Facebook chce mieć własny system operacyjny. To się nie uda

Facebook chce mieć własny system operacyjny. To się nie uda

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:24
20.12.2019
1260 wyświetleń

Facebook, jako jeden z technologicznych gigantów, zawładnął praktycznie każdą sferą naszego życia. Niestety nadal musi dzielić władzę z innymi gigantami, takimi jak Google i Microsoft. Tyczy się to szczególnie kwestii sprzętu, którego Facebook jako takiego nie posiada, no może poza goglami Oculus i ekranem Portal, ale to jest w zasadzie nieistotny margines. Komputery i smartfony - tutaj Facebook jest zdany na łaskę Microsoftu (Windows), Google (Android) oraz Apple (iOS).

Dlatego też nie dziwi informacja, że firma Zuckerberga chce stworzyć swój własny system i pomoże jej w tym były pracownik Microsoftu, odpowiedzialny wcześniej za rozwój Windows NT - Mark Lucovsky. Facebook chce się w ten sposób uniezależnić, ale nie sądzę, by ten pomysł wypalił. Rynek technologiczny jest obecnie podzielony na swego rodzaju bańki, skupione wokół jednego giganta, którego władza w jej obrębie jest niepodzielna. By przełamać monopol Windowsa, Androida, iOS czy macOS, Facebook musiałby dokonać technologicznego cudu i przekonać użytkowników do zmiany przyzwyczajeń, co jak wiadomo, nie jest łatwym zadaniem.

Wspomniany wyżej Microsoft już tę trudną lekcję odrobił przy okazji Windows 10 Mobile. Teraz podchodzi do tego tematu zgoła odmiennie, stawiając na współpracę ponad podziałami, a nie próby tworzenia kolejnego mobilnego systemu. Dlatego też Surface Duo będzie działać na Androidzie, a nowa wersja przeglądarki Edge to bliski kuzyn Chrome. Moim zdaniem to jest o wiele lepsze podejście, mające na względzie przede wszystkim wygodę użytkowników, a nie walkę o dominację.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/report-facebook-is-developing-its-own-built-from-scratch-operating-system/

Polecamy również w kategorii Facebook