Intel i Microsoft optymalizują procesory Alder Lake dla Windows 11

Intel i Microsoft optymalizują procesory Alder Lake dla Windows 11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:13
20.08.2021
1733 wyświetlenia

Intel zaprezentował nową architekturę procesorów Alder Lake, a na wydarzeniu Architecture Day 2021 wyjaśnił, że została specjalnie zoptymalizowana pod kątem Windows 11. Producent mówił też o architekturze hybrydowej wraz z nowymi GPU Arc. Z dzisiejszego tekstu dowiecie się, jakie osiągnięcia ma na swoim koncie nowa architektura i w jaki sposób Windows 11 jest w stanie najlepiej ją wykorzystać.

Aby umożliwić ten wysoki poziom koordynacji, który poprawia wydajność w świecie rzeczywistym, Intel nawiązał współpracę z Microsoft, by dołączyć tę rewolucyjną funkcjonalność do następnej wersji Windows 11.
— Intel

Microsoft również odniósł się do nowej architektury Intela oraz do tego, w jaki sposób współgra ona z nowym Windowsem.

Przez cały cykl rozwoju Windows 11 mój zespół współpracował z kolegami z Intel, aby zaktualizować i zoptymalizować nasz następny system operacyjny, by jak najlepiej wykorzystać architekturę Performance Hybrid, a zwłaszcza Thread Director. Dzięki feedbackowi z Thread Director harmonogram wątków Windows 11 jest znacznie sprytniejszy w dynamicznym dobieraniu najbardziej odpowiedniego rdzenia w oparciu o obciążenie, aby uzyskać najlepszą moc i wydajność.
— Mehmet Iyigun, Partner Development Manager w Microsoft

Alder Lake będzie pierwszą architekturą hybrydową Intela, która zawiera rdzenie Performance i Efficient, mające zapewnić znaczną wydajność we wszystkich typach obciążeń. Intel szczegółowo opisał także nowy Efficient-core i swoje procesory x86 z Performance-core, które będą napędzać Alder Lake.

Intel Alder Lake dla Windows 11

Mikroarchitektura Efficient-core została zaprojektowana z myślą o wydajności przepustowości i wydajnego rozdzielania zadań dla wielozadaniowości. Działa ona przy niskim napięciu i zapewnia zapas mocy, aby zwiększyć częstotliwość i wydajność w przypadku bardziej wymagających obciążeń. Nowy rdzeń Efficient zapewni taką samą wydajność jak Skylake, ale będzie zużywał o 40% mniej energii.

Mikroarchitektura Performance-core została z kolei zaprojektowana z myślą o szybkości i jest to najwydajniejszy rdzeń procesora zbudowany przez Intel. Przesuwa granice niskiej latencji i wydajności aplikacji jednowątkowych, ale też zapewnia znaczny wzrost wydajności przy dużej mocy, która może lepiej obsługiwać większe aplikacje. Intel podaje, że nowy rdzeń Performance zapewni o 19% lepszą wydajność w porównaniu z rdzeniami 11. generacji.

Aby te dwie nowe architektury współpracowały bez przeszkód z Jedenastką, producent opracował program Intel Thread Director, który umożliwi systemowi operacyjnemu umieszczenie właściwego wątku na odpowiednim rdzeniu we właściwym czasie. Alder Lake będzie napędzać szeroką gamę urządzeń: od ultramobilnych laptopów dla entuzjastów, po komputery stacjonarne dla użytkowników komercyjnych. Na koniec warto dodać, że wczesne benchmarki pokazały o 15% wyższą wydajność Alder Lake na Windows 11 w porównaniu do Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-and-intel-confirm-windows-11-is-optimized-for-alder-lakes-biglittle-design/

Polecamy również w kategorii Urządzenia