Menu kategorii
 • Gdzie jest podsumowanie?

  Gdzie jest podsumowanie?

   Damian Więcławek
  Damian Więcławek
  00:00
  18.01.2017
  2538 wyświetleń

  Podsumowanie w programie Access 2016 jest możliwe przy wykorzystaniu kwerend, których zadaniem jest pobieranie danych z jednej bądź kilku tabel zgodnie z założonymi kryteriami. Najlepszym sposobem tworzenia podsumowania jest wykorzystanie do tego celu kwerendy podsumowującej. Jak taką kwerendę się tworzy? W tej poradzie to pokażemy.

  1. Dzięki kwerendzie podsumowującej możemy zautomatyzować wiele operacji, np. obliczyć zysk sprzedaży czy średnią ocen każdego ucznia z danego przedmiotu. W tej poradzie pokażemy, jak wykorzystać kwerendę podsumowującą do obliczenia średniej ocen. Na początek musimy posiadać tabele zawierające dane uczniów oraz ich oceny z przedmiotu.
  2. Następnie ze wstęgi Tworzenie z sekcji Kwerendy wybieramy opcję Kreator kwerend.
  3. jak stworzyć kwerendę

  4. Za pomocą okna Nowa kwerenda stworzymy kwerendę wybierającą, czyli taką, która pobierze dane z wybranych pól. Aby tego dokonać, wybieramy opcję Kreator prostych kwerend i klikamy OK.
  5. jak stworzyć podsumowanie

  6. Teraz spośród wszystkich tabel i pól wybieramy te, które będą nam potrzebne do obliczenia średniej ocen u uczniów. Następnie klikamy Dalej.
  7. jak stworzyć kwerendę podsumowującą

  8. W kolejnym kroku decydujemy, czy tworzona kwerenda ma być szczegółowa czy podsumowująca. Zaznaczamy opcję Podsumowująca, a następnie klikamy przycisk Opcje podsumowania.
  9. jak utworzyć podsumowanie

  10. W opcjach podsumowania wybieramy wartości, które chcemy obliczyć, po czym klikamy OK, a następnie przycisk Dalej.
  11. jak wstawić kwerendę podsumowującą

  12. Ostatni krok to nadanie nazwy nowej kwerendzie. Kończymy pracę przyciskiem Zakończ.
  13. gdzie jest podsumowanie

  14. Wartości zostały obliczone. W naszym przypadku dostaliśmy sumę ocen dla poszczególnych uczniów. Aby otrzymać ich średnią, musimy zmodyfikować parametry utworzonej kwerendy. Włączamy Widok projektu z listy Widok z sekcji Widoki na wstędze Narzędzia główne.
  15. Teraz musimy zmienić parametr mówiący o sumowaniu ocen z przedmiotów na taki, który obliczy z nich średnią. W polu Suma w sekcji z ocenami rozwijamy listę i wybieramy Średnia.
  16. jak zmienić parametry podsumowania

  17. Wystarczy teraz wykonać akcję w kwerendzie, klikając ikonę czerwonego wykrzyknika w sekcji Wyniki na wstędze Projektowanie.

  I gotowe. Program przedstawił zestawienie średnich ocen z przedmiotu dla poszczególnych uczniów.

  jak wykonać podsumowanie


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Access 2016