Co nowego wniósł Update 1?

Co nowego wniósł Update 1?

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
14.04.2014
7 komentarzy
7382 wyświetlenia

Windows 8 wywołał niemałe zamieszanie wśród użytkowników komputerów PC, głównie za sprawą innowacyjnego interfejsu ModernUI. Zastąpienie klasycznego Menu Start kafelkami nowego Ekranu Start zostało przyjęte z mniejszym entuzjazmem, niż życzyłby sobie Microsoft. Fala krytyki zmotywowała programistów Microsoftu do wytężonej pracy, a co za tym idzie, do wdrożenia rozwiązań ułatwiających pracę z systemem Windows 8.1. Ponieważ większość użytkowników w dalszym ciągu korzysta z klawiatury i myszy, a nie z ekranów dotykowych, 8 kwietnia 2014 roku pojawiła się pierwsza duża aktualizacja dla Windows 8.1, oznaczona Update 1, która powinna zadowolić przynajmniej część osób. Oto co w niej znajdziemy:

Rozruch systemu do klasycznego pulpitu.

Do tej pory, domyślnym ekranem po zalogowaniu się do systemu, był Ekran Start, który, jak wspominaliśmy na początku artykułu, nie zyskał przychylnej opinii. Po zainstalowaniu aktualizacji Update 1, użytkownik może sam zdecydować, co chce ujrzeć na ekranie po zalogowaniu. Aby zmienić tą opcję, wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i z menu wybierzemy opcję właściwości. Po wybraniu karty nawigacja w obszarze Ekran startowy możemy uaktywnić opcję Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji na ekranie przejdź do pulpitu zamiast do ekranu startowego. Opcja ta przyda się osobom, które używają Ekranu startowego w minimalnym stopniu.

Pulpit po zalogowaniu

Nowe menu kontekstowe na Ekranie Start

Optymalizacja Ekranu Start w Windows 8.1 pod względem ergonomii używania myszki i klawiatury stała na średnim poziomie dla części użytkowników. Nie dla wszystkich rozwiązania Microsoftu były na tyle intuicyjne, aby w prosty sposób zmienić rozmiar kafelka, bądź uruchomić aplikację z uprawnieniami administratora. Aktualizacja Update 1 zdecydowanie ułatwi wykonanie tych operacji właścicielom myszki i klawiatury. Wszystkie funkcje, które wyświetlały się na dole ekranu po kliknięciu prawym przyciskiem mysz na wybranym kafelku, zostały zebrane w jedno menu kontekstowe.

Nowe menu kontekstowe kafelków

Przypinanie aplikacji ModernUI do paska zadań.

Do tej pory na pasku zdań pojawiały się wyłącznie skróty do aplikacji klasycznego interfejsu. Dzięki aktualizacji Update 1, w Windows 8.1 użytkownik może przypiąć do paska zadań dowolną aplikację, zarówno klasyczną jak i ModernUI. Aby to zrobić wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem na wybrany kafelek z Ekranu Start i z menu kontekstowego wybierzmy opcję Przypnij do paska zadań. Podobnie, jak w przypadku aplikacji klasycznych, tak i aplikacje ModernUI mają też opcję podglądu, po najechaniu kursorem myszy na ikonę programu.

Podgląd aplikacji ModernUI

Prostsze wyłączanie komputera.

Wyłączenie/ponowne uruchamianie komputera w Windows 8.1 wiązało się z wędrówką poprzez kilka menu na ekranie komputera. Poprawka Update 1 zwiększa ergonomię w tym zakresie, ponieważ przycisk opcji zasilania został dodatkowo wyeksponowany w prawym górnym rogu Ekranu Start. Oczywiście jest on nadal dostępny po kliknięciu na przycisk Ustawienia na pasku bocznym.

Wyłączanie komputera

Udogodnienia Ekranu Start.

Znacznym ułatwieniem w interfejsie ModernUI, po zainstalowaniu aktualizacji Update 1 dla Windows 8.1, jest wysuwany górny pasek aplikacji. Jest on nawiązaniem do belki tytułowej okien w trybie klasycznym i ma też podobną funkcjonalność. Prawy koniec górnego paska odpowiada za zamykanie aplikacji, natomiast lewy, za: przełączenie aplikacji na prawą/lewą stronę ekranu, maksymalizację lub zamknięcie okna aplikacji ModernUI. Warto zaznaczyć, iż zamknięcie aplikacji przyciskiem na górnej belce nie powoduje całkowitego zakończenia procesu danego programu, a jedynie zamrożenie go - dokładnie tak samo, jak dotychczas.

Poprawiony interfejs aplikacji ModernUI

Nazywanie grup aplikacji przypięty do Ekranu Start zostało uproszczone do pojedynczego kliknięcia prawym przyciskiem myszy w dowolny obszar, wolny od kafelków i wybranie z menu kontekstowego polecenia Nazwij grupy.

Grupy aplikacji

Nowo zainstalowane aplikacje nie są automatycznie przypinane do ekranu startowego, ograniczając tym samym bałagan. Na głównym Ekranie Start otrzymujemy jedynie powiadomienie o nowych aplikacjach oraz ich ilości tuż przy przełączniku do listy wszystkich zainstalowanych aplikacji, w lewym dolnym rogu.

Powiadomienie o nowych aplikacjach

Ponadto ekran z listą wszystkich zainstalowanych aplikacji został wzbogacony o opcję sortowania według kategorii, daty instalacji i częstotliwości używania. Dodatkowo, użytkownik ma możliwość zwiększenia gęstości wyświetlanych aplikacji na ekranie aplikacji, poprzez użycie przełącznika dostępnego w Ustawieniach. Aby z niego skorzystać wystarczy przejść do ekranu z listą aplikacji, a następnie korzystając ze skrótu klawiaturowego Win+C, z bocznego paska należy wybrać Ustawienia. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Kafelki i na koniec Pokaż więcej aplikacji w widoku aplikacji.

Pokaż więcej aplikacji w widoku aplikacji

Warto też wspomnieć o pasku zadań klasycznego pulpitu, który nie jest ukrywany w monencie przechodzenia do ekranu startowego, a dopiero gdy przesuniemy kursor myszy poza jego obręb.

Pasek zadań

Zagłębiając się w Ustawienia

Do momentu pojawienia się aktualizacji Update 1 dla Windows 8.1, zmianę nazwy sieciowej naszego komputera można było dokonać jedynie poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie Ten komputer, a następnie wybranie z menu opcji Właściwości.

Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej

Po zainstalowaniu aktualizacji Update 1 nazwę komputera możemy też zmienić używając Zmień ustawienia komputera, w interfejsie ModernUI. Aby to zrobić należy wykonać następujące czynności: używając skrótu klawiaturowego Win+C wywołujemy pasek boczny, z którego wybieramy Ustawienia, a następnie Zmień ustawienia komputera. Z menu, po lewej stronie, należy wybrać kolejno: Komputer i urządzenia, a następnie Informacje o komputerze.

Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej

We wspomnianym menu po lewej znajdziemy też jeszcze jedną nowość - Miejsce na dysku. W tym miejscu znajdziemy szczegółowe informacje o ilości dostępnego miejsca na dysku systemowym, ile miejsca zajmują aplikacje pobrane ze Sklepu, katalogi użytkownika a na deser - możliwość opróżniania kosza systemowego z poziomu ModernUI.

Miejsce na dysku


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8

Komentarze

 • Ja 14:14 14.04.2014

  U mnie po instalacji update 1 gdy chciałem zmienić sobie kolor z prawego paska z personalizacji to gdy kliknę na któryś kolor to następuje freeze systemu na jakieś 3-4 sek i start ładuje się na nowo i gdy kliknę szybko w pulpit to widzę, że ikony i tray też się ładuje od nowa. Poprawnie zadziała gdzieś raz na pięć. Nie wiem o co chodzi. :D Poza tematem to fajnie "ulepszyli" klawiaturę wirtualną :p

 • EdgarPeron 16:00 14.04.2014

  A u mnie brak przycisku zasilania w widoku kafelkowym. Wersja 32 bit tablet Asus T100. Przed aktualizacją wspominaliście, że po aktualizacji Windows będzie zajmował mniej miejsca na dysku. Mi wcięło prawie 1 GB przestrzeni. Przy 32 GB dysku każdy GB jest na wagę złota!

 • Adam Myszkowski 16:23 14.04.2014

  Na pewno masz zainstalowaną poprawnie aktualizację Update? Równocześnie z nią pojawiły się inne aktualizacje, które instalowały się automatycznie i nie miały związku z Update 1.

 • zielak 18:59 14.04.2014

  Dla mnie ten Windows to jeden wielki test. Wciaz sprawia wrazenie niedokonczonego. Nie wspomne juz o: "Schrona przed programami szpiegujacymi i podobnym oprogramowaniem" w ustawieniach Centrum Akcji. Wciaz nie poprawione od 3 wersji 8-ki. Jest takie slowo "Schrona"?

 • sas 19:11 14.04.2014

  "Po zainstalowaniu aktualizacji Update 1, użytkownik może sam zdecydować, co chce ujrzeć na ekranie po zalogowaniu." - ta możliwość pojawiła się wraz z 8.1, czyli kilka miesięcy temu! By szybko zamykać komputer można zrobić sobie skrót (np. na pulpicie): C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /t 0

 • EdgarPeron 14:25 18.04.2014

  Niestety, nadal brak przycisku POWER w widoku kafelkowym. Nawet najnowsza poprawka nic nie dała. Odinstalowanie aktualizacji i ponowna instalacja nie pomogła.

 • Obserwator 10:04 19.04.2014

  Zamiast wywody uskuteczniać na temat manu start zamykania itp wystarczy zainstalować http://www.classicshell.net/ i mamy jak w 7 ;)

Skomentuj

Autor