Edge z Chromium: co z aplikacjami UWP, PWA i rozszerzeniami Chrome?

Edge z Chromium: co z aplikacjami UWP, PWA i rozszerzeniami Chrome?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:58
07.12.2018
648 wyświetleń

Wczoraj w sieci zawrzało, gdy Microsoft ogłosił swoją przełomową decyzję - Edge będzie działał w oparciu o Chromium, a on sam stanie się aktywnym kontrybutorem tego open source'owego projektu. Reakcje na te wieści wyszły szybko ze stajni Mozilli, Google i Opery, ale też ze strony społeczności. Użytkownicy pytają Microsoft o dalsze szczegóły, a ten odpowiada.

Zwrócenie się Microsoftu w stronę Chromium niesie ze sobą dalsze konsekwencje, które już teraz interesują użytkowników i deweloperów. Co mianowicie stanie się z aplikacjami UWP i PWA z Microsoft Store, które opierają się na silniku EdgeHTML/Chakra? W jaki sposób będą one dalej działać? Wreszcie co z rozszerzeniami - czy te obecne w Edge przestaną działać, a ich deweloperzy zostaną z niczym? Microsoft udzielił odpowiedzi na te pytania. Kyle Alden, Project Manager Microsoft Edge, na subreddicie Windows 10 pisze:

  • Istniejące aplikacje UWP (w tym aplikacje PWA w Sklepie) będą dalej używały EdgeHTML/Chakra bez problemu. Nie planujemy podkładać pod nie innego silnika. Spodziewamy się, że będziemy oferować nowy WebView, który aplikacje będą mogły wybrać, bazując na nowym silniku renderowania.
  • Spodziewamy się świadczyć wsparcie dla PWA, by mogły być instalowane bezpośrednio z przeglądarki (tak jak w Chrome) jako dodatek do istniejącego podejścia Sklepu. Nie jesteśmy jeszcze gotowi na wchodzenie w szczegóły, ale PWA, zachowujące się jak natywne aplikacje, to dla nas wciąż ważna zasada, dlatego będziemy rozglądać się za odpowiednimi systemowymi integracjami, by zrobić to dobrze.
  • Naszą intencją jest wspierać istniejące rozszerzenia Chrome.

Wnioski wydają się proste. Kombinacja EdgeHTML i Chakry (silnika JavaScript) będzie nadal wspierana i opierające się na niej aplikacje będą normalnie działać. Edge stanie się też otwarty na rozszerzenia z Chrome, dlatego każdorazowe wydanie nowego rozszerzenia nie będzie już świętem lasu, a normalną sprawą. Pojawia się jeszcze oczywiście pytanie, czy użytkownicy będą bardziej zainteresowani Edge opartym na Chromium niż dotychczasowym Edge.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/a3pt19/microsoft_edge_making_the_web_better_through_more/eb8rhe5/?context=8&depth=9

Polecamy również w kategorii Edge