Menu kategorii
 • Formatowanie danych

  Formatowanie danych

   Andrzej Krawczyk
  Andrzej Krawczyk
  00:00
  03.07.2006
  14546 wyświetleń

  Posługując się programem Excel, bardzo często korzystamy z formatowania różnego rodzaju danych. Czasami zmieniamy tylko kolor czcionki, innym razem format wyświetlanych liczb. Prześledźmy proces formatowania w Excelu 2007.

  Główne opcje odpowiedzialne za formatowanie znajdziemy wybierając wstęgę Narzędzia Główne. Aby dostosować poniższą tabelę do naszych potrzeb korzystamy z sekcji Czcionka, Wyrównanie i Liczba.

  W sekcji Czcionka oprócz przycisków wyboru czcionki, jej wielkości, pochylenia, pogrubienia lub też podkreślenia, istnieją przyciski wyboru koloru komórki, koloru tekstu, oraz obramowania komórki. W Excelu 2007 pojawiły się również dodatkowe kontrolki, umieszczone po prawej stronie wielkości czcionki, nie znane wcześniej. Służą odpowiednio do zwiększania i zmniejszania rozmiaru tekstu o domyślną wartość. Samo formatowanie przebiega w bardzo prosty, szablonowy sposób. Aby skorzystać z wybranych opcji formatowania, zaznaczamy interesujące nas komórki, po czym klikamy w odpowiednią opcję. Korzystając z okna Czcionka, uczyniliśmy nasze zestawienie bardziej czytelnym.

  Kolejnych, często używanych, środków do formatowania danych dostarcza nam sekcja Wyrównanie. Tu znajdujemy opcje odpowiedzialne na wyrównanie tekstu w komórkach. W jego górnej części oprócz wyrównania pionowego, znajduje się rodzaj orientacji pisanego tekstu oraz przycisk odpowiedzialny za zawijanie tekstu. W dolnej: przyciski wyrównania poziomego, wcięć i scalania (rozbijania) komórek. Tutaj również skorzystamy z wyrównań tekstu oraz orientacji dla jednej z komórek.

  Sekcja Liczba odpowiedzialna jest za formatowanie liczb. Oprócz przycisków zapisu dziesiętnego, procentowego i tych odpowiedzialnych za liczbę miejsc po przecinku, nowy Excel został wzbogacony o zapis walutowy z jednoczesną możliwością przypisania odpowiedniej waluty. Dodatkowo w górnej części tej sekcji, w szybki sposób, możemy wybrać kategorię formatowania liczb. Z obu opcji skrzętnie korzystamy doskonaląc zapis w arkuszu.

  Przedstawione powyżej opcje to tylko najczęściej używane, podstawowe formaty. Aby mieć dostęp do tych bardziej zaawansowanych wystarczy kliknąć w strzałkę obok napisu z nazwą zakładki lub też prawym przyciskiem w zaznaczone komórki a następnie z menu podręcznego wybrać Formatuj Komórki.

  Po otwarciu nowego okna możemy przyjrzeć się wszystkim dostępnym formatom, oraz przetestować je dla naszych potrzeb.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Excel 2007