Menu kategorii
Gdzie jest podsumowanie?

Gdzie jest podsumowanie?

 Damian Więcławek
Damian Więcławek
00:00
18.01.2017
869 wyświetleń

Podsumowanie w programie Access 2016 jest możliwe przy wykorzystaniu kwerend, których zadaniem jest pobieranie danych z jednej bądź kilku tabel zgodnie z założonymi kryteriami. Najlepszym sposobem tworzenia podsumowania jest wykorzystanie do tego celu kwerendy podsumowującej. Jak taką kwerendę się tworzy? W tej poradzie to pokażemy.

 1. Dzięki kwerendzie podsumowującej możemy zautomatyzować wiele operacji, np. obliczyć zysk sprzedaży czy średnią ocen każdego ucznia z danego przedmiotu. W tej poradzie pokażemy, jak wykorzystać kwerendę podsumowującą do obliczenia średniej ocen. Na początek musimy posiadać tabele zawierające dane uczniów oraz ich oceny z przedmiotu.
 2. Następnie ze wstęgi Tworzenie z sekcji Kwerendy wybieramy opcję Kreator kwerend.
 3. jak stworzyć kwerendę

 4. Za pomocą okna Nowa kwerenda stworzymy kwerendę wybierającą, czyli taką, która pobierze dane z wybranych pól. Aby tego dokonać, wybieramy opcję Kreator prostych kwerend i klikamy OK.
 5. jak stworzyć podsumowanie

 6. Teraz spośród wszystkich tabel i pól wybieramy te, które będą nam potrzebne do obliczenia średniej ocen u uczniów. Następnie klikamy Dalej.
 7. jak stworzyć kwerendę podsumowującą

 8. W kolejnym kroku decydujemy, czy tworzona kwerenda ma być szczegółowa czy podsumowująca. Zaznaczamy opcję Podsumowująca, a następnie klikamy przycisk Opcje podsumowania.
 9. jak utworzyć podsumowanie

 10. W opcjach podsumowania wybieramy wartości, które chcemy obliczyć, po czym klikamy OK, a następnie przycisk Dalej.
 11. jak wstawić kwerendę podsumowującą

 12. Ostatni krok to nadanie nazwy nowej kwerendzie. Kończymy pracę przyciskiem Zakończ.
 13. gdzie jest podsumowanie

 14. Wartości zostały obliczone. W naszym przypadku dostaliśmy sumę ocen dla poszczególnych uczniów. Aby otrzymać ich średnią, musimy zmodyfikować parametry utworzonej kwerendy. Włączamy Widok projektu z listy Widok z sekcji Widoki na wstędze Narzędzia główne.
 15. Teraz musimy zmienić parametr mówiący o sumowaniu ocen z przedmiotów na taki, który obliczy z nich średnią. W polu Suma w sekcji z ocenami rozwijamy listę i wybieramy Średnia.
 16. jak zmienić parametry podsumowania

 17. Wystarczy teraz wykonać akcję w kwerendzie, klikając ikonę czerwonego wykrzyknika w sekcji Wyniki na wstędze Projektowanie.

I gotowe. Program przedstawił zestawienie średnich ocen z przedmiotu dla poszczególnych uczniów.

jak wykonać podsumowanie


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Access 2016