również nową metodologię designu random logic, według której zaczęły być budowane kolejne generacje mikroprocesorów, by następnie ewoluować w kierunku chipów używanych w dzisiejszych urządzeniach.

Intel 4004

A jak w ogóle powstał ten układ? W 1969 roku Nippon Calculating Machine Corp. zlecił Intelowi zaprojektowanie zestawu układów scalonych dla ich prototypowego kalkulatora inżynierskiego Busicom 141-PF. Federico Faggin i jego zespół dostosowali oryginalne plany dotyczące 12 niestandardowych układów i zaprojektowali zestaw czterech układów, w tym procesor 4004, które sprostały wyzwaniu. Ostatecznie 4004 wielkości ludzkiego paznokcia dostarczył tej samej mocy obliczeniowej, co pierwszy komputer elektroniczny zbudowany w 1946 roku, który zajmował całe pomieszczenie.

Intel 4004

Kolejne pół wieku to okres dalszych ewolucji, których ostatnim kamieniem milowym jest wypuszczenie 12. generacji procesorów Intel Core, która swą premierę miała w październiku. Od kalkulatora biurkowego, po architekturę hybrydową napędzającą najnowocześniejsze pecety, serwery i inne urządzenia — mikroprocesory przebyły długą drogę, a wiele jeszcze przed nimi. Kto wie, do czego będą zdolne procesory za kolejne 50 lat!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/intel-marks-50th-anniversary-4004.html#gs.gj5agu

Polecamy również w kategorii Urządzenia