Bezzałogowy autobus w Niemczech napędzany przez Microsoft Azure

Bezzałogowy autobus w Niemczech napędzany przez Microsoft Azure

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/6/2018, 5:30 PM

Liczba odsłon: 1643

W przeciwieństwie do Google i Apple Microsoft nie posiada własnej platformy dla pojazdów autonomicznych sensu stricto, ale zamiast tego udostępnia swoją chmurę Azure, która służy za "mózg" dla takich platform - zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w symulacjach. Najnowszy projekt jest jak najbardziej rzeczywisty i dotyczy autobusów bezzałogowych e.GO Mover zza naszej zachodniej granicy. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

e.GO Mover

e.GO Mover to autonomiczny, zasilany elektrycznie i połączony z chmurą pojazd, który może transportować 10 osób na miejscach siedzących plus 5 stojących. Co ciekawe, nie ogranicza się on do z góry ustalonych przystanków, jako że zatrzymuje się na żądanie wsiadających i wysiadających pasażerów w obszarach miejskich. Bateria pozwala mu na maksymalnie 10 godzin pracy i przejechanie 100 mil (prawie 161 kilometrów). Aby zapewnić pojazdowi prawdziwą autonomiczność, niemiecka firma e.GO Digital używa Microsoft Azure. Z pomocą chmury prototypowy jeszcze autobus może poruszać się bezpiecznie i inteligentnie nawet przy dużym natężeniu ruchu na ulicach.

Jak wyjaśnia Casimir Ortlieb, CEO i współzałożyciel e.GO Digital, pojazd wyjdzie wyjedzie z fazy prototypu na początku 2019 r. i wtedy rozpocznie swoją normalną pracę: "Planujemy pokazać go w trzech miastach: Akwizgranie w Zachodnich Niemczech, gdzie produkujemy busa; Monachium, ponieważ myślimy, że będzie to niezłe miejsce, by pokazać, co potrafi Mover; i w Friedrichshafen w Południowych Niemczech, domu jednego z naszych głównych partnerów, ZF, dostawcy systemów". Ortlieb porusza też kwestię bezpieczeństwa, o której wiele mówi się w kontekście pojazdów autonomicznych. Zgadza się on z tym, że technologia bezzałogowa uczyni transport bezpieczniejszym, aczkolwiek "To zabierze trochę czasu. Musimy wytrenować algorytmy i sztuczną inteligencję, która na to pozwala. Ale jestem pewien, że pewnego dnia zapewni to bezpieczniejszy sposób podróżowania".

Niemiecki producent nie poprzestaje na koncepcji przewozu osób. Z uwagi na całkowicie modularną budowę Movera można go zaadoptować także do innych celów: "na chwilę obecną mamy 10 różnych scenariuszów użycia, które potrafimy sobie wyobrazić - od transportu ludzi, poprzez przewóz ładunków, po nawet restaurację na kółkach". To nie żart! Bezzałogowy, autonomiczny food truck to już całkiem realna wizja.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia