Fani proszą Microsoft o Windows 10X na telefonie Surface Duo. Można podpisać petycję

Fani proszą Microsoft o Windows 10X na telefonie Surface Duo. Można podpisać petycję

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:11
07.10.2019
1531 wyświetlenie

Na październikowej konferencji sprzętowej Microsoft zaprezentował nową kategorię urządzeń z dwoma ekranami, której reprezentantami są Surface Neo i Surface Duo. Choć pozornie wyglądają jak jedno urządzenie w dwóch rozmiarach, to różnią się one zasadniczo. Neo działa pod kontrolą Windows 10X i najbliżej mu do tabletu. Duo to natomiast telefon z Androidem. A co, gdyby połączyć te dwa światy?

Wiemy już, że Windows 10X opiera się na OneCore — wspólnym rdzeniu wszystkich odmian Windows 10, wliczając w to wersję na Xboksa, HoloLens czy Windows 10 Mobile. Umożliwia on także łatwe przenoszenie funkcjonalności z jednej odmiany systemu do innych. Teoretycznie nic więc nie stoi na przeszkodzie, by w Windows 10X zaimplementować dialer i aplikację do SMS-ów. Pytanie tylko, czy chce tego Microsoft. Bo fani — jak najbardziej. W petycji do Panosa Panaya i Satyi Nadelli na stronie change.org piszą oni:

Nowo zapowiedziany Surface Duo obsługujący TYLKO Androida nie realizuje tego, czego chce wielu deweloperów UWP i fanów Microsoft. Chcemy urządzenia Surface Duo, na którym uruchamia się nowy Windows 10x OS i które emuluje aplikacje Androida.

Dlaczego?

Ponieważ wciąż jest wielu deweloperów, którzy chcą pisać apki Universal Windows Platform (UWP), które uruchamiają się na wszystkich typach urządzeń. Kiedy UWP zostało ogłoszone, obiecaliście jedną bazę kodu dla dowolnego typu urządzenia... wliczając w to telefony i inne typy niewielkich, "kieszonkowych" urządzeń. Wielu programistów, zarówno od strony konsumenckiej, jak i firmowej, wciąż bardzo chce docierać na małe urządzenia z UWP. Rzecz w tym, że już ich nie ma, odkąd zabiliście Lumię! (...)

BTW, pozwalając nam emulować aplikacje Androida na rzeczonym urządzeniu, moglibyście osiągnąć to samo, co staraliście się już zrobić z Duo, bez zatrzaskiwania drzwi UWP przed małymi urządzeniami. Surface Duo... prawdziwie "dualne" urządzenie... wspierające Win10X i Androida... dałoby nam najlepsze z tych dwóch światów.

Dokładne różnice konstrukcyjne między modelami Neo i Duo nie są znane i pewnie przez jakiś czas będą jeszcze utrzymywane w tajemnicy. Wiadomo jednak, że istnieją i istniały różne ich prototypy. Jeden z nich (jako Surface Duo) wyglądał jak niemal dokładna replika Neo, tyle że mniejsza. Technicznie nie ma więc chyba problemu, by telefon ten działał pod Windows.

Nie jest to zresztą tylko domena programistów. Również fani Microsoft przez wiele lat czekali na Surface Phone'a, który rzekomo miał działać pod kontrolą którejś z odmian Windows Core OS. Czy Microsoft wysłucha tych próśb i czy jest w ogóle sens reaktywacji "Windows Phone"? Wielu sądzi, że tak. W chwili publikacji tego tekstu petycję podpisało już ponad 1140 osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.change.org/p/panos-panay-satya-nadella-panos-satya-give-us-a-microsoft-surface-duo-running-windows-10x

Polecamy również w kategorii Surface Duo