Autostart

Autostart

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
09.03.2006
5 komentarzy
32787 wyświetleń

Programy, które instalują się na naszym komputerze często dołączają skróty do menu Autostart i klucza Run odpowiedzialnych za uruchamianie programu przy starcie systemu. Zazwyczaj kasujemy te wpisy chcąc mieć całkowitą kontrolę nad programami włączanymi w naszym komputerze. Oczywiście można to zautomatyzować pisząc prosty program wsadowy.

Program ten usuwa wpisy z podmenu Autostart menu Start. Kasuje również wpisy w Edytorze rejestru odpowiedzialne za automatyczne uruchamianie programów przy starcie systemu. Posiada dwa przełączniki /a oraz /h, pierwszy z nich usuwa wszystkie wpisy bez pytania użytkownika, drugi natomiast wyświetla pomoc.

W programie zostało zastosowane polecenie reg delete, które jest odpowiedzialne za kasowanie wpisów z Edytora rejestru. Aby uzyskać więcej informacji o tym poleceniu wpiszmy w Wierszu polecenia komendę reg /?.

@echo off
if "%1"=="/a" goto kasujwszystko
if "%1"=="/h" goto help
del "%Userprofile%\Menu Start\Programy\Autostart\*.*" /p
reg delete "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /va
goto end

:kasujwszystko
del "%Userprofile%\Menu Start\Programy\Autostart\*.*" /q /f
reg delete "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /f
goto end

:help
echo Program usuwa pliki z menu Autostart oraz z klucza Run Edytora rejestru
echo Przelaczniki:
echo \b - program nie pyta o potwierdzenie usuniecia

:end

Program, który tu został zamieszczony wykorzystuje polecenia i zmienne opisane w tabeli dotyczącej programów wsadowych. Proponujemy przed lekturą tego programu zapoznać się z ww. tabelą. Na pewno po przeczytaniu zamieszczonych tam przykładów kod programu będzie bardziej zrozumiały.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Programy wsadowe (.bat)

Komentarze

 • Tempting 22:57 21.08.2006

  Super ale dlaczego nie ma linka do tej tabeli, tylko w gąszczu artykułów muszę ich szukać, i pytanie gdzie umieścić ten programik wsadowy żeby się uruchomił. Moim skromnym zdaniem ten artykuł jest algorytmem (dość oczywistym) a nie rozwiązaniem... ponieważ nie przedstawia żadnego problemu, jest zbyt ogólny. Pozdrawiam

 • atemting 09:00 03.10.2007

  Ludzie, mam wrażenie, że podstawowa w końcu wiedza informatyczna jest u nas w Polsce wciąż w sferze kapłaństwa, szamanienia. Komputery jak najbardziej osobiste są w użyciu w tym naszym zadupiu cywilizowanego świata conajmniej od 20 lat a ktoś kto napisze kilka linijek w trybie wsadowym a co nie daj Bóg zna jakiś język ... VB, czy choćby AWK w UNIX-ie jawi się jakby miał wyższe święcenia duchowne.

 • mistrz tynkarstwa 18:54 16.05.2009

  <p>Masz atemtingu mój brachu jakieś kompleksy widać. Chyba jak kupujesz telewizor to nie dostajesz go w kawałkach a producent nie dowala Ci że twoja edukacja skończyla się na pilocie  bo nie umiesz go złożyć. </p>

 • ja 20:12 28.07.2013

  niezłe

 • anonim 23:27 05.07.2015

  No dobra. Ale jak zrobić, aby program dodał się do autostartu?

Skomentuj

Autor