Gesty w Windows 8

Gesty w Windows 8

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/30/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 42729

System Windows 8 zawitał z nowym interfejsem, może bardziej z nowym menu startowym - Metro UI. Obsługa nowego interfejsu, przełączanie aplikacji, organizacja ekranu, zamykanie programów, rozwijanie menu, i tak dalej, wymagają pewnych, nowych umiejętności. Z racji tego, że nowy interfejs został w dużej mierze zaprojektowany dla obsługi dotykiem, tym bardziej trzeba nauczyć się pewnych czynności. W tym poradniku postaraliśmy się zebrać wszystkie najpotrzebniejsze, ale i najważniejsze czynności, które przedstawimy jak wykonać zarówno myszką, jak i dotykiem. Trzeba przyznać, że wiele z nich nie łatwo samemu poznać...

Obsługa myszką

Wywołanie ekranu startowego

Aby wywołać ekran startowy, nie ważne w jakiej lokalizacji się znajdujemy, wystarczy przesunąć kursor w lewy dolny róg ekranu i kliknąć ikonę ekranu startowego. Drugim sposobem jest wskazanie kursorem prawej dolnego rogu ekranu w celu rozwinięcia paska bocznego i w jego obszarze kliknięcie przycisku Start.

Gesty w Windows 8

Wysunięcie / ukrycie paska aplikacji (app bar)

Wysunięcie paska aplikacji z dodatkowymi funkcjami i poleceniami dla aktualnie uruchomionej aplikacji bądź ekranu startowego odbywa się poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszki w wolnym obszarze ekranu. Ponowne kliknięcie prawego przycisku myszki ukrywa z kolei app bar.

Organizowanie kafelków

Aby zmienić położenie wybranego kafelka na ekranie startowym, należy go kliknąć lewym przyciskiem myszki i przesunąć go w nowe miejsce trzymając cały czas wciśnięty lewy klawisz myszki. Aby utworzyć nową grupę kafelków (np. programów pakietu Office, albo kontaktów czy ulubionych witryn), należy przesunąć kafelek poza wszystkie grupy. Istnieje także możliwość nadania nazwy poszczególnym grupom.

Gesty w Windows 8

Menu kontekstowe dla wybranego kafelka

Aby rozwinąć menu kontekstowe dla danego kafelka, wystarczy go kliknąć prawym przyciskiem myszki.

Powiększanie / pomniejszanie zawartości ekranu

Czy to w przypadku ekranu startowego, czy innych miejscach interfejsu Metro, np. w aplikacji Zdjęcia, możliwe jest powiększanie i pomniejszanie widoku. Aby powiększyć zawartość ekranu w prawym dolnym rogu ekranu widoczne będą dwa małe przyciski oznaczone znakami plus i minus. Za ich pomocą możemy powiększać i pomniejszać zawartość aplikacji.

Gesty w Windows 8

Przełączanie się pomiędzy aplikacjami

Aby rozwinąć listę aktualnie uruchomionych aplikacji, wystarczy kursorem wskazać górny lewy róg ekranu. Aby przejść do innej aplikacji, wystarczy ją kliknąć.

Gesty w Windows 8

Korzystanie z trybu Snap (snap mode)

Snap mode, czyli tak zwany tryb podziału ekranu pozwala na wyświetlenie równocześnie dwóch aplikacji na ekranie. Aby do aktualnie uruchomionej aplikacji wyświetlić kolejną, wywołujemy listę aplikacji wskazując kursorem lewy górny róg, klikamy miniaturę aplikacji i trzymając klawisz myszki przeciągamy ją. Program możemy umiejscowić albo z lewej, albo z prawej strony ekranu. Aby zmienić położenie aplikacji, należy kliknąć myszką w górnej części ekranu (z lewej, bądź prawej, zależy gdzie znajduje się aplikacja) i trzymając klawisz przeciągnąć aplikację na drugą stronę ekranu. Istnieje także możliwość zmieniania rozmiaru przypiętych aplikacji. Wystarczy przeciągnąć środkową belkę rozdzielającą w lewo bądź prawo. Należy dodać, że Snap mode nie działa na ekranie startowym, ale świetnie działa także na klasycznym pulpicie.

Gesty w Windows 8

Zamykanie aplikacji

Aby zamknąć dowolną aplikację, należy wskazać kursorem lewy górny róg ekranu, z listy aplikacji wybrać tą do zamknięcia, klikając ją prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie Zamknij (Close). Możliwe jest zamykanie aplikacji, które aktualnie nie są widoczne na ekranie (działają w tle). Istnieje także możliwość chwycenia aktywnej aplikacji za górną jej krawędź i przeciągnięcie w dół ekranu a także zbliżenie kursora do górnej krawędzi okna i kliknięcie znaczka X w prawym górnym rogu okna.

Gesty w Windows 8

Obsługa dotykiem

Wywołanie ekranu startowego

Aby wywołać ekran startowy, nie ważne w jakiej lokalizacji się znajdujemy, należy musnąć w lewą stronę, prawą krawędź ekranu, aby wywołać charms bar. Z jego poziomu wybieramy przycisk Start. Alternatywnie wybieramy ikonę ekranu startowego z poziomu lewego dolnego roku ekranu.

Gesty w Windows 8

Wysunięcie / ukrycie paska aplikacji (app bar)

Podobnie jak wywołuje się charms bar, tak samo wysuwa się app bar, z tą różnicą, że należy musnąć w górę, dolną krawędź ekranu. Ukrycie paska aplikacji odbywa się identycznie.

Gesty w Windows 8

Organizowanie kafelków

Należy nacisnąć wybrany kafelek i przytrzymując palec/rysik przesunąć kafelek w nową lokalizację.

Gesty w Windows 8

Menu kontekstowe dla wybranego kafelka

Wywołanie menu kontekstowego dla kafelka za pomocą dotyku różni się znacznie od tej czynności wykonywanej myszką. Myszką klikaliśmy prawym przyciskiem, a w przypadku dotyku należy przytrzymać dłużej palcem na wybranej pozycji.

Gesty w Windows 8

Powiększanie / pomniejszanie zawartości ekranu

Aby powiększenie bądź pomniejszenie było możliwe za pomocą dotyku, musimy posiadać ekran multidotykowy (z co najmniej dwoma punktami rozpoznawanymi równocześnie). Powiększanie i pomniejszanie jest bardzo proste i działa praktycznie tak samo na każdym systemie, który jest obsługuje (iOS, Android, Windows Phone). Dwoma palcami albo rozciągamy zawartość ekranu (powiększamy), albo szczypiemy, czy kurczymy (pomniejszamy).

Gesty w Windows 8

Gesty w Windows 8

Przełączanie się pomiędzy aplikacjami

Istnieją dwa sposoby. Pierwszy pozwala na wyświetlenie ostatnio używanej aplikacji: chwytamy palcem lewą krawędź ekranu i przesuwamy zawartość energicznym ruchem w prawo. Drugi sposób wymaga wyświetlenia listy uruchomionych programów. Chwytamy lewą krawędź ekranu, energicznie przesuwamy nieco w prawo i cały czas trzymając palcem z powrotem przesuwamy ku lewej krawędzi. Tym sposobem wyświetlona zostanie lista aplikacji, z której wybieramy tą, do której chcemy przejść.

Gesty w Windows 8

Korzystanie z trybu Snap (snap mode)

Snap mode, czyli tak zwany tryb podziału ekranu pozwala na wyświetlenie równocześnie dwóch aplikacji na ekranie. Aby do aktualnie uruchomionej aplikacji wyświetlić kolejną, wywołujemy listę aplikacji naciskając lewą krawędź ekranu, przesuwając energicznie palec nieco w prawo i powracając palcem do lewej krawędzi. Następnie chwytamy aplikację, którą chcemy przypiąć do ekranu. Program możemy umiejscowić albo z lewej, albo z prawej strony ekranu. Aby zmienić położenie aplikacji, należy chwycić aplikację palcem za górną jej krawędź (z lewej, bądź prawej, zależy gdzie znajduje się aplikacja) i energicznym ruchem przeciągnąć aplikację na drugą stronę ekranu. Istnieje także możliwość zmieniania rozmiaru przypiętych aplikacji. Wystarczy przeciągnąć środkową belkę rozdzielającą w lewo bądź prawo. Należy dodać, że Snap mode nie działa na ekranie startowym, ale świetnie działa także na klasycznym pulpicie.

Gesty w Windows 8

Zamykanie aplikacji

Aby zamknąć aplikację, należy wywołać listę programów. Następnie naciskamy tą, którą chcemy zamknąć i bardzo energicznym ruchem przemieszczamy ją do dolnej krawędzi ekranu. Podobnie możemy zamknąć aplikację w trybie Snap, z tą różnicą, że chwytamy górną krawędź aplikacji i energicznie przesuwamy ją na sam dół.

Gesty w Windows 8