Dzień Bezpiecznego Internetu jest w tym roku wyjątkowy

Dzień Bezpiecznego Internetu jest w tym roku wyjątkowy

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:25
09.02.2021
1054 wyświetlenia

Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day) to święto obchodzone w pierwszej połowie lutego, zapoczątkowane przez Komisję Europejską. Ma ono zwracać uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu do Sieci, zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Inicjatywa odbywa się od 2004 roku, a dziś przypada jej 17 edycja. W związku z tym na całym świecie trwają różne działania, które mają uczynić Internet bezpieczniejszym miejscem.

Dzień Bezpiecznego Internetu to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które zwraca uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania młodych osób do odpowiedzialnego, pełnego poszanowania, krytycznego i kreatywnego korzystania z zasobów internetowych. W tym roku, mimo że jest świętowany 18 raz z rzędu, Safer Internet Day jest wyjątkowy z uwagi na warunki pandemii. Dziś uczestniczą w nim miliony osób z ponad 170 państw.

Korzystając z tej okazji, w duchu bezpiecznego Internetu udzieliło się kilku branżowych gigantów. Google ogłosiło wyjście jego Fi VPN z wersji Beta i wprowadziło go na urządzenia z iOS, a Facebook skompilował listę wszystkich funkcji prywatności, które dodał ostatnio do Messengera. O tegorocznym wydarzeniu mówi też Hans Martens, Head of Digital Citizenship w European Schoolnet:

Wybuch pandemii i środki ograniczające, które zastosowano w wielu miejscach na świecie, zwiększyły naszą zależność od cyfrowych technologii jak nigdy wcześniej. W tym kontekście dążenie do lepszego internetu dla dzieci i młodych ludzi staje się priorytetem dla ich bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i rozwoju. Mamy nadzieję, że Dzień Bezpiecznego Internetu będzie dla każdego szansą wpłynięcia w pozytywny sposób na świat online w tym dniu i poprzez ten rok.

Bezpieczny Internet to nie tylko slogan, ale przede wszystkim konkretne materiały. Zainteresowane młode osoby, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, firmy, ustawodawcy, politycy i przedstawiciele mediów mogą znaleźć dedykowane im materiały na stronie Safer Internet Day.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.saferinternetday.org/news/article?id=6791137

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo