Drukowanie listy plików

Drukowanie listy plików

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
30.03.2006
15 komentarzy
22496 wyświetleń

Podczas porządkowania naszych danych często musimy mieć listę plików jakie znajdują się w folderze. Można wprawdzie oglądać je na ekranie jednak wielu ludzi przyzwyczajonych jest do słowa pisanego na kartce. Komputer jest od tego aby ułatwiać życie a nie utrudniać. Dlatego też w tej odsłonie przedstawimy sposób zmiany systemu w ten sposób, że będziemy mieli prosty dostęp do opcji drukowania zawartości katalogów w bardzo przejrzysty sposób.

Musimy zacząć od napisania prostego programu wsadowego. W tym celu otwieramy Notatnik i kopiujemy umieszczony poniżej kod, następnie zapisujemy go na dysku twardym najlepiej w katalogu Windows pod nazwą drukuj i zmieniamy jego rozszerzenie z .txt na .bat Aby zmienić te trzy literki musimy mieć wyłączoną opcję Ukryj rozszerzenia znanych typów plików, która jest dostępna w Opcjach folderów na zakładce Widok.

@echo off
dir %1 /o:g > c:\dir.txt
start /w notepad /p c:\dir.txt
del c:\dir.txt
exit

Wytłumaczmy co program robi. W pierwszej linijce wyłączane jest pokazywanie tekstu. Druga odpowiada za wyświetlenie listy katalogów oraz zapisanie ich w pliku dir.txt. Następnie uruchamiany jest Notatnik i za jego pomocą drukowany jest przed chwilą utworzony dokument. W dwóch ostatnich linijkach kasujemy już niepotrzebny spis i wychodzimy z Wiersza poleceń.

Kolejnym krokiem jest dodanie pozycji do menu, które wyświetla się po kliknięciu prawym przyciskiem na ikonę folderu. W tym celu w Eksploatorze Windows kliknijmy w menu Narzędzia a następnie Opcje folderów. Przejdźmy na zakładkę Typy plików oraz zaznaczmy pozycję Folder plików. Kliknijmy w przycisk Zaawansowane a w nowym oknie w pozycję Nowa... W pole Akcja wpiszmy nazwę identyfikującą nasz program np. Drukuj listę plików a w Aplikacja używana do wykonania akcji umieśćmy lub odnajdźmy przy pomocy przycisku Przeglądaj nasz program, który jak pamiętamy umieszczony jest w folderze Windows.

Nasz skrót już działa jednak, po kliknięciu prawym przyciskiem na dowolny folder pozycja Drukuj listę plików znajduje się na samej górze oznacza to, że jest to akcja domyślna. Ustawienie to nie jest zbyt dobre, ponieważ przyzwyczailiśmy się że standardowym działaniem jest Otwórz. Aby to  poprawić otwieramy Rejestr systemu wpisując w oknie Uruchom komendę regedit i odnajdujemy klucz HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell. Klikamy w prawej części okna w pozycję Domyślna  i w pole dane wartości wpisujemy none. W ten sposób naprawiamy tą małą usterkę. Teraz możemy bez problemów korzystać z naszego skrótu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Porządki na dysku

Komentarze

 • YooRec 12:54 30.06.2006

  Kozackie tego mi trzeba.

 • Bobi 13:04 30.06.2006

  Brawo, więcej tego typu artykułów, modyfikacje/dodawanie nowych elementów do menu podręcznego + inne niestandardowe "tricki"<br>Przydało by się jeszcze coś z cyklu "Troubleshooting" ale...<br>

 • misiek 21:49 07.08.2006

  normalnie zajebioza, ciekawe czy w tych grubych ksiazkach do windowsa tez opisuja podobne czary. sam kiedys potrzebowalem takiej listy plikow i korzystalem do tego z Win Commander. ten sposob jednak jest bardziej komfortowy i juz nie taki lamerski ;)

 • przem 10:31 08.08.2006

  fajne. szkoda tlyko że z menu nie da się usunąć istniejących wartości akcji(eg. enqueue in winamp), a trzeba się bawić przez rejestr. ale i tak fajne

 • Karol 03:36 31.12.2007

  Genialne... qr.. genialne, nie ma to jak DOS :)

 • erem 21:33 15.10.2008

  Bardzo przystępnie i wyczerpująco. Pozostało mi jednak otwarte pytanie, czy da się w ogóle wydrukowac liste plików Kosza, a przy tym z informacjami o plikach, jakie są tam dostępne.

 • WBC 10:01 22.10.2008

  <p>A jak to usunąć?? teraz po próbbie otworzenia folderu (dwukrotne likniecie) caly czas drukuje mi liste plikow :/</p>

 • bolo 16:03 05.05.2009

  <p>u mnie otwiera notatnik ale nic nie drukuje :/</p>

 • romik 10:28 01.09.2009

  niestety mam konto z ograniczeniami moze jest inny sposób?

 • hm 11:04 13.11.2009

  Wszystko to działa elegancko na zwykłych forlderach, ale jak oddrukować listę cookie z IE (folder \Temporary...) z datami utworzenia? Potrzebne jako dowód w sprawie... :)

 • muerte 10:00 28.09.2010

  jesteś wielki!dziękówa!!!

 • Tum 14:29 27.12.2010

  A tak ma wyglądać kod jakby ktoś chciał drukować z podkatalogami ;) [b]@echo off dir %1 /s /w /o:g > c:\dir.txt start /w notepad /p c:\dir.txt del c:\dir.txt exit[/b]  Uwaga może wyjść z tego dużo stron!

 • Stakan 23:31 29.12.2010

  U mnie niezupełnie. Po wpisaniu w podanym miejscu w rejestrze wartości none, po ponownym uruchomieniu kompa, dwukrotnym kliknięciu na folder, wysyłane jest polecenie do drukarki o drukowanie jego zawartości. Mało tego by to odkręcić nie zapisałem jaka wartość była tam wpisana poprzednio. W Opcji folderów zakładce Typ plików, pasku Folder plików. Przycisk Zaawansowane i dalej oknie Edytowanie typu plików aktywne są tylko przyciski Nowa i Ustaw domyślną. Nieaktywne Edytuj i Usuń. Po naciśnięciu przycisku Nowa w akcji było chyba open a jaki program był skojarzony z tą akcją? Proszę o pomoc

 • maaro78 11:19 31.08.2011

  Wszystko działa elegancko, tylko jeżeli nie chcę tego drukować a jedynie w otwartym oknie notatnika obejrzeć. Skasowałem wpis /p ale program mi się potem nie zamyka.

 • Stanley 15:11 22.12.2014

  A jak to zrobić w Win 7 ??

Skomentuj

Autor