Menu kategorii
 • Drukowanie listy plików

  Drukowanie listy plików

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  30.03.2006
  23977 wyświetleń

  Podczas porządkowania naszych danych często musimy mieć listę plików jakie znajdują się w folderze. Można wprawdzie oglądać je na ekranie jednak wielu ludzi przyzwyczajonych jest do słowa pisanego na kartce. Komputer jest od tego aby ułatwiać życie a nie utrudniać. Dlatego też w tej odsłonie przedstawimy sposób zmiany systemu w ten sposób, że będziemy mieli prosty dostęp do opcji drukowania zawartości katalogów w bardzo przejrzysty sposób.

  Musimy zacząć od napisania prostego programu wsadowego. W tym celu otwieramy Notatnik i kopiujemy umieszczony poniżej kod, następnie zapisujemy go na dysku twardym najlepiej w katalogu Windows pod nazwą drukuj i zmieniamy jego rozszerzenie z .txt na .bat Aby zmienić te trzy literki musimy mieć wyłączoną opcję Ukryj rozszerzenia znanych typów plików, która jest dostępna w Opcjach folderów na zakładce Widok.

  @echo off
  dir %1 /o:g > c:\dir.txt
  start /w notepad /p c:\dir.txt
  del c:\dir.txt
  exit

  Wytłumaczmy co program robi. W pierwszej linijce wyłączane jest pokazywanie tekstu. Druga odpowiada za wyświetlenie listy katalogów oraz zapisanie ich w pliku dir.txt. Następnie uruchamiany jest Notatnik i za jego pomocą drukowany jest przed chwilą utworzony dokument. W dwóch ostatnich linijkach kasujemy już niepotrzebny spis i wychodzimy z Wiersza poleceń.

  Kolejnym krokiem jest dodanie pozycji do menu, które wyświetla się po kliknięciu prawym przyciskiem na ikonę folderu. W tym celu w Eksploatorze Windows kliknijmy w menu Narzędzia a następnie Opcje folderów. Przejdźmy na zakładkę Typy plików oraz zaznaczmy pozycję Folder plików. Kliknijmy w przycisk Zaawansowane a w nowym oknie w pozycję Nowa... W pole Akcja wpiszmy nazwę identyfikującą nasz program np. Drukuj listę plików a w Aplikacja używana do wykonania akcji umieśćmy lub odnajdźmy przy pomocy przycisku Przeglądaj nasz program, który jak pamiętamy umieszczony jest w folderze Windows.

  Nasz skrót już działa jednak, po kliknięciu prawym przyciskiem na dowolny folder pozycja Drukuj listę plików znajduje się na samej górze oznacza to, że jest to akcja domyślna. Ustawienie to nie jest zbyt dobre, ponieważ przyzwyczailiśmy się że standardowym działaniem jest Otwórz. Aby to  poprawić otwieramy Rejestr systemu wpisując w oknie Uruchom komendę regedit i odnajdujemy klucz HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell. Klikamy w prawej części okna w pozycję Domyślna  i w pole dane wartości wpisujemy none. W ten sposób naprawiamy tą małą usterkę. Teraz możemy bez problemów korzystać z naszego skrótu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porządki na dysku