Czy Microsoft pomoże firmie Cyanogen 'odebrać Google Androida'?

Czy Microsoft pomoże firmie Cyanogen 'odebrać Google Androida'?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:43
30.01.2015
2 komentarze
1994 wyświetlenia

W sierpniu pojawiły się plotki, jakoby Microsoft był zainteresowany firmą Cyanogen - producentem modyfikacji Androida 'CyanogenMod', z której korzystają dziesiątki milionów użytkowników. Zmodyfikowany system bywa też preinstalowany na niektórych urządzeniach (jak choćby OnePlus One) oraz służy za źródło aktualizacji dla smartfonów, które utraciły oficjalne wsparcie techniczne.

Modyfikacja opiera się na licencji open source i nadal pozostaje niezależna. Kilka miesięcy temu Cyanogen odrzucił propozycję Google, które chciało go wówczas wykupić. O tej niewielkiej firmie zrobiło się znów głośno, gdy dziennik The Wall Street Journal przytoczył wypowiedź pewnych "związanych z tematem osób". Jak twierdzą anonimowe źródła, Microsoft został jednym z pomniejszych inwestorów Cyanogen, oferując firmie 70 mln dolarów.

Cyanogen

Tekst sugeruje, że Microsoft pretenduje do miana "strategicznego inwestora" firmy, z czym może wiązać się "chęć osłabienia kontroli Google nad Androidem". Całość nabiera jeszcze większego sensu, gdy przytoczymy słowa CEO firmy Cyanogen. "Chcemy odebrać Google Androida" - mówił w zeszłym tygodniu Kirt McMaster. Czy zewnętrzna modyfikacja ma szansę na zdobycie większych wpływów na platformę Android niż sami jej właściciele? Jeśli weźmiemy pod uwagę linuksową podstawę systemu, okazuje się to całkiem możliwe.

Jeśli wierzyć niektórym doniesieniom, Microsoft zarabia na Androidzie więcej niż na Windows Phone. Wszystko za sprawą praw patentowych, z których korzysta Google. Firma z Redmond nie może jednak wywrzeć żadnego wpływu na kształt Androida, więc pozostaje jej jedynie zalewanie go własnymi aplikacjami. Być może właśnie tym zaowocuje współpraca z Cyanogen. Microsoft może dodawać swoje aplikacje do gotowych obrazów CyanogenMod, by jego użytkownicy mieli do nich dostęp już od pierwszej instalacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-said-to-be-investing-in-cyanogen

Polecamy również w kategorii Android

Komentarze

  • Unkown972 02:11 31.01.2015

    Uważam to za bardzo dobry kierunek. Już teraz widać jak wielkie niezadowolenie jest wśród użytkowników Windows Phone po styczniowej konferencji Microsoftu. Nie dostali tego czego by chcieli. Sam jestem wśród nich. Też mam Lumię z Windowsem. Nie mówię że system Microsoft"u jest jakiś zły, ale jak ostatnio można zauważyć firma faworyzuje inne platformy niż jej własny. Dlatego sam myślałem o alternatywie. Tylko takowych brak. Przemyślałem ostatnio i zdecydowałbym się na coś pochodnego Androida (choć nim gardzę bo od googla) i tu wysuwa się CyanogenMod. Bolało mnie natomiast to, że zaraz po instalacji trzeba bylo doinstalować usługi googla bo bez tego raczej system sam to za mało. Ale gdyby do tego CyanogenModa doinstalować paczkę usług od Microsoft - byłby to strzał w dziesiątkę a sam Microsoft uzyskał by to czego tak bardzo chce - nowych użytkowników swoich usług. Wydaje mi się że Microsoft zdaje sobie sprawę, że jeśli Windows 10 dla smartfonów nie będzie tym czego chcą użytkownicy wielu porzuci system Windows na rzecz innych rozwiązań. Dlatego Microsofcie, jeśli zamierzasz zrobić jak wyżej opisałem to tego się trzymaj.

  • Paweł 22:24 03.02.2015

    cyt: "..Androida (choć nim gardzę bo od googla) " . Co za idiotyczne stwierdzenie. Przypomina mi się powiedzenie z lat młodości: "na złość mamie odmrożę sobie uszy".

Skomentuj

Autor