Firefox 98 z nowymi opcjami pobierania

Firefox 98 z nowymi opcjami pobierania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:20
08.03.2022
2825 wyświetleń

Mozilla wypuściła dzisiaj aktualizację Firefoksa do wersji 98.0. Wśród nowości znajdziemy przede wszystkim zmiany w doświadczeniu pobierania plików i wyborze domyślnych silników wyszukiwania, a także parę drobnych zmian i poprawek. Poniżej lista najważniejszych zmian w naszym opracowaniu.

Nowości w Firefox 98.0

Zmiany w doświadczeniu pobierania plików

Firefox ma teraz nowy, zoptymalizowany przepływ pobierania. Zamiast pytania za każdym razem pliki będą pobierać się automatycznie — chyba że zmienimy ustawienia akcji pobierania dla danego typu pliku.

Firefox - pobieranie plików

W menu kontekstowym pobierania plików znajdziemy szereg opcji, w tym:

  • Zawsze otwieraj podobne pliki: Firefox będzie automatycznie otwierał pobrane pliki tego samego typu za pomocą domyślnej aplikacji systemowej.
  • Pokaż w folderze: Otwórz folder zawierający pobrane pliki.
  • Przejdź do strony pobierania: wyświetla stronę, z której rozpoczęto pobieranie, nawet po jej opuszczeniu.
  • Kopiuj adres, z którego pobrano plik: skopiuj link do pliku.
  • Usuń: Firefox pozwala teraz usuwać pobrane pliki bezpośrednio z panelu pobierania i innych widoków pobierania za pomocą menu kontekstowego.
  • Usuń z historii: Usuń plik z listy pobranych plików.
  • Wyczyść panel podglądu: Wyczyść listę pobranych elementów w panelu podglądu, który otwiera się po rozpoczęciu pobierania.

Ponadto za każdym razem, gdy rozpocznie się pobieranie, Firefox domyślnie wyświetli automatycznie panel "Pobrane pliki". Aby uniknąć konieczności wielokrotnego zamykania, panel nie będzie wyświetlany, jeśli trwa wiele pobrań. Oprócz tego można teraz kliknąć plik w panelu "Pobrane pliki", aby otworzyć go jeszcze przed zakończeniem pobierania. Firefox otworzy plik, gdy tylko będzie dostępny.

Wszystkie pobrane pliki zostaną natychmiast zapisane na dysku. W zależności od aktualnej konfiguracji zostaną one zapisane w preferowanym folderze pobierania lub zostaniemy poproszeni o wybranie lokalizacji dla każdego pobierania. Użytkownicy systemów Windows i Linux znajdą pobrane pliki w folderze docelowym. Nie będą już umieszczane w folderze Temp.

Wybór domyślnego silnika wyszukiwania

Firefox pozwala wybrać spośród wielu wbudowanych silników wyszukiwania, aby ustawić je jako domyślne. W tym wydaniu użytkownicy, którzy wcześniej skonfigurowali domyślny silnik, mogą zauważyć, że został on zmieniony, jako że Mozilla nie mogła uzyskać formalnego pozwolenia na dalsze włączanie niektórych wyszukiwarek w Firefoksie.

Poprawki i inne zmiany

Firefox pozwala teraz ustawić domyślną aplikację do otwierania plików danego typu. Wybierz aplikację, za pomocą której chcesz otwierać poszczególny rodzaj plików, w ustawieniach przeglądarki. Ponadto po aktualizacji do tej wersji akcje pobierania "Zawsze pytaj" zostaną zresetowane. W tym wydaniu pojawiło się też trochę poprawek bezpieczeństwa i zmian dla firm oraz deweloperów.

Cóż, naszym zdaniem dzisiejsze zmiany to taki trochę dumbing down, który jako trend ogarnął też niestety Firefoksa. Na szczęście wiele tego typu zmian da się odkręcić czy to za pomocą ustawień, strony about:config, czy też skryptów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/98.0/releasenotes/

Polecamy również w kategorii Firefox