Codzienna praca z Pocztą Outlook na Androidzie

Codzienna praca z Pocztą Outlook na Androidzie

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 3/9/2018, 12:00 AM

Liczba odsłon: 10507

Podstawową funkcją aplikacji Microsoft Outlook dla systemu Android jest oczywiście wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail. Chociaż wydaje się to banalne, to aplikacja wyposażona jest w kilka funkcji towarzyszących, które tworzą z niej zaawansowanego menedżera poczty dla urządzeń mobilnych. W tym poradniku omówimy, jak pracować z pocztą podczas codziennego użytku aplikacji Microsoft Outlook.

Najbardziej zauważalną cechą aplikacji jest podział katalogu skrzynki odbiorczej na dwie części – wiadomości priorytetowe i inne. Do części wiadomości priorytetowych trafiają te wiadomości, które na podstawie historii konwersacji z danym kontaktem lub domeny adresata są uznane przez algorytm programu za ważne. Do pozostałej części przenoszone są wiadomości pochodzące z subskrypcji newsletterów czy powiadomień usługi Office 365. My sami również możemy przenosić tam wiadomości.

Podział skrzynki odbiorczej

Listę wiadomości w skrzynce odbiorczej czy jakimkolwiek innym katalogu poczty, w którym znajdują się wiadomości, możemy filtrować na cztery sposoby. Jest to znaczne ograniczenie w stosunku do aplikacji Microsoft Outlook działającej w systemie Windows, ale i tak te cztery opcje pozwalają nam skutecznie zarządzać wiadomościami. Te opcje to wszystkie wiadomości, nieprzeczytane, oflagowane i zawierające załączniki.

Menu filtrowania listy wiadomości

Istotnym elementem obsługi każdego klienta pocztowego, niezależnie, czy na komputerze czy na urządzeniu mobilnym, jest wyszukiwarka. Ta dostępna jest również w Microsoft Outlook dla Androida. Wyszukiwarka umożliwia odnajdywanie pojedynczych adresatów, wiadomości z grup dystrybucyjnych czy grup Office 365, poszczególne frazy czy załączniki. Wyszukiwane elementy zawsze sortowane są według daty - od najnowszych do najstarszych. Naciśnięcie wybranego elementu przeniesie nas do wyszukanego fragmentu konwersacji.

Wyniki wyszukiwania

Znajdując się na głównym ekranie Microsoft Outlook, łatwo możemy przejść do panelu nawigacyjnego po wybraniu menu hamburgera w lewym górnym rogu ekranu.

Menu hamburgera, przejście do panelu nawigacyjnego

W tym miejscu uzyskamy dostęp do wszystkich katalogów naszej poczty. W górnej części są to foldery podstawowe, takie jak skrzynka odbiorcza, wersje robocze, archiwum, elementy wysłane, spam czy kosz. Poniżej umieszczone są katalogi utworzone przez nas i takie, które posiadają niższy poziom w hierarchii folderów poczty. Oczywiście aby przejść do wybranego katalogu, wystarczy go wcisnąć.

Panel nawigacyjny poczty

Z poziomu panelu nawigacyjnego możemy przejść do ustawień poczty. Dostępne są tu ustawienia powiadomień, edytor podpisu, ustawienia przesuwania palcem danego elementu, ustawienia podziału skrzynki odbiorczej na wiadomości priorytetowe i inne, funkcja włączenia lub wyłączenia konwersacji w skrzynce pocztowej oraz podgląd linku.

Ustawienia poczty

Opcje przesuwania umożliwiają nam dostosować akcje, które mają być wykonywane po szybkim przesunięciu wiadomości w lewo lub w prawo. Domyślnie przesunięcie w prawo będzie tworzyło nowy wpis w kalendarzu, związany z wiadomością, a przesunięcie w lewo przeniesie wiadomość do archiwum.

Ustawienia przesuwania elementów

Wybranie jednej z opcji przeniesie nas do menu, w którym będziemy mogli wybrać nową akcję. Dostępne operacje przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranu.

Ustawienia przesuwania elementów

Tworzenie nowych wiadomości to oczywiście istotna część programu Microsoft Outlook na Androidzie. Ekran kreatora nowej wiadomości możemy uruchomić, wybierając symbol + w katalogu skrzynki odbiorczej. Tworząc nową wiadomość, musimy przede wszystkim wprowadzić nazwę odbiorcy. Opcjonalnie możemy dodać odbiorcę drugiego stopnia (pole DW) i ukrytego odbiorcę (pole UDW). Należy wprowadzić też temat wiadomości oraz jej treść. Podpis dodawany jest automatycznie na podstawie naszych ustawień. W kreatorze wiadomości możemy dołączyć do niej załącznik pochodzący z usług chmurowych lub z zasobów pamięci urządzenia. Możliwe jest też przejście do kreatora nowego wydarzenia w kalendarzu, które w takim wypadku zostanie automatycznie wysłane do wskazanych osób jako zaproszenie.

Ekran edycji nowej wiadomości

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia