Dlaczego Microsoft wygrał kontrakt JEDI? Satya Nadella zna odpowiedź

Dlaczego Microsoft wygrał kontrakt JEDI? Satya Nadella zna odpowiedź

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:52
14.01.2020
703 wyświetlenia

W październiku zeszłego roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych obwieścił, że przyznał Microsoftowi kontrakt Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) o wartości maksymalnej 10 mld dolarów, jeśli przez 10 lat wszystkie opcje zostaną wykonane. Było to dla wielu zaskoczeniem, jako że za faworyta uznawano Amazon. Ten oczywiście nie jest zadowolony z decyzji DoD, zapowiedział nawet pozew i zamierza zablokować sądownie kontrakt z Microsoftem. Mimo to CEO firmy z Redmond wierzy, że zwycięstwo jej się zwyczajnie należało.

Zdaniem szefa Microsoftu kontrakt zapewniły firmie możliwości wynikające z pozycji lidera na rynku chmury hybrydowej. Jesteśmy dziś jedynymi, którzy posiadają możliwość rozprowadzania mocy obliczeniowej, dyskutowania o danych i spójności zarządzania, bezpieczeństwa i danych — mówił Satya Nadella na konferencji prasowej w Nowym Jorku. Zaznaczył też, że dzisiejsze możliwości platformy hybrydowej w Azure są efektem trwających od dekady wysiłków. Według niego nie można budować chmury z jedną architekturą i później decydować się na dodanie możliwości hybrydowych, aby zapewnić spójność warstwie krańcowej.

Organizacje mogą mieć wiele aplikacji działających na różnym sprzęcie w centrach danych on-premise, wielu chmurach i na urządzeniach krawędziowych. Azure w przeciwieństwie do AWS w dość unikalny sposób oferuje firmom elastyczność działania w dowolnym punkcie środowiska hybrydowego, a także pozwala im działać bezpiecznie i płynnie. Odnosząc się do oskarżeń Amazona, Microsoft wystosował oświadczenie:

Wierzymy, że fakty pokażą, że [w Departamencie Obrony] przeprowadzili szczegółowy, dogłębny i uczciwy proces, rozstrzygając, że potrzeby żołnierza będą najlepiej zaspokojone przez Microsoft.

Nikt nawet nie zbliżył się do tego, co Microsoft oferuje w zakresie chmury hybrydowej. Tak przynajmniej uważa sam Microsoft i spór związany z kontraktem jest jeszcze jedną okazją, by o tym mówić. Z szacunków Microsoftu wynika, że ponad 95% firm z listy Fortune 500 korzysta z Azure, a zdaniem White głównym tego powodem są właśnie możliwości hybrydowe. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym wcześniejszym tekście: Chmura hybrydowa to nie faza przejściowa. Microsoft zrozumiał to jako pierwszy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.businessinsider.com/satya-nadella-microsoft-aws-jedi-hybrid-cloud-2020-1

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure