Edge zapewni większą kontrolę nad obiektami Flash

Edge zapewni większą kontrolę nad obiektami Flash

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:43
08.04.2016
3135 wyświetleń

Flash stanowił integralną część witryn internetowych przez wiele lat, dostarczając multimedialnej zawartości na długo przed wprowadzeniem HTML5. W nowoczesnych przeglądarkach technologie od Microsoft, Adobe, Google, Apple czy Mozilla dalece przekraczają możliwości Flasha z zachowaniem bezpieczeństwa i wydajności. Flash nie został jednak całkowicie wyparty, dlatego warto mieć nad nim lepszą kontrolę, a tę zapewni przeglądarka Microsoft Edge dla Windows 10.

W nadchodzącej aktualizacji Anniversary Update dla Windows 10 przeglądarka Edge będzie inteligentnie i automatycznie wstrzymywać działanie obiektów Flash, które nie są kluczowe dla wyświetlanej strony. Insiderzy mogą tę funkcję testować już teraz w poglądowym buildzie 14316. "Peryferyjna zawartość zbudowana we Flashu - jak animacje lub reklamy - będzie wyświetlana w stanie pauzy, dopóki użytkownik wyraźnie zdecyduje, by poprzez kliknięcie odtworzyć tę zawartość. W sposób znaczący obniża to zapotrzebowanie na moc i usprawnia wydajność, zachowując pełną wierność strony. Zawartość Flash, która ma dla strony centralne znaczenie, jak wideo czy gry, nie będzie wstrzymana" - tłumaczy Microsoft.

Microsoft wraz z innymi dostawcami przeglądarek namawia deweloperów do przejścia na nowoczesne standardy sieciowe, jak Encrypted Media Extensions, Media Source Extensions, Canvas, Web Audio i RTC. Ponadto przeglądarka Edge nie wspiera już standardów VML, VB Script, pasków narzędzi, BHO czy ActiveX. HTML5 jest nie tylko bezpieczniejszy, ale również oferuje dużo więcej możliwości. Edge będzie wspierać natywne Adobe Flash w formie wbudowanej funkcjonalności, a nie zewnętrzny dodatek. Od technologii Flash odeszła już większa część znanych portali, w tym - bodaj najsłynniejszy - YouTube, który na początku ubiegłego roku całkowicie postawił na HTML5.

Blokowanie mało znaczących obiektów to dopiero początek krucjaty, mającej na celu ostateczne zniechęcenie do przestarzałej i nie do końca bezpiecznej technologii Flash. Microsoft planuje też dostarczenie użytkownikom dodatkowych opcji kontroli nad obiektami Flash (wliczając w to treści kluczowe dla oglądanej strony) oraz monitorowanie stron, gdzie dominuje Flash.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2016/04/07/putting-users-in-control-of-flash/

Polecamy również w kategorii Edge