Intel i Microsoft pracują nad technologią przetwarzania zawsze zaszyfrowanych danych

Intel i Microsoft pracują nad technologią przetwarzania zawsze zaszyfrowanych danych

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:36
08.03.2021
1701 wyświetlenie

Intel ogłosił dziś, że podpisał umowę z agencją Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) na wykonanie jej programu Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE). Jest to program mający na celu stworzenie akceleratora dla w pełni homomorficznego szyfrowania (FHE). Słynnemu producentowi procesorów pomagać będzie Microsoft, który jest głównym dostawcą ekosystemu chmury i partnerem szyfrowania homomorficznego.

Gigant z Redmond odpowiadać będzie między innymi za testy technologii w swoich ofertach chmurowych — w tym Microsoft Azure i Microsoft JEDI — wraz z rządem amerykańskim, a następnie jej komercyjną adaptację, gdy będzie już gotowa. Jeśli chodzi o program DPRIVE, jest on wspólnym działaniem wielu zespołów Intela, wliczając w to Intel Labs, Design Engineering Group i Data Platforms Group. Zespoły te będą czuwać nad "ostateczną granicą" prywatności danych, jaką jest przetwarzanie obliczeniowe na w pełni szyfrowanych danych — bez dostępu do kluczy szyfrujących.

Szyfrowanie w pełni homomorficzne pozostaje świętym Graalem w misji utrzymywania ochrony danych w trakcie ich użycia. Pomimo mocnych osiągnięć w zaufanych środowiskach wykonawczych i innych poufnych technologiach obliczeniowych, które chronią dane w trakcie spoczynku i przenoszenia, dane są nieszyfrowane w trakcie przetwarzania, otwierając możliwości potencjalnych ataków na tym etapie. Często hamuje to nasze możliwości pełnego dzielenia się i wydobywania maksymalnej wartości z danych. Jest nam niezwykle przyjemnie, że zostaliśmy wybrani partnerem technologicznym DARPA i nie możemy się doczekać pracy z nimi, a także z Microsoft, aby rozwijać ten następny rozdział w zaufanym przetwarzaniu danych i odblokować obietnicę w pełni homomorficznego szyfrowania dla wszystkich.
— Rosario Cammarota, principal engineer w Intel Labs i principal investigator w DARPA

Obecnie wiele osób i instytucji polega na różnych metodach szyfrowania danych w spoczynku, w użyciu i podczas przenoszenia, ale wszystkie one wymagają odszyfrowania na potrzeby ich przetwarzania. Z tego względu dane pozostają bardziej narażone na nieuprawnione użycie. W pełni homomorficzne szyfrowanie pozwoli użytkownikom przetwarzać zawsze szyfrowane dane lub kryptogramy. Dane nie muszą być nigdy deszyfrowane, dzięki czemu organizacje będą mogły używać technik, takich jak uczenie maszynowe, aby wydobyć pełną wartość z dużych zestawów danych, chroniąc jednocześnie poufne dane przez cały cykl ich życia.

Korzyści z technologii DPRIVE odczują przedstawiciele takich branż, jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia czy finanse, choć potencjał tej metody sięga o wiele dalej. Spodziewamy się, że po opracowaniu i przetestowaniu technologii umożliwiającej pracę na zaszyfrowanych danych Microsoft na stałe wprowadzi ją do swojej oferty w chmurze Azure, czyniąc ją dostępną dla wszystkich klientów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.intc.com/news-events/press-releases/detail/1445/intel-to-collaborate-with-microsoft-on-darpa-program

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure